
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Wet multi-disc, manual. Assist and Slipper. |
| Gearbox | 6-speed |
| Chain Type | #520 Chain; 16T/45T |
Suspension
| Front Travel | 16 in (406 mm) |
| Front Suspension | Independent Double Wishbone |
| Rear Suspension | Independent Double Wishbone |
| Rear Travel | 18 in (457 mm) |
| Front Shocks | 2" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
| Rear Shocks | 2.5" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Optional ABS |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Enforcer Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/70-BW18 |
| Rear Tire | 180/65-BW16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 79.5" w x 200.1" l x 57.1" h |
| Seat Height | 30.9 in |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
| Bed Box Dimensions | 28 x 22 x 7 in (72.0 x 57.0 x 17.8 cm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 408 lbs (900 kg) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
Weights
| Dry Weight | 370 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Lighting | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
| Features | Doors: Front & Rear Full Doors | Other Standard: Color Matched Seats, Premium Paint & Graphics, Color-Matched Dash & Bumper, 900-W Charging System, 6-Position Pulse Bar, Tilt Steering, Poly Sport Roof, Rockford Fosgate Stage 3 Audio, Ride Command, Rear Camera, Accent Lighting, Adjustable 4-Point Subzero Harnesses, Front Tow Loop, Front Bumper |
What type of fuel does a 2023 HONDA CBR1000RR use?
A 2023 HONDA CBR1000RR uses Gasoline with fuel tank capacity up to 4 gallons.
What is the 2023 HONDA CBR1000RR fuel capacity?
A 2023 HONDA CBR1000RR has the fuel capacity of 4 gallons.
How much horsepower does a 2023 HONDA CBR1000RR have?
A 2023 HONDA CBR1000RR has 144 horsepower.
How much torque does a 2023 HONDA CBR1000RR have?
A 2023 HONDA CBR1000RR has 104 lb-ft torque.
What drivetrain does the 2023 HONDA CBR1000RR have?
The 2023 HONDA CBR1000RR has a drivetrain.
What engine does the 2023 HONDA CBR1000RR have?
The 2023 HONDA CBR1000RR is equipped with a 1000cc 4-stroke I4 engine.
What is the wheelbase of the 2023 HONDA CBR1000RR?
The 2023 HONDA CBR1000RR has a wheelbase of 55.3.
What type of engine does the 2023 HONDA CBR1000RR have?
The 2023 HONDA CBR1000RR is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2023 HONDA CBR1000RR have Automatic climate control?
No, the 2023 HONDA CBR1000RR is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2023 HONDA CBR1000RR have Backup camera?
No, the 2023 HONDA CBR1000RR is not equipped with Backup camera.
Does the 2023 HONDA CBR1000RR have Heated seats?
No, the 2023 HONDA CBR1000RR is not equipped with Heated seats.
Does the 2023 HONDA CBR1000RR have Apple CarPlay?
No, the 2023 HONDA CBR1000RR is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2023 HONDA CBR1000RR have Android Auto?
No, the 2023 HONDA CBR1000RR is not equipped with Android Auto.
Does the 2023 HONDA CBR1000RR have Bluetooth?
No, the 2023 HONDA CBR1000RR is not equipped with Bluetooth.
Does the 2023 HONDA CBR1000RR have Keyless entry?
No, the 2023 HONDA CBR1000RR is not equipped with Keyless entry.
Does the 2023 HONDA CBR1000RR have Push start?
No, the 2023 HONDA CBR1000RR is not equipped with Push start.
Does the 2023 HONDA CBR1000RR have Navigation?
No, the 2023 HONDA CBR1000RR is not equipped with Navigation.
Does the 2023 HONDA CBR1000RR have Sunroof/moonroof?
No, the 2023 HONDA CBR1000RR is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2023 HONDA CBR1000RR have Leather seats?
No, the 2023 HONDA CBR1000RR is not equipped with Leather seats.
Does the 2023 HONDA CBR1000RR have Wireless phone charging?
No, the 2023 HONDA CBR1000RR is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2023 HONDA CBR1000RR have Adaptive cruise control?
No, the 2023 HONDA CBR1000RR is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2023 HONDA CBR1000RR have Wifi hotspot?
No, the 2023 HONDA CBR1000RR is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2023 HONDA CBR1000RR have Third row seats?
No, the 2023 HONDA CBR1000RR is not equipped with Third row seats.
Does the 2023 HONDA CBR1000RR have Tow package?
No, the 2023 HONDA CBR1000RR is not equipped with Tow package.
Does the 2023 HONDA CBR1000RR have Head up display?
No, the 2023 HONDA CBR1000RR is not equipped with Head up display.
Does the 2023 HONDA CBR1000RR have Cooled seats?
No, the 2023 HONDA CBR1000RR is not equipped with Cooled seats.
