
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | 7-Plate Clutch |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | 49mm inverted Showa fork with rebound and compression damping adjustability. |
| Rear Suspension | Pro-Link Showa single shock with adjustable spring preload, rebound and compression damping adjustability. |
| Front Travel | 9 in (229 mm) |
| Rear Travel | 10.5 in (267 mm) |
| Front Shocks | 2" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
| Rear Shocks | 2.5" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Two-piston calipers. |
| Rear Braking System | Single disc. Single-piston caliper. |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Steel |
| Front Tire | 27/9-14 |
| Rear Tire | 27/11-14 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 31" w x 43.3" h |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 63.5 in (1,613 mm) |
| Seat Height | 37.8 in |
| Ground Clearance | 4.7 in (119 mm) |
| Bed Box Dimensions | 28 x 22 x 7 in (72.0 x 57.0 x 17.8 cm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 11.3 gal (42.8 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 408 lbs (900 kg) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
Weights
| Dry Weight | 244 lbs |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
| Warranty | |
| Features | Doors: Front & Rear Full Doors | Other Standard: Color Matched Seats, Premium Paint & Graphics, Color-Matched Dash & Bumper, 900-W Charging System, 6-Position Pulse Bar, Tilt Steering, Poly Sport Roof, Rockford Fosgate Stage 3 Audio, Ride Command, Rear Camera, Accent Lighting, Adjustable 4-Point Subzero Harnesses, Front Tow Loop, Front Bumper |
What type of fuel does a 2025 Kawasaki Eliminator use?
A 2025 Kawasaki Eliminator uses Gasoline with fuel tank capacity up to 3 gallons.
What is the 2025 Kawasaki Eliminator fuel capacity?
A 2025 Kawasaki Eliminator has the fuel capacity of 3 gallons.
How much torque does a 2025 Kawasaki Eliminator have?
A 2025 Kawasaki Eliminator has 43 lb-ft torque.
What drivetrain does the 2025 Kawasaki Eliminator have?
The 2025 Kawasaki Eliminator has a drivetrain.
What engine does the 2025 Kawasaki Eliminator have?
The 2025 Kawasaki Eliminator is equipped with a 451cc 4-stroke I2 engine.
What is the wheelbase of the 2025 Kawasaki Eliminator?
The 2025 Kawasaki Eliminator has a wheelbase of 59.8.
What type of engine does the 2025 Kawasaki Eliminator have?
The 2025 Kawasaki Eliminator is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2025 Kawasaki Eliminator?
The 2025 Kawasaki Eliminator has floorplan EL450CSFNN.
Does the 2025 Kawasaki Eliminator have Automatic climate control?
No, the 2025 Kawasaki Eliminator is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Kawasaki Eliminator have Backup camera?
No, the 2025 Kawasaki Eliminator is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Kawasaki Eliminator have Heated seats?
No, the 2025 Kawasaki Eliminator is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Kawasaki Eliminator have Apple CarPlay?
No, the 2025 Kawasaki Eliminator is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Kawasaki Eliminator have Android Auto?
No, the 2025 Kawasaki Eliminator is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Kawasaki Eliminator have Bluetooth?
No, the 2025 Kawasaki Eliminator is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Kawasaki Eliminator have Keyless entry?
No, the 2025 Kawasaki Eliminator is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Kawasaki Eliminator have Push start?
No, the 2025 Kawasaki Eliminator is not equipped with Push start.
Does the 2025 Kawasaki Eliminator have Navigation?
No, the 2025 Kawasaki Eliminator is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Kawasaki Eliminator have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Kawasaki Eliminator is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Kawasaki Eliminator have Leather seats?
No, the 2025 Kawasaki Eliminator is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Kawasaki Eliminator have Wireless phone charging?
No, the 2025 Kawasaki Eliminator is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Kawasaki Eliminator have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Kawasaki Eliminator is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Kawasaki Eliminator have Wifi hotspot?
No, the 2025 Kawasaki Eliminator is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Kawasaki Eliminator have Third row seats?
No, the 2025 Kawasaki Eliminator is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Kawasaki Eliminator have Tow package?
No, the 2025 Kawasaki Eliminator is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Kawasaki Eliminator have Head up display?
No, the 2025 Kawasaki Eliminator is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Kawasaki Eliminator have Cooled seats?
No, the 2025 Kawasaki Eliminator is not equipped with Cooled seats.
