
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Wet multi-disc, manual. Assist and Slipper. |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Independent Double Wishbone |
| Rear Suspension | Independent Double Wishbone |
| Front Travel | 5.5 in (140 mm) |
| Rear Travel | 4.1 in (104 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Dual Hydraulic Disc |
| Rear Braking System | Hydraulic Disc |
Tires
| Wheels | Enforcer Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/70-R18 |
| Rear Tire | 180/60-R16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 30" w x 40.1" h |
| Rake / Trail | 29.2° / 4" |
| Wheelbase | 66.5 in (1,689 mm) |
| Seat Height | 30.9 in |
| Ground Clearance | 5.5 in (140 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 6.6 gal (25 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
Weights
| Dry Weight | 370 lbs |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
| Warranty | 12 / Limited |
What type of fuel does a 2025 Honda Dax 125 use?
A 2025 Honda Dax 125 uses Gasoline.
How much torque does a 2025 Honda Dax 125 have?
A 2025 Honda Dax 125 has 11 lb-ft torque.
What drivetrain does the 2025 Honda Dax 125 have?
The 2025 Honda Dax 125 has a drivetrain.
What engine does the 2025 Honda Dax 125 have?
The 2025 Honda Dax 125 is equipped with a 124cc 4-stroke I1 engine.
What is the wheelbase of the 2025 Honda Dax 125?
The 2025 Honda Dax 125 has a wheelbase of 47.2.
What type of engine does the 2025 Honda Dax 125 have?
The 2025 Honda Dax 125 is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2025 Honda Dax 125 have Automatic climate control?
No, the 2025 Honda Dax 125 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Honda Dax 125 have Backup camera?
No, the 2025 Honda Dax 125 is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Honda Dax 125 have Heated seats?
No, the 2025 Honda Dax 125 is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Honda Dax 125 have Apple CarPlay?
No, the 2025 Honda Dax 125 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Honda Dax 125 have Android Auto?
No, the 2025 Honda Dax 125 is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Honda Dax 125 have Bluetooth?
No, the 2025 Honda Dax 125 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Honda Dax 125 have Keyless entry?
No, the 2025 Honda Dax 125 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Honda Dax 125 have Push start?
No, the 2025 Honda Dax 125 is not equipped with Push start.
Does the 2025 Honda Dax 125 have Navigation?
No, the 2025 Honda Dax 125 is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Honda Dax 125 have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Honda Dax 125 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Honda Dax 125 have Leather seats?
No, the 2025 Honda Dax 125 is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Honda Dax 125 have Wireless phone charging?
No, the 2025 Honda Dax 125 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Honda Dax 125 have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Honda Dax 125 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Honda Dax 125 have Wifi hotspot?
No, the 2025 Honda Dax 125 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Honda Dax 125 have Third row seats?
No, the 2025 Honda Dax 125 is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Honda Dax 125 have Tow package?
No, the 2025 Honda Dax 125 is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Honda Dax 125 have Head up display?
No, the 2025 Honda Dax 125 is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Honda Dax 125 have Cooled seats?
No, the 2025 Honda Dax 125 is not equipped with Cooled seats.
