Hot

Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Chain Type | 2.379:1 |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gear Ratios 1st | 10.169:1 |
| Gear Ratios 2nd | 6.933:1 |
| Gear Ratios 3rd | 5.151:1 |
| Gear Ratios 4th | 4.105:1 |
| Gear Ratios 5th | 3.508:1 |
| Gear Ratios 6th | 3.017:1 |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | Double A-Arm |
| Rear Suspension | Independent Double A-Arm |
| Front Shocks | Walker Evans Velocity Series Shocks |
| Rear Shocks | Walker Evans Velocity Series Shocks |
| Front Travel | 4.9 in (124 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Dual Hydraulic Disc |
| Rear Braking System | Hydraulic Disc |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Black, Laced Steel |
| Front Tire | MT90-B16 |
| Rear Tire | MU85-B16 |
| Front Wheel | 10-Spoke Machined Cast 19" x 3.5" |
| Rear Wheel | 10-Spoke Machined Cast 16" x 5" |
Dimensions
| Wheelbase | 64.4 in (1,636 mm) |
| Ground Clearance | 4.5 in (115 mm) |
| Overall Vehicle Size | 32.6" w x 42.1" h |
| Rake / Trail | 31° / 6" |
| Seat Height | 25.6 in (650 mm) |
| Lean Angle (Left) | 31 |
| Lean Angle (Right) | 31 |
| Bed Box Dimensions | 27.5 x 43.1 x 11.6 in (69.8 x 109 x 29.5 cm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Cargo Capacity | 136 lbs (300 kg) |
| Payload Capacity | 499 lbs (1,100 kg) |
| Storage Capacity | 5.3 gal (20.2 L) |
| Towing Capacity | 680 lbs (1,500 kg) |
| Fuel Capacity | 5 gal (18.9 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Capacity | 1500 lb (680 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Box Capacity | 600 lb (272 kg) Rear Dumping Box |
| Bed Capacity | 299 pounds |
| Rack Capacity (Front) | 120 lb (54.4 kg) |
| Rack Capacity (Rear) | 800 lb. (363 kg) |
| Rack Capacity | 200 lb (90 kg) |
Weights
| Dry Weight | 679 lbs (308 kg) |
Electronics
| Gauges | Fairing-mounted instrument cluster featuring analog speedometer and tachometer with fuel gauge, range, odometer and current gear. 15 LED telltale indicators: cruise control enabled, cruise control set, neutral, high beam, turn signal, ABS, check engine, low tire pressure, battery, low fuel, security system, low engine oil pressure and MPH or km/h unit designation. |
| Magneto | 650-W |
| Audio System | Includes 2 Standard 50 watt fairing speakers, 100 watts total. |
Lights & Safety
| Steering | Power: Dynamic Power Steering (DPS) |
| Cage Type | Profiled cage, ROPS-approved |
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/gear display, low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
| Warranty | 12 / Limited |
| Features | Standard Equipment: Keyed Locking Hard Saddlebags, Power Adjustable Windshield, 18+ Gallons of Storage, Keyless Ignition, Adjustable Fairing Vents, USB Charger |
| Handlebars | Neken, aluminium 28/22 mm |
What type of fuel does a 2023 KTM Adventure 890 use?
A 2023 KTM Adventure 890 uses Gasoline.
What engine does the 2023 KTM Adventure 890 have?
The 2023 KTM Adventure 890 is equipped with a 889cc 4-stroke I2 engine.
What type of engine does the 2023 KTM Adventure 890 have?
The 2023 KTM Adventure 890 is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2023 KTM Adventure 890 have Automatic climate control?
No, the 2023 KTM Adventure 890 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2023 KTM Adventure 890 have Backup camera?
No, the 2023 KTM Adventure 890 is not equipped with Backup camera.
Does the 2023 KTM Adventure 890 have Heated seats?
No, the 2023 KTM Adventure 890 is not equipped with Heated seats.
Does the 2023 KTM Adventure 890 have Apple CarPlay?
No, the 2023 KTM Adventure 890 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2023 KTM Adventure 890 have Android Auto?
No, the 2023 KTM Adventure 890 is not equipped with Android Auto.
Does the 2023 KTM Adventure 890 have Bluetooth?
No, the 2023 KTM Adventure 890 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2023 KTM Adventure 890 have Keyless entry?
No, the 2023 KTM Adventure 890 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2023 KTM Adventure 890 have Push start?
No, the 2023 KTM Adventure 890 is not equipped with Push start.
Does the 2023 KTM Adventure 890 have Navigation?
No, the 2023 KTM Adventure 890 is not equipped with Navigation.
Does the 2023 KTM Adventure 890 have Sunroof/moonroof?
No, the 2023 KTM Adventure 890 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2023 KTM Adventure 890 have Leather seats?
No, the 2023 KTM Adventure 890 is not equipped with Leather seats.
Does the 2023 KTM Adventure 890 have Wireless phone charging?
No, the 2023 KTM Adventure 890 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2023 KTM Adventure 890 have Adaptive cruise control?
No, the 2023 KTM Adventure 890 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2023 KTM Adventure 890 have Wifi hotspot?
No, the 2023 KTM Adventure 890 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2023 KTM Adventure 890 have Third row seats?
No, the 2023 KTM Adventure 890 is not equipped with Third row seats.
Does the 2023 KTM Adventure 890 have Tow package?
No, the 2023 KTM Adventure 890 is not equipped with Tow package.
Does the 2023 KTM Adventure 890 have Head up display?
No, the 2023 KTM Adventure 890 is not equipped with Head up display.
Does the 2023 KTM Adventure 890 have Cooled seats?
No, the 2023 KTM Adventure 890 is not equipped with Cooled seats.
