
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Wet multi-plate |
| Gearbox | 4-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | 41mm fork |
| Rear Suspension | Dual shocks |
| Front Travel | 4.9 in (124 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Hydraulic. |
| Rear Braking System | Expanding brake (drum brake) |
Tires
| Wheels | Dunlop Sportmax Roadsport 2 tires |
| Front Tire | 120/70-17 |
| Rear Tire | 160/60-17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 29.6" w x 45" h |
| Rake / Trail | 99° / 4" |
| Wheelbase | 55.5 in (1,410 mm) |
| Seat Height | 29.1 in |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Fuel Capacity | 4 gal (15.14 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 194 lbs |
Lights & Safety
| Lighting | Twin LED headlamp |
| Instrumentation | Analogue-style tachometer and multi-function dual-window LCD screen |
| Warranty | Six Months transferable limited warranty |
What type of fuel does a 2026 Honda CBR1000RR-R Fireblade SP use?
A 2026 Honda CBR1000RR-R Fireblade SP uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Honda CBR1000RR-R Fireblade SP have?
The 2026 Honda CBR1000RR-R Fireblade SP has a drivetrain.
What engine does the 2026 Honda CBR1000RR-R Fireblade SP have?
The 2026 Honda CBR1000RR-R Fireblade SP is equipped with a 1000cc 4-stroke I4 engine.
What type of engine does the 2026 Honda CBR1000RR-R Fireblade SP have?
The 2026 Honda CBR1000RR-R Fireblade SP is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2026 Honda CBR1000RR-R Fireblade SP?
The 2026 Honda CBR1000RR-R Fireblade SP has floorplan CBR10SPT.
Does the 2026 Honda CBR1000RR-R Fireblade SP have Automatic climate control?
No, the 2026 Honda CBR1000RR-R Fireblade SP is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Honda CBR1000RR-R Fireblade SP have Backup camera?
No, the 2026 Honda CBR1000RR-R Fireblade SP is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Honda CBR1000RR-R Fireblade SP have Heated seats?
No, the 2026 Honda CBR1000RR-R Fireblade SP is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Honda CBR1000RR-R Fireblade SP have Apple CarPlay?
No, the 2026 Honda CBR1000RR-R Fireblade SP is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Honda CBR1000RR-R Fireblade SP have Android Auto?
No, the 2026 Honda CBR1000RR-R Fireblade SP is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Honda CBR1000RR-R Fireblade SP have Bluetooth?
No, the 2026 Honda CBR1000RR-R Fireblade SP is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Honda CBR1000RR-R Fireblade SP have Keyless entry?
No, the 2026 Honda CBR1000RR-R Fireblade SP is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Honda CBR1000RR-R Fireblade SP have Push start?
No, the 2026 Honda CBR1000RR-R Fireblade SP is not equipped with Push start.
Does the 2026 Honda CBR1000RR-R Fireblade SP have Navigation?
No, the 2026 Honda CBR1000RR-R Fireblade SP is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Honda CBR1000RR-R Fireblade SP have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Honda CBR1000RR-R Fireblade SP is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Honda CBR1000RR-R Fireblade SP have Leather seats?
No, the 2026 Honda CBR1000RR-R Fireblade SP is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Honda CBR1000RR-R Fireblade SP have Wireless phone charging?
No, the 2026 Honda CBR1000RR-R Fireblade SP is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Honda CBR1000RR-R Fireblade SP have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Honda CBR1000RR-R Fireblade SP is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Honda CBR1000RR-R Fireblade SP have Wifi hotspot?
No, the 2026 Honda CBR1000RR-R Fireblade SP is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Honda CBR1000RR-R Fireblade SP have Third row seats?
No, the 2026 Honda CBR1000RR-R Fireblade SP is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Honda CBR1000RR-R Fireblade SP have Tow package?
No, the 2026 Honda CBR1000RR-R Fireblade SP is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Honda CBR1000RR-R Fireblade SP have Head up display?
No, the 2026 Honda CBR1000RR-R Fireblade SP is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Honda CBR1000RR-R Fireblade SP have Cooled seats?
No, the 2026 Honda CBR1000RR-R Fireblade SP is not equipped with Cooled seats.
