
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Clutch | Assist and Slipper Clutch |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | 41mm hydraulic telescopic fork |
| Rear Suspension | Horizontal back-link with adjustable spring preload |
| Front Travel | 5.5 in (140 mm) |
| Rear Travel | 5.5 in (140 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Petal discs and two-piston calipers. Optional ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Petal disc and single piston caliper. Optional ABS. |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/60-B19 |
| Rear Tire | 180/55-B18 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 29.1" w x 80.9" l x 45.1" h |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Seat Height | 31.1 in |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
| Bed Box Dimensions | 36.75 x 54 x 11.5 in (93.3 x 137 x 29 cm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Hitch Capacity | 2,500 lb (1,134 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 680 lbs (1,500 kg) |
| Box Capacity | 1000 lbs (454 kg) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 423.4 lbs |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Steering | Tilt: Standard |
| Features | Water Fording Height: Equal to the Floorboards | Other Standard: Front Bumper with Integrated Plow & Winch Mounts, Single Latch Cab Nets, Polaris Pulse Electrical System (3 position), 12V Accessory Outlet, Battery Trickle-Charging Outlet |
What type of fuel does a 2024 Kawasaki Ninja 650 Base use?
A 2024 Kawasaki Ninja 650 Base uses Gasoline.
What is the 2024 Kawasaki Ninja 650 Base fuel capacity?
A 2024 Kawasaki Ninja 650 Base has the fuel capacity of 4 gallons.
What transmission does the 2024 Kawasaki Ninja 650 Base have?
The 2024 Kawasaki Ninja 650 Base has a Chain (final drive) transmission.
What engine does the 2024 Kawasaki Ninja 650 Base have?
The 2024 Kawasaki Ninja 650 Base is equipped with a 649cc 4-stroke I2 engine.
What is the wheelbase of the 2024 Kawasaki Ninja 650 Base?
The 2024 Kawasaki Ninja 650 Base has a wheelbase of 55.5.
What type of engine does the 2024 Kawasaki Ninja 650 Base have?
The 2024 Kawasaki Ninja 650 Base is equipped with a 4-stroke engine.
How is the 2024 Kawasaki Ninja 650 Base cooled?
The 2024 Kawasaki Ninja 650 Base is cooled by Liquid.
What type of fuel system does the 2024 Kawasaki Ninja 650 Base have?
The 2024 Kawasaki Ninja 650 Base is equipped with a Injection. DFI® with dual 36mm Keihin throttle bodies fuel system.
What type of starter does the 2024 Kawasaki Ninja 650 Base have?
The 2024 Kawasaki Ninja 650 Base is equipped with a Electric starter.
What is the 2024 Kawasaki Ninja 650 Base compression ratio?
The 2024 Kawasaki Ninja 650 Base has a compression ratio of 10.8:1.
What type of front brakes does the 2024 Kawasaki Ninja 650 Base have?
The 2024 Kawasaki Ninja 650 Base is equipped with Double disc. Petal discs and two-piston calipers. Optional ABS. front brakes.
What type of rear brakes does the 2024 Kawasaki Ninja 650 Base have?
The 2024 Kawasaki Ninja 650 Base is equipped with Single disc. Petal disc and single piston caliper. Optional ABS. rear brakes.
Does the 2024 Kawasaki Ninja 650 Base have Automatic climate control?
No, the 2024 Kawasaki Ninja 650 Base is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2024 Kawasaki Ninja 650 Base have Backup camera?
No, the 2024 Kawasaki Ninja 650 Base is not equipped with Backup camera.
Does the 2024 Kawasaki Ninja 650 Base have Heated seats?
No, the 2024 Kawasaki Ninja 650 Base is not equipped with Heated seats.
Does the 2024 Kawasaki Ninja 650 Base have Apple CarPlay?
No, the 2024 Kawasaki Ninja 650 Base is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2024 Kawasaki Ninja 650 Base have Android Auto?
No, the 2024 Kawasaki Ninja 650 Base is not equipped with Android Auto.
Does the 2024 Kawasaki Ninja 650 Base have Bluetooth?
No, the 2024 Kawasaki Ninja 650 Base is not equipped with Bluetooth.
Does the 2024 Kawasaki Ninja 650 Base have Keyless entry?
No, the 2024 Kawasaki Ninja 650 Base is not equipped with Keyless entry.
Does the 2024 Kawasaki Ninja 650 Base have Push start?
No, the 2024 Kawasaki Ninja 650 Base is not equipped with Push start.
Does the 2024 Kawasaki Ninja 650 Base have Navigation?
No, the 2024 Kawasaki Ninja 650 Base is not equipped with Navigation.
Does the 2024 Kawasaki Ninja 650 Base have Sunroof/moonroof?
No, the 2024 Kawasaki Ninja 650 Base is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2024 Kawasaki Ninja 650 Base have Leather seats?
No, the 2024 Kawasaki Ninja 650 Base is not equipped with Leather seats.
Does the 2024 Kawasaki Ninja 650 Base have Wireless phone charging?
No, the 2024 Kawasaki Ninja 650 Base is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2024 Kawasaki Ninja 650 Base have Adaptive cruise control?
No, the 2024 Kawasaki Ninja 650 Base is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2024 Kawasaki Ninja 650 Base have Wifi hotspot?
No, the 2024 Kawasaki Ninja 650 Base is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2024 Kawasaki Ninja 650 Base have Third row seats?
No, the 2024 Kawasaki Ninja 650 Base is not equipped with Third row seats.
Does the 2024 Kawasaki Ninja 650 Base have Tow package?
No, the 2024 Kawasaki Ninja 650 Base is not equipped with Tow package.
Does the 2024 Kawasaki Ninja 650 Base have Head up display?
No, the 2024 Kawasaki Ninja 650 Base is not equipped with Head up display.
Does the 2024 Kawasaki Ninja 650 Base have Cooled seats?
No, the 2024 Kawasaki Ninja 650 Base is not equipped with Cooled seats.
