
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Automatic |
| Gearbox | 4-speed |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Front Travel | 4.3 in (109 mm) |
| Rear Travel | 3.8 in (97 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Braking System | Expanding brake (drum brake) |
Tires
| Wheels | Cast Aluminum |
| Front Tire | 70/100-14 |
| Rear Tire | 80/100-12 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 47.4" w x 46.2" h |
| Seat Height | 25.9 in (657 mm) |
| Rake / Trail | 25.4° / 2" |
| Wheelbase | 41.9 in (1,064 mm) |
| Ground Clearance | 6.7 in (170 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Fuel Capacity | 1 gal (3.79 L) |
Weights
| Dry Weight | 169.1 lbs (76.7 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | Six Months transferable limited warranty |
| Lighting | High beam, running lights, front fender running lights, directional light bar, low oil pressure, engine diagnostics, cruise control, speakers, accessory,security system (optional), 6-speed, low fuel warning, ABS (optional) |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light cruise control indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
What type of fuel does a 2024 KTM SX 50 use?
A 2024 KTM SX 50 uses Gas/Oil Premix.
What drivetrain does the 2024 KTM SX 50 have?
The 2024 KTM SX 50 has a drivetrain.
What engine does the 2024 KTM SX 50 have?
The 2024 KTM SX 50 is equipped with a 50cc 2-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2024 KTM SX 50 have?
The 2024 KTM SX 50 is equipped with a 2-stroke engine.
Does the 2024 KTM SX 50 have Automatic climate control?
No, the 2024 KTM SX 50 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2024 KTM SX 50 have Backup camera?
No, the 2024 KTM SX 50 is not equipped with Backup camera.
Does the 2024 KTM SX 50 have Heated seats?
No, the 2024 KTM SX 50 is not equipped with Heated seats.
Does the 2024 KTM SX 50 have Apple CarPlay?
No, the 2024 KTM SX 50 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2024 KTM SX 50 have Android Auto?
No, the 2024 KTM SX 50 is not equipped with Android Auto.
Does the 2024 KTM SX 50 have Bluetooth?
No, the 2024 KTM SX 50 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2024 KTM SX 50 have Keyless entry?
No, the 2024 KTM SX 50 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2024 KTM SX 50 have Push start?
No, the 2024 KTM SX 50 is not equipped with Push start.
Does the 2024 KTM SX 50 have Navigation?
No, the 2024 KTM SX 50 is not equipped with Navigation.
Does the 2024 KTM SX 50 have Sunroof/moonroof?
No, the 2024 KTM SX 50 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2024 KTM SX 50 have Leather seats?
No, the 2024 KTM SX 50 is not equipped with Leather seats.
Does the 2024 KTM SX 50 have Wireless phone charging?
No, the 2024 KTM SX 50 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2024 KTM SX 50 have Adaptive cruise control?
No, the 2024 KTM SX 50 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2024 KTM SX 50 have Wifi hotspot?
No, the 2024 KTM SX 50 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2024 KTM SX 50 have Third row seats?
No, the 2024 KTM SX 50 is not equipped with Third row seats.
Does the 2024 KTM SX 50 have Tow package?
No, the 2024 KTM SX 50 is not equipped with Tow package.
Does the 2024 KTM SX 50 have Head up display?
No, the 2024 KTM SX 50 is not equipped with Head up display.
Does the 2024 KTM SX 50 have Cooled seats?
No, the 2024 KTM SX 50 is not equipped with Cooled seats.
