
Drivetrain
| Transmission | Shaft drive (cardan) |
| Transmission Type | Shaft drive (cardan) |
| Clutch | Hydraulic, wet, multiplate with coil springs, assist slipper cam. Or 7-speed (DCT) Hydraulic, wet, |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | Double Wishbone Type |
| Rear Suspension | Pro Arm® single-side swingarm with Pro-Link® single shock |
| Front Travel | 4.7 in (120 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Floating discs. 6-piston calipers. ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. 3-piston calipers. ABS: |
Tires
| Wheels | Aluminum cast, satin black wheels. Dunlop Harley-Davidson Series, radial tire. |
| Front Tire | 160/70-R17 |
| Rear Tire | 180/70-R16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 36.4" w x 103" l x 56.3" h |
| Seat Height | 29.3 in |
| Rake / Trail | 147° / 6" |
| Wheelbase | 59.8 in (1,519 mm) |
| Ground Clearance | 3 in (76 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 3.1 gal (11.7 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Standard |
Weights
| Dry Weight | 845 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | Transferable, unlimited-mileage limited warranty; extended coverage available with a Honda Protection Plan. |
| Lighting | LED headlamp |
| Instrumentation | 4 inch colour TFT display with speedometer, gear, odometer, fuel level, clock, trip, ambient temp, low temp alert, side stand down alert, TIP over alert, cruise, range and tachometer indication BT capable - phone pairing to access phone calls, music, navigation |
What type of fuel does a 2024 Honda Goldwing Tour Automatic DCT use?
A 2024 Honda Goldwing Tour Automatic DCT uses Gasoline with fuel tank capacity up to 6 gallons.
What is the 2024 Honda Goldwing Tour Automatic DCT fuel capacity?
A 2024 Honda Goldwing Tour Automatic DCT has the fuel capacity of 6 gallons.
What drivetrain does the 2024 Honda Goldwing Tour Automatic DCT have?
The 2024 Honda Goldwing Tour Automatic DCT has a drivetrain.
What transmission does the 2024 Honda Goldwing Tour Automatic DCT have?
The 2024 Honda Goldwing Tour Automatic DCT has a Shaft drive (cardan) transmission.
What engine does the 2024 Honda Goldwing Tour Automatic DCT have?
The 2024 Honda Goldwing Tour Automatic DCT is equipped with a 1833cc 4-stroke H6 engine.
What is the wheelbase of the 2024 Honda Goldwing Tour Automatic DCT?
The 2024 Honda Goldwing Tour Automatic DCT has a wheelbase of 66.9.
What type of engine does the 2024 Honda Goldwing Tour Automatic DCT have?
The 2024 Honda Goldwing Tour Automatic DCT is equipped with a 4-stroke engine.
How is the 2024 Honda Goldwing Tour Automatic DCT cooled?
The 2024 Honda Goldwing Tour Automatic DCT is cooled by Liquid.
What type of fuel system does the 2024 Honda Goldwing Tour Automatic DCT have?
The 2024 Honda Goldwing Tour Automatic DCT is equipped with a Injection. Programmed Fuel Injection (PGM-FI); 50mm throttle body fuel system.
What type of starter does the 2024 Honda Goldwing Tour Automatic DCT have?
The 2024 Honda Goldwing Tour Automatic DCT is equipped with a Electric starter.
What is the 2024 Honda Goldwing Tour Automatic DCT compression ratio?
The 2024 Honda Goldwing Tour Automatic DCT has a compression ratio of 10.5:1.
What type of front brakes does the 2024 Honda Goldwing Tour Automatic DCT have?
The 2024 Honda Goldwing Tour Automatic DCT is equipped with Double disc. Floating discs. 6-piston calipers. ABS. front brakes.
What type of rear brakes does the 2024 Honda Goldwing Tour Automatic DCT have?
The 2024 Honda Goldwing Tour Automatic DCT is equipped with Single disc. 3-piston calipers. ABS: rear brakes.
Does the 2024 Honda Goldwing Tour Automatic DCT have Automatic climate control?
No, the 2024 Honda Goldwing Tour Automatic DCT is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2024 Honda Goldwing Tour Automatic DCT have Backup camera?
No, the 2024 Honda Goldwing Tour Automatic DCT is not equipped with Backup camera.
Does the 2024 Honda Goldwing Tour Automatic DCT have Heated seats?
No, the 2024 Honda Goldwing Tour Automatic DCT is not equipped with Heated seats.
Does the 2024 Honda Goldwing Tour Automatic DCT have Apple CarPlay?
No, the 2024 Honda Goldwing Tour Automatic DCT is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2024 Honda Goldwing Tour Automatic DCT have Android Auto?
No, the 2024 Honda Goldwing Tour Automatic DCT is not equipped with Android Auto.
Does the 2024 Honda Goldwing Tour Automatic DCT have Bluetooth?
No, the 2024 Honda Goldwing Tour Automatic DCT is not equipped with Bluetooth.
Does the 2024 Honda Goldwing Tour Automatic DCT have Keyless entry?
No, the 2024 Honda Goldwing Tour Automatic DCT is not equipped with Keyless entry.
Does the 2024 Honda Goldwing Tour Automatic DCT have Push start?
No, the 2024 Honda Goldwing Tour Automatic DCT is not equipped with Push start.
Does the 2024 Honda Goldwing Tour Automatic DCT have Navigation?
No, the 2024 Honda Goldwing Tour Automatic DCT is not equipped with Navigation.
Does the 2024 Honda Goldwing Tour Automatic DCT have Sunroof/moonroof?
No, the 2024 Honda Goldwing Tour Automatic DCT is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2024 Honda Goldwing Tour Automatic DCT have Leather seats?
No, the 2024 Honda Goldwing Tour Automatic DCT is not equipped with Leather seats.
Does the 2024 Honda Goldwing Tour Automatic DCT have Wireless phone charging?
No, the 2024 Honda Goldwing Tour Automatic DCT is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2024 Honda Goldwing Tour Automatic DCT have Adaptive cruise control?
No, the 2024 Honda Goldwing Tour Automatic DCT is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2024 Honda Goldwing Tour Automatic DCT have Wifi hotspot?
No, the 2024 Honda Goldwing Tour Automatic DCT is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2024 Honda Goldwing Tour Automatic DCT have Third row seats?
No, the 2024 Honda Goldwing Tour Automatic DCT is not equipped with Third row seats.
Does the 2024 Honda Goldwing Tour Automatic DCT have Tow package?
No, the 2024 Honda Goldwing Tour Automatic DCT is not equipped with Tow package.
Does the 2024 Honda Goldwing Tour Automatic DCT have Head up display?
No, the 2024 Honda Goldwing Tour Automatic DCT is not equipped with Head up display.
Does the 2024 Honda Goldwing Tour Automatic DCT have Cooled seats?
No, the 2024 Honda Goldwing Tour Automatic DCT is not equipped with Cooled seats.
