
Drivetrain
| Transmission | pDrive primary CVT L / H / N / R / P |
| Clutch | Automatic V-Matic |
| Gearbox | Automatic |
| Chain Type | 520 X-Ring |
| Gear Ratios 2nd | 46:14 |
| Gear Ratios 1st | 10.169:1 |
| Gear Ratios 3rd | 5.151:1 |
| Gear Ratios 4th | 4.105:1 |
| Gear Ratios 5th | 3.508:1 |
| Gear Ratios 6th | 3.017:1 |
Suspension
| Front Suspension | Double A-arm |
| Rear Suspension | Double A-arm |
| Front Shocks | Twin tube |
| Rear Shocks | Twin tube |
| Front Travel | 2.8 in (71 mm) |
| Rear Travel | 2.4 in (61 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Dual 214 mm disc brakes with hydraulic twin-piston calipers |
| Rear Braking System | Single 214 mm disc brake with hydraulic twin-piston caliper |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | 12 in. Steel |
| Front Tire | 25 x 8/10 x 12 in. |
| Rear Tire | 25 x 8/10 x 12 in. |
| Front Wheel | Contrast Cut 19 in x 3.5 in |
| Rear Wheel | Contrast Cut 16 in x 5 in |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 31" w x 43.3" h |
| Wheelbase | 53 in (1,345 mm) |
| Ground Clearance | 12 in (305 mm) |
| Bed Box Dimensions | 36.75 x 54.25 x 12.5 in (93 x 138 x 32 cm) |
| Rake / Trail | 26.5° / 3" |
| Seat Height | 38 in (967 mm) |
| Lean Angle (Left) | 31 |
| Lean Angle (Right) | 31 |
Capacities
| Hitch Type | Standard 2 in (5 cm) Receiver |
| Hitch Capacity | 2,500 lb (1,134 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 726 lbs (1,600 kg) |
| Fuel Capacity | 5.1 gal (19.5 L) |
| Box Capacity | 1000 lbs (454 kg) |
| Cargo Capacity | 454 lbs (1,000 kg) |
| Storage Capacity | 9 gal (34 L) |
| Towing Capacity | 830 lbs (1,830 kg) |
| Rack Capacity (Front) | 120 lb (54.4 kg) |
| Rack Capacity (Rear) | 240 lb (109 kg) |
| Seating Capacity | 1 |
| Rack Capacity | 200 lb (90 kg) |
Weights
| Dry Weight | 750 lbs (340 kg) |
Electronics
| Gauges | 4.5 in. Digital Display |
| Magneto | 1,700 W |
| Audio System | Upgraded PowerBand 2.0 Audio package Includes: 2 - 100 watt fairing speakers, 2 - 100 watt saddlebag speakers. 400 watts total. |
Lights & Safety
| Steering | Power: Tri-Mode Dynamic Power Steering (DPS) |
| Features | Anti-Theft System: Mechanical key |
| Lighting | LED headlights and tail lights |
| Instrumentation | Dual-sweep Analog Dials w/ 4" LCD Rider Information Center: User Selectable Blue/Red Backlighting & Brightness, Programmable Service Intervals, Speedometer, Tachometer, Odometer, Tripmeter, Clock, Hour Meter, Gear Indicator, Fuel Gauge, Coolant Temperature, Voltmeter, Service Indicator and Codes, Seat Belt Reminder, 2 DC Outlets, USB Charge Port, Automatic Speed Limiting in 2 mph increments starting at 16 mph to max speed. |
| Handlebars | Aluminum |
| Cage Type | High strength (Dual phase) steel tubing and stampings |
| Warranty | Factory: 6-month BRP Limited warranty | Extended: B.E.S.T. term available up to 36 months |
What type of fuel does a 2024 Kawasaki Eliminator ABS use?
A 2024 Kawasaki Eliminator ABS uses Gasoline.
What is the 2024 Kawasaki Eliminator ABS fuel capacity?
A 2024 Kawasaki Eliminator ABS has the fuel capacity of 3 gallons.
How much torque does a 2024 Kawasaki Eliminator ABS have?
A 2024 Kawasaki Eliminator ABS has 43 lb-ft torque.
What engine does the 2024 Kawasaki Eliminator ABS have?
The 2024 Kawasaki Eliminator ABS is equipped with a 451cc 4-stroke I2 engine.
What is the wheelbase of the 2024 Kawasaki Eliminator ABS?
The 2024 Kawasaki Eliminator ABS has a wheelbase of 59.8.
What type of engine does the 2024 Kawasaki Eliminator ABS have?
The 2024 Kawasaki Eliminator ABS is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2024 Kawasaki Eliminator ABS have Automatic climate control?
No, the 2024 Kawasaki Eliminator ABS is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2024 Kawasaki Eliminator ABS have Backup camera?
No, the 2024 Kawasaki Eliminator ABS is not equipped with Backup camera.
Does the 2024 Kawasaki Eliminator ABS have Heated seats?
No, the 2024 Kawasaki Eliminator ABS is not equipped with Heated seats.
Does the 2024 Kawasaki Eliminator ABS have Apple CarPlay?
No, the 2024 Kawasaki Eliminator ABS is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2024 Kawasaki Eliminator ABS have Android Auto?
No, the 2024 Kawasaki Eliminator ABS is not equipped with Android Auto.
Does the 2024 Kawasaki Eliminator ABS have Bluetooth?
No, the 2024 Kawasaki Eliminator ABS is not equipped with Bluetooth.
Does the 2024 Kawasaki Eliminator ABS have Keyless entry?
No, the 2024 Kawasaki Eliminator ABS is not equipped with Keyless entry.
Does the 2024 Kawasaki Eliminator ABS have Push start?
No, the 2024 Kawasaki Eliminator ABS is not equipped with Push start.
Does the 2024 Kawasaki Eliminator ABS have Navigation?
No, the 2024 Kawasaki Eliminator ABS is not equipped with Navigation.
Does the 2024 Kawasaki Eliminator ABS have Sunroof/moonroof?
No, the 2024 Kawasaki Eliminator ABS is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2024 Kawasaki Eliminator ABS have Leather seats?
No, the 2024 Kawasaki Eliminator ABS is not equipped with Leather seats.
Does the 2024 Kawasaki Eliminator ABS have Wireless phone charging?
No, the 2024 Kawasaki Eliminator ABS is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2024 Kawasaki Eliminator ABS have Adaptive cruise control?
No, the 2024 Kawasaki Eliminator ABS is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2024 Kawasaki Eliminator ABS have Wifi hotspot?
No, the 2024 Kawasaki Eliminator ABS is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2024 Kawasaki Eliminator ABS have Third row seats?
No, the 2024 Kawasaki Eliminator ABS is not equipped with Third row seats.
Does the 2024 Kawasaki Eliminator ABS have Tow package?
No, the 2024 Kawasaki Eliminator ABS is not equipped with Tow package.
Does the 2024 Kawasaki Eliminator ABS have Head up display?
No, the 2024 Kawasaki Eliminator ABS is not equipped with Head up display.
Does the 2024 Kawasaki Eliminator ABS have Cooled seats?
No, the 2024 Kawasaki Eliminator ABS is not equipped with Cooled seats.
