
Drivetrain
| Transmission | Automatic |
| Transmission Type | Belt (final drive) |
| Clutch | APTC slipper and self-servo wet multiplate clutch with control cable |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | 43mm upside-down forks |
| Rear Suspension | Progressive linkage with adjustable monoshock. Aluminium double-sided swingarm |
| Front Travel | 5.1 in (130 mm) |
| Rear Travel | 5.5 in (140 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Semi-floating discs, radially mounted Monobloc Brembo M4-32 callipers, 4-pistons, axiial pump with ABS as standard |
| Rear Braking System | Single disc. 2-piston floating calliper with ABS as standard equipment |
Tires
| Wheels | 10-spoke in light alloy. Pirelli Diablo Rosso II tyres. |
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 180/55-ZR17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 78.9" w x 200.8" l x 72.6" h |
| Seat Height | 30.9 in (785 mm) |
| Rake / Trail | 24.3° / 4" |
| Wheelbase | 58.3 in (1,480 mm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Seating Capacity | 7 |
| Fuel Capacity | 4.4 gal (16.5 L) |
Weights
| Dry Weight | 397.9 lbs (180.5 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | |
| Lighting | Dual halogen headlight 55-watt 625 lumen low beam, 65-watt 1,570 high beam |
| Instrumentation | LCD display |
What type of fuel does a 2014 Harley-Davidson Road King CVO use?
A 2014 Harley-Davidson Road King CVO uses Gasoline with fuel tank capacity up to 6 gallons.
What is the 2014 Harley-Davidson Road King CVO fuel capacity?
A 2014 Harley-Davidson Road King CVO has the fuel capacity of 6 gallons.
How much torque does a 2014 Harley-Davidson Road King CVO have?
A 2014 Harley-Davidson Road King CVO has 136 lb-ft torque.
What drivetrain does the 2014 Harley-Davidson Road King CVO have?
The 2014 Harley-Davidson Road King CVO has a drivetrain.
What engine does the 2014 Harley-Davidson Road King CVO have?
The 2014 Harley-Davidson Road King CVO is equipped with a 1802cc 4-stroke V2 engine.
What is the wheelbase of the 2014 Harley-Davidson Road King CVO?
The 2014 Harley-Davidson Road King CVO has a wheelbase of 63.5.
What type of engine does the 2014 Harley-Davidson Road King CVO have?
The 2014 Harley-Davidson Road King CVO is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2014 Harley-Davidson Road King CVO?
The 2014 Harley-Davidson Road King CVO has floorplan FLHRSE.
Does the 2014 Harley-Davidson Road King CVO have Automatic climate control?
No, the 2014 Harley-Davidson Road King CVO is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2014 Harley-Davidson Road King CVO have Backup camera?
No, the 2014 Harley-Davidson Road King CVO is not equipped with Backup camera.
Does the 2014 Harley-Davidson Road King CVO have Heated seats?
No, the 2014 Harley-Davidson Road King CVO is not equipped with Heated seats.
Does the 2014 Harley-Davidson Road King CVO have Apple CarPlay?
No, the 2014 Harley-Davidson Road King CVO is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2014 Harley-Davidson Road King CVO have Android Auto?
No, the 2014 Harley-Davidson Road King CVO is not equipped with Android Auto.
Does the 2014 Harley-Davidson Road King CVO have Bluetooth?
No, the 2014 Harley-Davidson Road King CVO is not equipped with Bluetooth.
Does the 2014 Harley-Davidson Road King CVO have Keyless entry?
No, the 2014 Harley-Davidson Road King CVO is not equipped with Keyless entry.
Does the 2014 Harley-Davidson Road King CVO have Push start?
No, the 2014 Harley-Davidson Road King CVO is not equipped with Push start.
Does the 2014 Harley-Davidson Road King CVO have Navigation?
No, the 2014 Harley-Davidson Road King CVO is not equipped with Navigation.
Does the 2014 Harley-Davidson Road King CVO have Sunroof/moonroof?
No, the 2014 Harley-Davidson Road King CVO is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2014 Harley-Davidson Road King CVO have Leather seats?
No, the 2014 Harley-Davidson Road King CVO is not equipped with Leather seats.
Does the 2014 Harley-Davidson Road King CVO have Wireless phone charging?
No, the 2014 Harley-Davidson Road King CVO is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2014 Harley-Davidson Road King CVO have Adaptive cruise control?
No, the 2014 Harley-Davidson Road King CVO is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2014 Harley-Davidson Road King CVO have Wifi hotspot?
No, the 2014 Harley-Davidson Road King CVO is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2014 Harley-Davidson Road King CVO have Third row seats?
No, the 2014 Harley-Davidson Road King CVO is not equipped with Third row seats.
Does the 2014 Harley-Davidson Road King CVO have Tow package?
No, the 2014 Harley-Davidson Road King CVO is not equipped with Tow package.
Does the 2014 Harley-Davidson Road King CVO have Head up display?
No, the 2014 Harley-Davidson Road King CVO is not equipped with Head up display.
Does the 2014 Harley-Davidson Road King CVO have Cooled seats?
No, the 2014 Harley-Davidson Road King CVO is not equipped with Cooled seats.
