
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Multiplate wet |
| Gearbox | 5-speed |
Suspension
| Front Suspension | Independent Double Wishbone |
| Rear Suspension | Independent |
| Front Travel | 6.7 in (170 mm) |
| Rear Travel | 6.7 in (170 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Dual Hydraulic Disc |
| Rear Braking System | Dual Hydraulic Disc |
Tires
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum wheels. Dunlop Harley-Davidson Series, bias blackwall tires. |
| Front Tire | 130/60-B21 |
| Rear Tire | 240/40-R18 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 68.1" w x 123.7" l x 75.8" h |
| Seat Height | 30 in |
| Rake / Trail | 173° |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Ground Clearance | 4.7 in (119 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 7 |
| Fuel Capacity | 5 gal (18.9 L) |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
Weights
| Dry Weight | 224 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 12 / Limited |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
What type of fuel does a 2024 Honda Talon 1000R FOX Live Valve use?
A 2024 Honda Talon 1000R FOX Live Valve uses Unknown with fuel tank capacity up to 7 gallons.
What is the 2024 Honda Talon 1000R FOX Live Valve fuel capacity?
A 2024 Honda Talon 1000R FOX Live Valve has the fuel capacity of 7 gallons.
How is the 2024 Honda Talon 1000R FOX Live Valve cooled?
The 2024 Honda Talon 1000R FOX Live Valve is cooled by Liquid.
What type of fuel system does the 2024 Honda Talon 1000R FOX Live Valve have?
The 2024 Honda Talon 1000R FOX Live Valve is equipped with a Fuel Injection fuel system.
What type of starter does the 2024 Honda Talon 1000R FOX Live Valve have?
The 2024 Honda Talon 1000R FOX Live Valve is equipped with a Electric starter.
What is the 2024 Honda Talon 1000R FOX Live Valve compression ratio?
The 2024 Honda Talon 1000R FOX Live Valve has a compression ratio of 10:1.
What type of front brakes does the 2024 Honda Talon 1000R FOX Live Valve have?
The 2024 Honda Talon 1000R FOX Live Valve is equipped with Dual Hydraulic Disc front brakes.
What type of rear brakes does the 2024 Honda Talon 1000R FOX Live Valve have?
The 2024 Honda Talon 1000R FOX Live Valve is equipped with Dual Hydraulic Disc rear brakes.
Does the 2024 Honda Talon 1000R FOX Live Valve have Automatic climate control?
No, the 2024 Honda Talon 1000R FOX Live Valve is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2024 Honda Talon 1000R FOX Live Valve have Backup camera?
No, the 2024 Honda Talon 1000R FOX Live Valve is not equipped with Backup camera.
Does the 2024 Honda Talon 1000R FOX Live Valve have Heated seats?
No, the 2024 Honda Talon 1000R FOX Live Valve is not equipped with Heated seats.
Does the 2024 Honda Talon 1000R FOX Live Valve have Apple CarPlay?
No, the 2024 Honda Talon 1000R FOX Live Valve is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2024 Honda Talon 1000R FOX Live Valve have Android Auto?
No, the 2024 Honda Talon 1000R FOX Live Valve is not equipped with Android Auto.
Does the 2024 Honda Talon 1000R FOX Live Valve have Bluetooth?
No, the 2024 Honda Talon 1000R FOX Live Valve is not equipped with Bluetooth.
Does the 2024 Honda Talon 1000R FOX Live Valve have Keyless entry?
No, the 2024 Honda Talon 1000R FOX Live Valve is not equipped with Keyless entry.
Does the 2024 Honda Talon 1000R FOX Live Valve have Push start?
No, the 2024 Honda Talon 1000R FOX Live Valve is not equipped with Push start.
Does the 2024 Honda Talon 1000R FOX Live Valve have Navigation?
No, the 2024 Honda Talon 1000R FOX Live Valve is not equipped with Navigation.
Does the 2024 Honda Talon 1000R FOX Live Valve have Sunroof/moonroof?
No, the 2024 Honda Talon 1000R FOX Live Valve is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2024 Honda Talon 1000R FOX Live Valve have Leather seats?
No, the 2024 Honda Talon 1000R FOX Live Valve is not equipped with Leather seats.
Does the 2024 Honda Talon 1000R FOX Live Valve have Wireless phone charging?
No, the 2024 Honda Talon 1000R FOX Live Valve is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2024 Honda Talon 1000R FOX Live Valve have Adaptive cruise control?
No, the 2024 Honda Talon 1000R FOX Live Valve is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2024 Honda Talon 1000R FOX Live Valve have Wifi hotspot?
No, the 2024 Honda Talon 1000R FOX Live Valve is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2024 Honda Talon 1000R FOX Live Valve have Third row seats?
No, the 2024 Honda Talon 1000R FOX Live Valve is not equipped with Third row seats.
Does the 2024 Honda Talon 1000R FOX Live Valve have Tow package?
No, the 2024 Honda Talon 1000R FOX Live Valve is not equipped with Tow package.
Does the 2024 Honda Talon 1000R FOX Live Valve have Head up display?
No, the 2024 Honda Talon 1000R FOX Live Valve is not equipped with Head up display.
Does the 2024 Honda Talon 1000R FOX Live Valve have Cooled seats?
No, the 2024 Honda Talon 1000R FOX Live Valve is not equipped with Cooled seats.
