
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Clutch | Wet multiplate, quick shifter |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Chain Type | #520 Chain; 16T/45T |
Suspension
| Front Suspension | 43mm Showa SFF-BP USD fork |
| Rear Suspension | Single Showa shock with spring-preload and rebound-damping adjustability |
| Front Travel | 5.5 in (140 mm) |
| Rear Travel | 4.1 in (104 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. ABS. Floating discs. Four-piston calipers. Radially mounted. |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. Single-piston caliper. |
Tires
| Wheels | Silver, Bullet Hole Disc Cast Aluminum |
| Front Tire | 120/70-17 radial |
| Rear Tire | 160/60-17 radial |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 30.5" w x 43.6" h |
| Rake / Trail | 25° / 3.9" |
| Wheelbase | 55.9 in (1,420 mm) |
| Seat Height | 32.7 in |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 4 gal (15.14 L) |
Weights
| Dry Weight | 471.8 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 24 months |
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/gear display, fuel gauge with low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
What type of fuel does a 2024 Honda CB1000R Black Edition use?
A 2024 Honda CB1000R Black Edition uses Gasoline.
What is the 2024 Honda CB1000R Black Edition fuel capacity?
A 2024 Honda CB1000R Black Edition has the fuel capacity of 4 gallons.
What transmission does the 2024 Honda CB1000R Black Edition have?
The 2024 Honda CB1000R Black Edition has a Chain (final drive) transmission.
What engine does the 2024 Honda CB1000R Black Edition have?
The 2024 Honda CB1000R Black Edition is equipped with a 998cc 4-stroke I4 engine.
What is the wheelbase of the 2024 Honda CB1000R Black Edition?
The 2024 Honda CB1000R Black Edition has a wheelbase of 57.3.
What type of engine does the 2024 Honda CB1000R Black Edition have?
The 2024 Honda CB1000R Black Edition is equipped with a 4-stroke engine.
How is the 2024 Honda CB1000R Black Edition cooled?
The 2024 Honda CB1000R Black Edition is cooled by Liquid.
What type of fuel system does the 2024 Honda CB1000R Black Edition have?
The 2024 Honda CB1000R Black Edition is equipped with a Injection. PGM-FI Fuel injection with automatic enrichment circuit and 36mm throttle bodies fuel system.
What type of starter does the 2024 Honda CB1000R Black Edition have?
The 2024 Honda CB1000R Black Edition is equipped with a Electric starter.
What is the 2024 Honda CB1000R Black Edition compression ratio?
The 2024 Honda CB1000R Black Edition has a compression ratio of 11.6:1.
What type of front brakes does the 2024 Honda CB1000R Black Edition have?
The 2024 Honda CB1000R Black Edition is equipped with Double disc. ABS. Floating discs. Four-piston calipers. Radially mounted. front brakes.
What type of rear brakes does the 2024 Honda CB1000R Black Edition have?
The 2024 Honda CB1000R Black Edition is equipped with Single disc. ABS. Single-piston caliper. rear brakes.
Does the 2024 Honda CB1000R Black Edition have Automatic climate control?
No, the 2024 Honda CB1000R Black Edition is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2024 Honda CB1000R Black Edition have Backup camera?
No, the 2024 Honda CB1000R Black Edition is not equipped with Backup camera.
Does the 2024 Honda CB1000R Black Edition have Heated seats?
No, the 2024 Honda CB1000R Black Edition is not equipped with Heated seats.
Does the 2024 Honda CB1000R Black Edition have Apple CarPlay?
No, the 2024 Honda CB1000R Black Edition is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2024 Honda CB1000R Black Edition have Android Auto?
No, the 2024 Honda CB1000R Black Edition is not equipped with Android Auto.
Does the 2024 Honda CB1000R Black Edition have Bluetooth?
No, the 2024 Honda CB1000R Black Edition is not equipped with Bluetooth.
Does the 2024 Honda CB1000R Black Edition have Keyless entry?
No, the 2024 Honda CB1000R Black Edition is not equipped with Keyless entry.
Does the 2024 Honda CB1000R Black Edition have Push start?
No, the 2024 Honda CB1000R Black Edition is not equipped with Push start.
Does the 2024 Honda CB1000R Black Edition have Navigation?
No, the 2024 Honda CB1000R Black Edition is not equipped with Navigation.
Does the 2024 Honda CB1000R Black Edition have Sunroof/moonroof?
No, the 2024 Honda CB1000R Black Edition is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2024 Honda CB1000R Black Edition have Leather seats?
No, the 2024 Honda CB1000R Black Edition is not equipped with Leather seats.
Does the 2024 Honda CB1000R Black Edition have Wireless phone charging?
No, the 2024 Honda CB1000R Black Edition is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2024 Honda CB1000R Black Edition have Adaptive cruise control?
No, the 2024 Honda CB1000R Black Edition is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2024 Honda CB1000R Black Edition have Wifi hotspot?
No, the 2024 Honda CB1000R Black Edition is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2024 Honda CB1000R Black Edition have Third row seats?
No, the 2024 Honda CB1000R Black Edition is not equipped with Third row seats.
Does the 2024 Honda CB1000R Black Edition have Tow package?
No, the 2024 Honda CB1000R Black Edition is not equipped with Tow package.
Does the 2024 Honda CB1000R Black Edition have Head up display?
No, the 2024 Honda CB1000R Black Edition is not equipped with Head up display.
Does the 2024 Honda CB1000R Black Edition have Cooled seats?
No, the 2024 Honda CB1000R Black Edition is not equipped with Cooled seats.
