Hot

Drivetrain
| Transmission | 6 speed |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
Suspension
| Front Suspension | 43 mm inverted fork with compression, rebound and spring preload adjustability. Aluminum fork triple clamps. |
| Rear Suspension | Linkage-mounted, piggyback monoshock with compression, rebound and hydraulic spring preload adjustability |
| Front Travel | 8.7 in (221 mm) |
| Rear Travel | 8.7 in (221 mm) |
| Front Shocks | Twin-tube |
| Rear Shocks | Twin-tube |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. ABS. Radially mounted, monoblock, 4-piston caliper |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. Floating, single piston caliper |
Tires
| Front Tire | 160/70-R17 |
| Rear Tire | 180/70-R16 |
| Wheels | Aluminum cast, satin black wheels. Dunlop Harley-Davidson Series, radial tire. |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 43.3" w x 46.7" h |
| Rake / Trail | 147° / 6" |
| Wheelbase | 59.8 in (1,519 mm) |
| Seat Height | 28.9 in (734 mm) |
| Ground Clearance | 3 in (76 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 3.1 gal (11.7 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Storage Capacity | 5.7 gal (21.4 L) |
| Towing Capacity | 750 lbs (1,650 kg) |
| Rack Capacity | Front: 100 lb (45 kg) / Rear: 200 lb (90 kg) |
Weights
| Dry Weight | 487 lbs (220.9 kg) |
Electronics
| Gauges | 4.5 in. digital display |
Lights & Safety
| Warranty | 36 / Limited |
| Lighting | LED headlamp |
| Instrumentation | 4 inch colour TFT display with speedometer, gear, odometer, fuel level, clock, trip, ambient temp, low temp alert, side stand down alert, TIP over alert, cruise, range and tachometer indication BT capable - phone pairing to access phone calls, music, navigation |
| Steering | Tri-Mode Dynamic Power Steering (DPS) |
What type of fuel does a 2025 Honda Goldwing 50th Anniversary use?
A 2025 Honda Goldwing 50th Anniversary uses Gasoline.
What drivetrain does the 2025 Honda Goldwing 50th Anniversary have?
The 2025 Honda Goldwing 50th Anniversary has a drivetrain.
What engine does the 2025 Honda Goldwing 50th Anniversary have?
The 2025 Honda Goldwing 50th Anniversary is equipped with a 1833cc 4-stroke I6 engine.
What type of engine does the 2025 Honda Goldwing 50th Anniversary have?
The 2025 Honda Goldwing 50th Anniversary is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2025 Honda Goldwing 50th Anniversary have Automatic climate control?
No, the 2025 Honda Goldwing 50th Anniversary is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Honda Goldwing 50th Anniversary have Backup camera?
No, the 2025 Honda Goldwing 50th Anniversary is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Honda Goldwing 50th Anniversary have Heated seats?
No, the 2025 Honda Goldwing 50th Anniversary is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Honda Goldwing 50th Anniversary have Apple CarPlay?
No, the 2025 Honda Goldwing 50th Anniversary is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Honda Goldwing 50th Anniversary have Android Auto?
No, the 2025 Honda Goldwing 50th Anniversary is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Honda Goldwing 50th Anniversary have Bluetooth?
No, the 2025 Honda Goldwing 50th Anniversary is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Honda Goldwing 50th Anniversary have Keyless entry?
No, the 2025 Honda Goldwing 50th Anniversary is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Honda Goldwing 50th Anniversary have Push start?
No, the 2025 Honda Goldwing 50th Anniversary is not equipped with Push start.
Does the 2025 Honda Goldwing 50th Anniversary have Navigation?
No, the 2025 Honda Goldwing 50th Anniversary is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Honda Goldwing 50th Anniversary have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Honda Goldwing 50th Anniversary is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Honda Goldwing 50th Anniversary have Leather seats?
No, the 2025 Honda Goldwing 50th Anniversary is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Honda Goldwing 50th Anniversary have Wireless phone charging?
No, the 2025 Honda Goldwing 50th Anniversary is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Honda Goldwing 50th Anniversary have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Honda Goldwing 50th Anniversary is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Honda Goldwing 50th Anniversary have Wifi hotspot?
No, the 2025 Honda Goldwing 50th Anniversary is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Honda Goldwing 50th Anniversary have Third row seats?
No, the 2025 Honda Goldwing 50th Anniversary is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Honda Goldwing 50th Anniversary have Tow package?
No, the 2025 Honda Goldwing 50th Anniversary is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Honda Goldwing 50th Anniversary have Head up display?
No, the 2025 Honda Goldwing 50th Anniversary is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Honda Goldwing 50th Anniversary have Cooled seats?
No, the 2025 Honda Goldwing 50th Anniversary is not equipped with Cooled seats.
