
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Chain Type | Direct rear driveshaft |
| Clutch | Wet multi-disc, manual. Assist and Slipper. |
| Gear Ratios 1st | 10.169:1 |
| Gear Ratios 2nd | 6.933:1 |
| Gear Ratios 3rd | 5.151:1 |
| Gear Ratios 4th | 4.105:1 |
| Gear Ratios 5th | 3.508:1 |
| Gear Ratios 6th | 3.017:1 |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | 49mm Dual Bending Valve. |
| Rear Suspension | 3 in. Dual Outboard Emulsion with Preload Adjustability |
| Front Travel | 4.7 in (120 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
| Front Shocks | KYB HPG with preload ajdustment |
| Rear Shocks | KYB HPG with remote reservoir 4-position compression adjustable damping and preload adjustment |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Optional ABS |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS |
| Parking Brake | Park lock |
Tires
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum wheels. Dunlop Harley-Davidson Series, bias blackwall tires. |
| Front Tire | 130/60-B19 |
| Rear Tire | 180/55-B18 |
| Front Wheel | 5-spoke, Deep Black, machined and tinted, 16 x 4.5 in. (406 x 114 mm) |
| Rear Wheel | 5-spoke, Deep Black, machined and tinted, 16 x 6.5 in. (406 x 165 mm) |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 30.8" w x 42.7" h |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Seat Height | 30.9 in |
| Ground Clearance | 5.7 in (145 mm) |
| Rake / Trail | 173° / 7" |
| Lean Angle (Left) | 31 |
| Lean Angle (Right) | 31 |
| Bed Box Dimensions | 28 x 22 x 7 in (72.0 x 57.0 x 17.8 cm) |
Capacities
| Hitch Type | Standard 1.25 in (3.2 cm) Receiver |
| Payload Capacity | 220 lbs (485 kg) |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Rack Capacity (Rear) | 180 lb (82 kg) |
| Towing Capacity | 454 lbs (1,000 kg) |
| Bed Capacity | 450 pounds |
| Seating Capacity | 0 |
| Cargo Capacity | 199 lbs (438 kg) |
| Storage Capacity | 1.85 gal (7 L) |
| Rack Capacity (Front) | 90 lb (40.8 kg) |
| Rack Capacity | 150 lb (68 kg) with LinQ quick-attach |
| Hitch Capacity | 1,350 lb (612 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride Compatible 5 Gal (18.9L) Front Dry Storage, 6 Gal (23 L) Rear Storage, Toolless Removable Passenger Seat |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
Weights
| Dry Weight | 370 lbs |
Electronics
| Gauges | 4.5 in. digital display with keypad |
| Audio System | Upgraded PowerBand 2.0 Audio package Includes: 2 - 100 watt fairing speakers, 2 - 100 watt saddlebag speakers. 400 watts total. |
| Magneto | 850-W |
Lights & Safety
| Features | Main functions: Speedometer, tachometer, odometer, trips, distance to empty, engine lights, fuel gauge, clock, ECO mode and Sport mode. |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Steering | Power: High torque Tri-Mode Dynamic Power Steering (DPS) |
| Cage Type | Dual-phase 980 steel |
| Handlebars | Neken, aluminium 28/22 mm |
What type of fuel does a 2024 KTM XC-W 150 use?
A 2024 KTM XC-W 150 uses Gas/Oil Injected.
What engine does the 2024 KTM XC-W 150 have?
The 2024 KTM XC-W 150 is equipped with a 144cc 2-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2024 KTM XC-W 150 have?
The 2024 KTM XC-W 150 is equipped with a 2-stroke engine.
Does the 2024 KTM XC-W 150 have Automatic climate control?
No, the 2024 KTM XC-W 150 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2024 KTM XC-W 150 have Backup camera?
No, the 2024 KTM XC-W 150 is not equipped with Backup camera.
Does the 2024 KTM XC-W 150 have Heated seats?
No, the 2024 KTM XC-W 150 is not equipped with Heated seats.
Does the 2024 KTM XC-W 150 have Apple CarPlay?
No, the 2024 KTM XC-W 150 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2024 KTM XC-W 150 have Android Auto?
No, the 2024 KTM XC-W 150 is not equipped with Android Auto.
Does the 2024 KTM XC-W 150 have Bluetooth?
No, the 2024 KTM XC-W 150 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2024 KTM XC-W 150 have Keyless entry?
No, the 2024 KTM XC-W 150 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2024 KTM XC-W 150 have Push start?
No, the 2024 KTM XC-W 150 is not equipped with Push start.
Does the 2024 KTM XC-W 150 have Navigation?
No, the 2024 KTM XC-W 150 is not equipped with Navigation.
Does the 2024 KTM XC-W 150 have Sunroof/moonroof?
No, the 2024 KTM XC-W 150 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2024 KTM XC-W 150 have Leather seats?
No, the 2024 KTM XC-W 150 is not equipped with Leather seats.
Does the 2024 KTM XC-W 150 have Wireless phone charging?
No, the 2024 KTM XC-W 150 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2024 KTM XC-W 150 have Adaptive cruise control?
No, the 2024 KTM XC-W 150 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2024 KTM XC-W 150 have Wifi hotspot?
No, the 2024 KTM XC-W 150 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2024 KTM XC-W 150 have Third row seats?
No, the 2024 KTM XC-W 150 is not equipped with Third row seats.
Does the 2024 KTM XC-W 150 have Tow package?
No, the 2024 KTM XC-W 150 is not equipped with Tow package.
Does the 2024 KTM XC-W 150 have Head up display?
No, the 2024 KTM XC-W 150 is not equipped with Head up display.
Does the 2024 KTM XC-W 150 have Cooled seats?
No, the 2024 KTM XC-W 150 is not equipped with Cooled seats.
