
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Assist and Slipper clutch |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Front Travel | 4.7 in (119 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Optional ABS. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS. 4-piston |
Tires
| Wheels | Aluminium rims, 6-spoke. Pirelli Diablo Rosso IV tires. |
| Front Tire | 130/60-B19 |
| Rear Tire | 180/65-B16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 29.2" w x 45.1" h |
| Seat Height | 32.7 in (830 mm) |
| Rake / Trail | 102° |
| Wheelbase | 55.1 in (1,400 mm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
Weights
| Dry Weight | 795.9 lbs (361 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | Six months transferable, limited warranty |
| Lighting | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | 4.3 Full-Color TFT Instrumentation |
What type of fuel does a 2024 Kawasaki Ninja 650 use?
A 2024 Kawasaki Ninja 650 uses Gasoline.
What is the 2024 Kawasaki Ninja 650 fuel capacity?
A 2024 Kawasaki Ninja 650 has the fuel capacity of 4 gallons.
How much horsepower does a 2024 Kawasaki Ninja 650 have?
A 2024 Kawasaki Ninja 650 has 52 horsepower.
How much torque does a 2024 Kawasaki Ninja 650 have?
A 2024 Kawasaki Ninja 650 has 56 lb-ft torque.
What engine does the 2024 Kawasaki Ninja 650 have?
The 2024 Kawasaki Ninja 650 is equipped with a 649cc 4-stroke I2 engine.
What is the wheelbase of the 2024 Kawasaki Ninja 650?
The 2024 Kawasaki Ninja 650 has a wheelbase of 55.5.
What type of engine does the 2024 Kawasaki Ninja 650 have?
The 2024 Kawasaki Ninja 650 is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2024 Kawasaki Ninja 650 have Automatic climate control?
No, the 2024 Kawasaki Ninja 650 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2024 Kawasaki Ninja 650 have Backup camera?
No, the 2024 Kawasaki Ninja 650 is not equipped with Backup camera.
Does the 2024 Kawasaki Ninja 650 have Heated seats?
No, the 2024 Kawasaki Ninja 650 is not equipped with Heated seats.
Does the 2024 Kawasaki Ninja 650 have Apple CarPlay?
No, the 2024 Kawasaki Ninja 650 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2024 Kawasaki Ninja 650 have Android Auto?
No, the 2024 Kawasaki Ninja 650 is not equipped with Android Auto.
Does the 2024 Kawasaki Ninja 650 have Bluetooth?
No, the 2024 Kawasaki Ninja 650 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2024 Kawasaki Ninja 650 have Keyless entry?
No, the 2024 Kawasaki Ninja 650 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2024 Kawasaki Ninja 650 have Push start?
No, the 2024 Kawasaki Ninja 650 is not equipped with Push start.
Does the 2024 Kawasaki Ninja 650 have Navigation?
No, the 2024 Kawasaki Ninja 650 is not equipped with Navigation.
Does the 2024 Kawasaki Ninja 650 have Sunroof/moonroof?
No, the 2024 Kawasaki Ninja 650 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2024 Kawasaki Ninja 650 have Leather seats?
No, the 2024 Kawasaki Ninja 650 is not equipped with Leather seats.
Does the 2024 Kawasaki Ninja 650 have Wireless phone charging?
No, the 2024 Kawasaki Ninja 650 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2024 Kawasaki Ninja 650 have Adaptive cruise control?
No, the 2024 Kawasaki Ninja 650 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2024 Kawasaki Ninja 650 have Wifi hotspot?
No, the 2024 Kawasaki Ninja 650 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2024 Kawasaki Ninja 650 have Third row seats?
No, the 2024 Kawasaki Ninja 650 is not equipped with Third row seats.
Does the 2024 Kawasaki Ninja 650 have Tow package?
No, the 2024 Kawasaki Ninja 650 is not equipped with Tow package.
Does the 2024 Kawasaki Ninja 650 have Head up display?
No, the 2024 Kawasaki Ninja 650 is not equipped with Head up display.
Does the 2024 Kawasaki Ninja 650 have Cooled seats?
No, the 2024 Kawasaki Ninja 650 is not equipped with Cooled seats.
