
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | APTC slipper and self-servo wet multiplate clutch with control cable |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | 43mm upside-down forks |
| Rear Suspension | Progressive linkage with adjustable monoshock. Aluminium double-sided swingarm |
| Front Travel | 5.1 in (130 mm) |
| Rear Travel | 5.5 in (140 mm) |
| Front Shocks | Walker Evans Velocity Series Shocks |
| Rear Shocks | Walker Evans Velocity Series Shocks |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Semi-floating discs, radially mounted Monobloc Brembo M4-32 callipers, 4-pistons, axiial pump with ABS as standard |
| Rear Braking System | Single disc. 2-piston floating calliper with ABS as standard equipment |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | 10-spoke in light alloy. Pirelli Diablo Rosso II tyres. |
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 180/55-ZR17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 31.5" w x 85.4" l x 41.5" h |
| Rake / Trail | 24.3° / 4" |
| Wheelbase | 58.3 in (480 mm) |
| Seat Height | 30.9 in (785 mm) |
| Ground Clearance | 5.7 in (145 mm) |
| Bed Box Dimensions | 27.5 x 43.1 x 11.6 in (69.8 x 109 x 29.5 cm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 4.4 gal (16.5 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Hitch Capacity | 1500 lb (680 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 499 lbs (1,100 kg) |
| Box Capacity | 600 lb (272 kg) Rear Dumping Box |
Weights
| Dry Weight | 397.9 lbs (180.5 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | LED headlamp |
| Instrumentation | 4 inch colour TFT display with speedometer, gear, odometer, fuel level, clock, trip, ambient temp, low temp alert, side stand down alert, TIP over alert, cruise, range and tachometer indication BT capable - phone pairing to access phone calls, music, navigation |
| Warranty | 24 months unlimited mileage |
| Features | Doors: Full Doors Standard | Other Standard: POLARIS HD 4500 LB Winch with Synthetic Rope, Aluminum Fairlead, Rubber Isolator, AutoStop & Plow Mode. Sport Low Profile Front Bumper ProFit Sport Roof, Convex Rear View Mirror, Padded Console, and Rockford Fosgate Stage 3 Audio |
What type of fuel does a 2022 Harley-Davidson Softail Heritage Classic use?
A 2022 Harley-Davidson Softail Heritage Classic uses Gasoline.
What drivetrain does the 2022 Harley-Davidson Softail Heritage Classic have?
The 2022 Harley-Davidson Softail Heritage Classic has a drivetrain.
What engine does the 2022 Harley-Davidson Softail Heritage Classic have?
The 2022 Harley-Davidson Softail Heritage Classic is equipped with a 1868cc 4-stroke V2 engine.
What type of engine does the 2022 Harley-Davidson Softail Heritage Classic have?
The 2022 Harley-Davidson Softail Heritage Classic is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2022 Harley-Davidson Softail Heritage Classic?
The 2022 Harley-Davidson Softail Heritage Classic has floorplan FLHCS.
Does the 2022 Harley-Davidson Softail Heritage Classic have Automatic climate control?
No, the 2022 Harley-Davidson Softail Heritage Classic is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2022 Harley-Davidson Softail Heritage Classic have Backup camera?
No, the 2022 Harley-Davidson Softail Heritage Classic is not equipped with Backup camera.
Does the 2022 Harley-Davidson Softail Heritage Classic have Heated seats?
No, the 2022 Harley-Davidson Softail Heritage Classic is not equipped with Heated seats.
Does the 2022 Harley-Davidson Softail Heritage Classic have Apple CarPlay?
No, the 2022 Harley-Davidson Softail Heritage Classic is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2022 Harley-Davidson Softail Heritage Classic have Android Auto?
No, the 2022 Harley-Davidson Softail Heritage Classic is not equipped with Android Auto.
Does the 2022 Harley-Davidson Softail Heritage Classic have Bluetooth?
No, the 2022 Harley-Davidson Softail Heritage Classic is not equipped with Bluetooth.
Does the 2022 Harley-Davidson Softail Heritage Classic have Keyless entry?
No, the 2022 Harley-Davidson Softail Heritage Classic is not equipped with Keyless entry.
Does the 2022 Harley-Davidson Softail Heritage Classic have Push start?
No, the 2022 Harley-Davidson Softail Heritage Classic is not equipped with Push start.
Does the 2022 Harley-Davidson Softail Heritage Classic have Navigation?
No, the 2022 Harley-Davidson Softail Heritage Classic is not equipped with Navigation.
Does the 2022 Harley-Davidson Softail Heritage Classic have Sunroof/moonroof?
No, the 2022 Harley-Davidson Softail Heritage Classic is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2022 Harley-Davidson Softail Heritage Classic have Leather seats?
No, the 2022 Harley-Davidson Softail Heritage Classic is not equipped with Leather seats.
Does the 2022 Harley-Davidson Softail Heritage Classic have Wireless phone charging?
No, the 2022 Harley-Davidson Softail Heritage Classic is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2022 Harley-Davidson Softail Heritage Classic have Adaptive cruise control?
No, the 2022 Harley-Davidson Softail Heritage Classic is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2022 Harley-Davidson Softail Heritage Classic have Wifi hotspot?
No, the 2022 Harley-Davidson Softail Heritage Classic is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2022 Harley-Davidson Softail Heritage Classic have Third row seats?
No, the 2022 Harley-Davidson Softail Heritage Classic is not equipped with Third row seats.
Does the 2022 Harley-Davidson Softail Heritage Classic have Tow package?
No, the 2022 Harley-Davidson Softail Heritage Classic is not equipped with Tow package.
Does the 2022 Harley-Davidson Softail Heritage Classic have Head up display?
No, the 2022 Harley-Davidson Softail Heritage Classic is not equipped with Head up display.
Does the 2022 Harley-Davidson Softail Heritage Classic have Cooled seats?
No, the 2022 Harley-Davidson Softail Heritage Classic is not equipped with Cooled seats.
