
Drivetrain
| Transmission | Auto |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Wet multi-disc, manual |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | KYB 43mm inverted front fork with adjustable rebound and preload |
| Rear Suspension | Horizontal back-link shock with adjustable rebound damping and adjustable spring preload, remote preload adjuster |
| Front Travel | 5.9 in (150 mm) |
| Rear Travel | 5.9 in (150 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. ABS. Petal discs. Dual opposed 4-piston caliper |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. Petal disc. Single-piston caliper. |
Tires
| Wheels | Black, Slotted 5-Spoke Cast Aluminum |
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 180/55-ZR17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 63" w x 76.3" h |
| Seat Height | 33.3 in (845 mm) |
| Rake / Trail | 27° / 4" |
| Wheelbase | 59.8 in (1,520 mm) |
| Ground Clearance | 6.1 in (155 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 4 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 5.6 gal (21 L) |
Weights
| Dry Weight | 783 lbs (355.2 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 24 Month Limited Warranty |
| Lighting | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
What type of fuel does a 2022 Harley-Davidson Sportster Iron 883 use?
A 2022 Harley-Davidson Sportster Iron 883 uses Gasoline.
What drivetrain does the 2022 Harley-Davidson Sportster Iron 883 have?
The 2022 Harley-Davidson Sportster Iron 883 has a drivetrain.
What engine does the 2022 Harley-Davidson Sportster Iron 883 have?
The 2022 Harley-Davidson Sportster Iron 883 is equipped with a 883cc 4-stroke V2 engine.
What type of engine does the 2022 Harley-Davidson Sportster Iron 883 have?
The 2022 Harley-Davidson Sportster Iron 883 is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2022 Harley-Davidson Sportster Iron 883?
The 2022 Harley-Davidson Sportster Iron 883 has floorplan XL883N.
Does the 2022 Harley-Davidson Sportster Iron 883 have Automatic climate control?
No, the 2022 Harley-Davidson Sportster Iron 883 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2022 Harley-Davidson Sportster Iron 883 have Backup camera?
No, the 2022 Harley-Davidson Sportster Iron 883 is not equipped with Backup camera.
Does the 2022 Harley-Davidson Sportster Iron 883 have Heated seats?
No, the 2022 Harley-Davidson Sportster Iron 883 is not equipped with Heated seats.
Does the 2022 Harley-Davidson Sportster Iron 883 have Apple CarPlay?
No, the 2022 Harley-Davidson Sportster Iron 883 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2022 Harley-Davidson Sportster Iron 883 have Android Auto?
No, the 2022 Harley-Davidson Sportster Iron 883 is not equipped with Android Auto.
Does the 2022 Harley-Davidson Sportster Iron 883 have Bluetooth?
No, the 2022 Harley-Davidson Sportster Iron 883 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2022 Harley-Davidson Sportster Iron 883 have Keyless entry?
No, the 2022 Harley-Davidson Sportster Iron 883 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2022 Harley-Davidson Sportster Iron 883 have Push start?
No, the 2022 Harley-Davidson Sportster Iron 883 is not equipped with Push start.
Does the 2022 Harley-Davidson Sportster Iron 883 have Navigation?
No, the 2022 Harley-Davidson Sportster Iron 883 is not equipped with Navigation.
Does the 2022 Harley-Davidson Sportster Iron 883 have Sunroof/moonroof?
No, the 2022 Harley-Davidson Sportster Iron 883 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2022 Harley-Davidson Sportster Iron 883 have Leather seats?
No, the 2022 Harley-Davidson Sportster Iron 883 is not equipped with Leather seats.
Does the 2022 Harley-Davidson Sportster Iron 883 have Wireless phone charging?
No, the 2022 Harley-Davidson Sportster Iron 883 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2022 Harley-Davidson Sportster Iron 883 have Adaptive cruise control?
No, the 2022 Harley-Davidson Sportster Iron 883 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2022 Harley-Davidson Sportster Iron 883 have Wifi hotspot?
No, the 2022 Harley-Davidson Sportster Iron 883 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2022 Harley-Davidson Sportster Iron 883 have Third row seats?
No, the 2022 Harley-Davidson Sportster Iron 883 is not equipped with Third row seats.
Does the 2022 Harley-Davidson Sportster Iron 883 have Tow package?
No, the 2022 Harley-Davidson Sportster Iron 883 is not equipped with Tow package.
Does the 2022 Harley-Davidson Sportster Iron 883 have Head up display?
No, the 2022 Harley-Davidson Sportster Iron 883 is not equipped with Head up display.
Does the 2022 Harley-Davidson Sportster Iron 883 have Cooled seats?
No, the 2022 Harley-Davidson Sportster Iron 883 is not equipped with Cooled seats.
