
Drivetrain
| Transmission | |
| Gearbox | 5-speed |
| Clutch | Assist and Slipper clutch |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork, 5.3-in travel |
| Rear Suspension | Single shock, 4.3-in travel |
| Front Travel | 4.7 in (119 mm) |
| Rear Travel | 3 in (76 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc |
| Rear Braking System | Single disc |
Tires
| Front Tire | 130/60-B21 |
| Rear Tire | 240/40-R18 |
| Wheels | Aluminium rims, 6-spoke. Pirelli Diablo Rosso IV tires. |
Dimensions
| Rake / Trail | 102° |
| Wheelbase | 55.1 in (1,400 mm) |
| Seat Height | 32.7 in (830 mm) |
| Overall Vehicle Size | 38.2" w x 56.3" h |
| Ground Clearance | 4.7 in (119 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 5 gal (18.9 L) |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
Weights
| Dry Weight | 265 lbs |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | 4.3 Full-Color TFT Instrumentation |
| Warranty | Six months transferable, limited warranty |
What type of fuel does a 2024 Kawasaki KLR 650 S use?
A 2024 Kawasaki KLR 650 S uses Gasoline.
What drivetrain does the 2024 Kawasaki KLR 650 S have?
The 2024 Kawasaki KLR 650 S has a drivetrain.
What engine does the 2024 Kawasaki KLR 650 S have?
The 2024 Kawasaki KLR 650 S is equipped with a 652cc 4-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2024 Kawasaki KLR 650 S have?
The 2024 Kawasaki KLR 650 S is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2024 Kawasaki KLR 650 S have Automatic climate control?
No, the 2024 Kawasaki KLR 650 S is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2024 Kawasaki KLR 650 S have Backup camera?
No, the 2024 Kawasaki KLR 650 S is not equipped with Backup camera.
Does the 2024 Kawasaki KLR 650 S have Heated seats?
No, the 2024 Kawasaki KLR 650 S is not equipped with Heated seats.
Does the 2024 Kawasaki KLR 650 S have Apple CarPlay?
No, the 2024 Kawasaki KLR 650 S is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2024 Kawasaki KLR 650 S have Android Auto?
No, the 2024 Kawasaki KLR 650 S is not equipped with Android Auto.
Does the 2024 Kawasaki KLR 650 S have Bluetooth?
No, the 2024 Kawasaki KLR 650 S is not equipped with Bluetooth.
Does the 2024 Kawasaki KLR 650 S have Keyless entry?
No, the 2024 Kawasaki KLR 650 S is not equipped with Keyless entry.
Does the 2024 Kawasaki KLR 650 S have Push start?
No, the 2024 Kawasaki KLR 650 S is not equipped with Push start.
Does the 2024 Kawasaki KLR 650 S have Navigation?
No, the 2024 Kawasaki KLR 650 S is not equipped with Navigation.
Does the 2024 Kawasaki KLR 650 S have Sunroof/moonroof?
No, the 2024 Kawasaki KLR 650 S is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2024 Kawasaki KLR 650 S have Leather seats?
No, the 2024 Kawasaki KLR 650 S is not equipped with Leather seats.
Does the 2024 Kawasaki KLR 650 S have Wireless phone charging?
No, the 2024 Kawasaki KLR 650 S is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2024 Kawasaki KLR 650 S have Adaptive cruise control?
No, the 2024 Kawasaki KLR 650 S is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2024 Kawasaki KLR 650 S have Wifi hotspot?
No, the 2024 Kawasaki KLR 650 S is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2024 Kawasaki KLR 650 S have Third row seats?
No, the 2024 Kawasaki KLR 650 S is not equipped with Third row seats.
Does the 2024 Kawasaki KLR 650 S have Tow package?
No, the 2024 Kawasaki KLR 650 S is not equipped with Tow package.
Does the 2024 Kawasaki KLR 650 S have Head up display?
No, the 2024 Kawasaki KLR 650 S is not equipped with Head up display.
Does the 2024 Kawasaki KLR 650 S have Cooled seats?
No, the 2024 Kawasaki KLR 650 S is not equipped with Cooled seats.
