
Drivetrain
| Transmission | Six-speed with Honda E-Clutch |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Front Travel | 12 in (305 mm) |
| Rear Travel | 5.7 in (145 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. ABS. 4-piston. |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. 2-piston. |
Tires
| Wheels | Mirror Chrome Aluminum Bullet Hole Disc |
| Front Tire | 140/75-R17 |
| Rear Tire | 200/55-R17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 31" w x 42.4" h |
| Rake / Trail | 31° / 6" |
| Wheelbase | 66.5 in (1,690 mm) |
| Seat Height | 26.4 in (670 mm) |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 5 gal (18.9 L) |
Weights
| Dry Weight | 705.5 lbs (320 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/gear display, fuel gauge with low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
| Warranty | 12 months |
What type of fuel does a 2025 Honda CB650R E-Clutch use?
A 2025 Honda CB650R E-Clutch uses Gasoline with fuel tank capacity up to 4 gallons.
What is the 2025 Honda CB650R E-Clutch fuel capacity?
A 2025 Honda CB650R E-Clutch has the fuel capacity of 4 gallons.
What drivetrain does the 2025 Honda CB650R E-Clutch have?
The 2025 Honda CB650R E-Clutch has a drivetrain.
What transmission does the 2025 Honda CB650R E-Clutch have?
The 2025 Honda CB650R E-Clutch has a Six-speed with Honda E-Clutch transmission.
What engine does the 2025 Honda CB650R E-Clutch have?
The 2025 Honda CB650R E-Clutch is equipped with a 649cc 4-stroke I4 engine.
What is the wheelbase of the 2025 Honda CB650R E-Clutch?
The 2025 Honda CB650R E-Clutch has a wheelbase of 57.
What type of engine does the 2025 Honda CB650R E-Clutch have?
The 2025 Honda CB650R E-Clutch is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2025 Honda CB650R E-Clutch have Automatic climate control?
No, the 2025 Honda CB650R E-Clutch is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Honda CB650R E-Clutch have Backup camera?
No, the 2025 Honda CB650R E-Clutch is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Honda CB650R E-Clutch have Heated seats?
No, the 2025 Honda CB650R E-Clutch is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Honda CB650R E-Clutch have Apple CarPlay?
No, the 2025 Honda CB650R E-Clutch is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Honda CB650R E-Clutch have Android Auto?
No, the 2025 Honda CB650R E-Clutch is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Honda CB650R E-Clutch have Bluetooth?
No, the 2025 Honda CB650R E-Clutch is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Honda CB650R E-Clutch have Keyless entry?
No, the 2025 Honda CB650R E-Clutch is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Honda CB650R E-Clutch have Push start?
No, the 2025 Honda CB650R E-Clutch is not equipped with Push start.
Does the 2025 Honda CB650R E-Clutch have Navigation?
No, the 2025 Honda CB650R E-Clutch is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Honda CB650R E-Clutch have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Honda CB650R E-Clutch is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Honda CB650R E-Clutch have Leather seats?
No, the 2025 Honda CB650R E-Clutch is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Honda CB650R E-Clutch have Wireless phone charging?
No, the 2025 Honda CB650R E-Clutch is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Honda CB650R E-Clutch have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Honda CB650R E-Clutch is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Honda CB650R E-Clutch have Wifi hotspot?
No, the 2025 Honda CB650R E-Clutch is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Honda CB650R E-Clutch have Third row seats?
No, the 2025 Honda CB650R E-Clutch is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Honda CB650R E-Clutch have Tow package?
No, the 2025 Honda CB650R E-Clutch is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Honda CB650R E-Clutch have Head up display?
No, the 2025 Honda CB650R E-Clutch is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Honda CB650R E-Clutch have Cooled seats?
No, the 2025 Honda CB650R E-Clutch is not equipped with Cooled seats.
