
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Clutch | Multi plate wet |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Showa 41mm SFF-BP USD forks, pre-load adjustable |
| Rear Suspension | Prolink mono with 5 stage pre-load adjuster. Steel hollow cross swingarm. |
| Front Travel | 3.5 in (89 mm) |
| Rear Travel | 10 in (254 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Hydraulic |
| Rear Braking System | Single disc. Hydraulic |
Tires
| Wheels | Enforcer Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/70-B19 |
| Rear Tire | 180/65-B16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 33" w x 45" h |
| Rake / Trail | 79° |
| Wheelbase | 50.6 in (1,285 mm) |
| Seat Height | 37.7 in |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Seating Capacity | 8 |
| Hitch Type | Rear: Standard |
Weights
| Dry Weight | 242 lbs |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
| Warranty |
What type of fuel does a 2025 Honda Montesa Cota 4RT 260R use?
A 2025 Honda Montesa Cota 4RT 260R uses Gasoline.
What drivetrain does the 2025 Honda Montesa Cota 4RT 260R have?
The 2025 Honda Montesa Cota 4RT 260R has a drivetrain.
What engine does the 2025 Honda Montesa Cota 4RT 260R have?
The 2025 Honda Montesa Cota 4RT 260R is equipped with a 259cc 4-stroke I1 engine.
What is the wheelbase of the 2025 Honda Montesa Cota 4RT 260R?
The 2025 Honda Montesa Cota 4RT 260R has a wheelbase of 52.2.
What type of engine does the 2025 Honda Montesa Cota 4RT 260R have?
The 2025 Honda Montesa Cota 4RT 260R is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2025 Honda Montesa Cota 4RT 260R have Automatic climate control?
No, the 2025 Honda Montesa Cota 4RT 260R is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Honda Montesa Cota 4RT 260R have Backup camera?
No, the 2025 Honda Montesa Cota 4RT 260R is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Honda Montesa Cota 4RT 260R have Heated seats?
No, the 2025 Honda Montesa Cota 4RT 260R is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Honda Montesa Cota 4RT 260R have Apple CarPlay?
No, the 2025 Honda Montesa Cota 4RT 260R is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Honda Montesa Cota 4RT 260R have Android Auto?
No, the 2025 Honda Montesa Cota 4RT 260R is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Honda Montesa Cota 4RT 260R have Bluetooth?
No, the 2025 Honda Montesa Cota 4RT 260R is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Honda Montesa Cota 4RT 260R have Keyless entry?
No, the 2025 Honda Montesa Cota 4RT 260R is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Honda Montesa Cota 4RT 260R have Push start?
No, the 2025 Honda Montesa Cota 4RT 260R is not equipped with Push start.
Does the 2025 Honda Montesa Cota 4RT 260R have Navigation?
No, the 2025 Honda Montesa Cota 4RT 260R is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Honda Montesa Cota 4RT 260R have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Honda Montesa Cota 4RT 260R is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Honda Montesa Cota 4RT 260R have Leather seats?
No, the 2025 Honda Montesa Cota 4RT 260R is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Honda Montesa Cota 4RT 260R have Wireless phone charging?
No, the 2025 Honda Montesa Cota 4RT 260R is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Honda Montesa Cota 4RT 260R have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Honda Montesa Cota 4RT 260R is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Honda Montesa Cota 4RT 260R have Wifi hotspot?
No, the 2025 Honda Montesa Cota 4RT 260R is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Honda Montesa Cota 4RT 260R have Third row seats?
No, the 2025 Honda Montesa Cota 4RT 260R is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Honda Montesa Cota 4RT 260R have Tow package?
No, the 2025 Honda Montesa Cota 4RT 260R is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Honda Montesa Cota 4RT 260R have Head up display?
No, the 2025 Honda Montesa Cota 4RT 260R is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Honda Montesa Cota 4RT 260R have Cooled seats?
No, the 2025 Honda Montesa Cota 4RT 260R is not equipped with Cooled seats.
