
Drivetrain
| Transmission | Automatic |
| Gearbox | 6-speed |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Transmission Type | Shaft drive (cardan) |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Front Travel | 4.9 in (124 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Optional ABS. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS. 2-piston |
Tires
| Front Tire | MT90-B16 |
| Rear Tire | MU85-B16 |
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum wheels. Dunlop Harley-Davidson Series, bias blackwall tires. |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 64" w x 79" h |
| Rake / Trail | 173° |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Seat Height | 26.6 in (676 mm) |
| Ground Clearance | 4.5 in (115 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 5 gal (18.9 L) |
Weights
| Dry Weight | 802 lbs (363.8 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 3 year transferable, unlimited-mileage limited warranty; extended coverage available with a Honda Protection Plan. |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
What type of fuel does a 2023 Royal Enfield Classic 350 use?
A 2023 Royal Enfield Classic 350 uses Gasoline.
What engine does the 2023 Royal Enfield Classic 350 have?
The 2023 Royal Enfield Classic 350 is equipped with a 349cc 4-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2023 Royal Enfield Classic 350 have?
The 2023 Royal Enfield Classic 350 is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2023 Royal Enfield Classic 350 have Automatic climate control?
No, the 2023 Royal Enfield Classic 350 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2023 Royal Enfield Classic 350 have Backup camera?
No, the 2023 Royal Enfield Classic 350 is not equipped with Backup camera.
Does the 2023 Royal Enfield Classic 350 have Heated seats?
No, the 2023 Royal Enfield Classic 350 is not equipped with Heated seats.
Does the 2023 Royal Enfield Classic 350 have Apple CarPlay?
No, the 2023 Royal Enfield Classic 350 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2023 Royal Enfield Classic 350 have Android Auto?
No, the 2023 Royal Enfield Classic 350 is not equipped with Android Auto.
Does the 2023 Royal Enfield Classic 350 have Bluetooth?
No, the 2023 Royal Enfield Classic 350 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2023 Royal Enfield Classic 350 have Keyless entry?
No, the 2023 Royal Enfield Classic 350 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2023 Royal Enfield Classic 350 have Push start?
No, the 2023 Royal Enfield Classic 350 is not equipped with Push start.
Does the 2023 Royal Enfield Classic 350 have Navigation?
No, the 2023 Royal Enfield Classic 350 is not equipped with Navigation.
Does the 2023 Royal Enfield Classic 350 have Sunroof/moonroof?
No, the 2023 Royal Enfield Classic 350 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2023 Royal Enfield Classic 350 have Leather seats?
No, the 2023 Royal Enfield Classic 350 is not equipped with Leather seats.
Does the 2023 Royal Enfield Classic 350 have Wireless phone charging?
No, the 2023 Royal Enfield Classic 350 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2023 Royal Enfield Classic 350 have Adaptive cruise control?
No, the 2023 Royal Enfield Classic 350 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2023 Royal Enfield Classic 350 have Wifi hotspot?
No, the 2023 Royal Enfield Classic 350 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2023 Royal Enfield Classic 350 have Third row seats?
No, the 2023 Royal Enfield Classic 350 is not equipped with Third row seats.
Does the 2023 Royal Enfield Classic 350 have Tow package?
No, the 2023 Royal Enfield Classic 350 is not equipped with Tow package.
Does the 2023 Royal Enfield Classic 350 have Head up display?
No, the 2023 Royal Enfield Classic 350 is not equipped with Head up display.
Does the 2023 Royal Enfield Classic 350 have Cooled seats?
No, the 2023 Royal Enfield Classic 350 is not equipped with Cooled seats.
