
Drivetrain
| Transmission | manual |
| Clutch | Automatic |
| Gearbox | 3-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Travel | 4.7 in (120 mm) |
| Front Suspension | Independent Double Wishbone |
| Rear Suspension | Independent Double Wishbone |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Dual Hydraulic Disc |
| Rear Braking System | Dual Hydraulic Disc |
Tires
| Wheels | |
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 180/55-ZR17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 22.9" w x 30.5" h |
| Rake / Trail | 0° |
| Wheelbase | 54.7 in (390 mm) |
| Seat Height | 21.6 in |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 5 gal (19 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 111 lbs |
Lights & Safety
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/gear display, low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Warranty | 36 / Limited |
What type of fuel does a 2024 KTM XC 250 F use?
A 2024 KTM XC 250 F uses Gasoline.
What engine does the 2024 KTM XC 250 F have?
The 2024 KTM XC 250 F is equipped with a 250cc 4-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2024 KTM XC 250 F have?
The 2024 KTM XC 250 F is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2024 KTM XC 250 F have Automatic climate control?
No, the 2024 KTM XC 250 F is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2024 KTM XC 250 F have Backup camera?
No, the 2024 KTM XC 250 F is not equipped with Backup camera.
Does the 2024 KTM XC 250 F have Heated seats?
No, the 2024 KTM XC 250 F is not equipped with Heated seats.
Does the 2024 KTM XC 250 F have Apple CarPlay?
No, the 2024 KTM XC 250 F is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2024 KTM XC 250 F have Android Auto?
No, the 2024 KTM XC 250 F is not equipped with Android Auto.
Does the 2024 KTM XC 250 F have Bluetooth?
No, the 2024 KTM XC 250 F is not equipped with Bluetooth.
Does the 2024 KTM XC 250 F have Keyless entry?
No, the 2024 KTM XC 250 F is not equipped with Keyless entry.
Does the 2024 KTM XC 250 F have Push start?
No, the 2024 KTM XC 250 F is not equipped with Push start.
Does the 2024 KTM XC 250 F have Navigation?
No, the 2024 KTM XC 250 F is not equipped with Navigation.
Does the 2024 KTM XC 250 F have Sunroof/moonroof?
No, the 2024 KTM XC 250 F is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2024 KTM XC 250 F have Leather seats?
No, the 2024 KTM XC 250 F is not equipped with Leather seats.
Does the 2024 KTM XC 250 F have Wireless phone charging?
No, the 2024 KTM XC 250 F is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2024 KTM XC 250 F have Adaptive cruise control?
No, the 2024 KTM XC 250 F is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2024 KTM XC 250 F have Wifi hotspot?
No, the 2024 KTM XC 250 F is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2024 KTM XC 250 F have Third row seats?
No, the 2024 KTM XC 250 F is not equipped with Third row seats.
Does the 2024 KTM XC 250 F have Tow package?
No, the 2024 KTM XC 250 F is not equipped with Tow package.
Does the 2024 KTM XC 250 F have Head up display?
No, the 2024 KTM XC 250 F is not equipped with Head up display.
Does the 2024 KTM XC 250 F have Cooled seats?
No, the 2024 KTM XC 250 F is not equipped with Cooled seats.
