
Drivetrain
| Transmission | 6-Speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Front Travel | 3.5 in (89 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Optional ABS. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS. 2-piston |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Front Tire | MT90-B16 |
| Rear Tire | MU85-B16 |
| Wheels | Black, Laced Steel |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 92.5" length |
| Seat Height | 25.6 in (650 mm) |
| Rake / Trail | 31° / 6" |
| Wheelbase | 64.4 in (1,636 mm) |
| Ground Clearance | 4.5 in (115 mm) |
| Bed Box Dimensions | 36.75 x 54 x 11.5 in (93.3 x 137 x 29 cm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Seating Capacity | 2 |
| Fuel Capacity | 5 gal (18.9 L) |
| Hitch Capacity | 2,500 lb (1,134 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 680 lbs (1,500 kg) |
| Box Capacity | 1000 lbs (454 kg) |
Weights
| Dry Weight | 679 lbs (308 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/gear display, low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
| Steering | Tilt: Standard |
| Features | Water Fording Height: Equal to the Floorboards | Other Standard: Front Bumper with Integrated Plow & Winch Mounts, Single Latch Cab Nets, Polaris Pulse Electrical System (3 position), 12V Accessory Outlet, Battery Trickle-Charging Outlet |
What type of fuel does a 2024 KTM SX 50 use?
A 2024 KTM SX 50 uses Gas/Oil Premix.
What drivetrain does the 2024 KTM SX 50 have?
The 2024 KTM SX 50 has a drivetrain.
What engine does the 2024 KTM SX 50 have?
The 2024 KTM SX 50 is equipped with a 50cc 2-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2024 KTM SX 50 have?
The 2024 KTM SX 50 is equipped with a 2-stroke engine.
What is the floorplan of the 2024 KTM SX 50?
The 2024 KTM SX 50 has floorplan F6001X6.
Does the 2024 KTM SX 50 have Automatic climate control?
No, the 2024 KTM SX 50 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2024 KTM SX 50 have Backup camera?
No, the 2024 KTM SX 50 is not equipped with Backup camera.
Does the 2024 KTM SX 50 have Heated seats?
No, the 2024 KTM SX 50 is not equipped with Heated seats.
Does the 2024 KTM SX 50 have Apple CarPlay?
No, the 2024 KTM SX 50 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2024 KTM SX 50 have Android Auto?
No, the 2024 KTM SX 50 is not equipped with Android Auto.
Does the 2024 KTM SX 50 have Bluetooth?
No, the 2024 KTM SX 50 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2024 KTM SX 50 have Keyless entry?
No, the 2024 KTM SX 50 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2024 KTM SX 50 have Push start?
No, the 2024 KTM SX 50 is not equipped with Push start.
Does the 2024 KTM SX 50 have Navigation?
No, the 2024 KTM SX 50 is not equipped with Navigation.
Does the 2024 KTM SX 50 have Sunroof/moonroof?
No, the 2024 KTM SX 50 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2024 KTM SX 50 have Leather seats?
No, the 2024 KTM SX 50 is not equipped with Leather seats.
Does the 2024 KTM SX 50 have Wireless phone charging?
No, the 2024 KTM SX 50 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2024 KTM SX 50 have Adaptive cruise control?
No, the 2024 KTM SX 50 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2024 KTM SX 50 have Wifi hotspot?
No, the 2024 KTM SX 50 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2024 KTM SX 50 have Third row seats?
No, the 2024 KTM SX 50 is not equipped with Third row seats.
Does the 2024 KTM SX 50 have Tow package?
No, the 2024 KTM SX 50 is not equipped with Tow package.
Does the 2024 KTM SX 50 have Head up display?
No, the 2024 KTM SX 50 is not equipped with Head up display.
Does the 2024 KTM SX 50 have Cooled seats?
No, the 2024 KTM SX 50 is not equipped with Cooled seats.
