
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Wet, multi-plate |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Shaft drive (cardan) |
Suspension
| Front Suspension | Inverted telescopic, coil spring, oil damped |
| Rear Suspension | Link type, single shock, coil spring, oil damped |
| Front Travel | 4.7 in (120 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Brembo 4-piston. ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Nissin-1 piston. ABS. |
Tires
| Wheels | Cast aluminium wheels with 3 split spoke design. |
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 190/50-ZR17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 28" w x 43.3" h |
| Rake / Trail | 0° |
| Wheelbase | 58.5 in (1,485 mm) |
| Seat Height | 32.5 in (825 mm) |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 4.2 gal (16 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
Weights
| Dry Weight | 390.2 lbs (177 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | Twin LED headlamp |
| Instrumentation | Analogue-style tachometer and multi-function dual-window LCD screen |
| Warranty | 12 month unlimited mileage limited warranty. |
What type of fuel does a 2021 Kawasaki Ninja ZX-6R use?
A 2021 Kawasaki Ninja ZX-6R uses Gasoline with fuel tank capacity up to 5 gallons.
What is the 2021 Kawasaki Ninja ZX-6R fuel capacity?
A 2021 Kawasaki Ninja ZX-6R has the fuel capacity of 5 gallons.
How much horsepower does a 2021 Kawasaki Ninja ZX-6R have?
A 2021 Kawasaki Ninja ZX-6R has 126 horsepower.
How much torque does a 2021 Kawasaki Ninja ZX-6R have?
A 2021 Kawasaki Ninja ZX-6R has 52 lb-ft torque.
What drivetrain does the 2021 Kawasaki Ninja ZX-6R have?
The 2021 Kawasaki Ninja ZX-6R has a drivetrain.
What engine does the 2021 Kawasaki Ninja ZX-6R have?
The 2021 Kawasaki Ninja ZX-6R is equipped with a 636cc 4-stroke I4 engine.
What is the wheelbase of the 2021 Kawasaki Ninja ZX-6R?
The 2021 Kawasaki Ninja ZX-6R has a wheelbase of 55.1.
What type of engine does the 2021 Kawasaki Ninja ZX-6R have?
The 2021 Kawasaki Ninja ZX-6R is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2021 Kawasaki Ninja ZX-6R have Automatic climate control?
No, the 2021 Kawasaki Ninja ZX-6R is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2021 Kawasaki Ninja ZX-6R have Backup camera?
No, the 2021 Kawasaki Ninja ZX-6R is not equipped with Backup camera.
Does the 2021 Kawasaki Ninja ZX-6R have Heated seats?
No, the 2021 Kawasaki Ninja ZX-6R is not equipped with Heated seats.
Does the 2021 Kawasaki Ninja ZX-6R have Apple CarPlay?
No, the 2021 Kawasaki Ninja ZX-6R is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2021 Kawasaki Ninja ZX-6R have Android Auto?
No, the 2021 Kawasaki Ninja ZX-6R is not equipped with Android Auto.
Does the 2021 Kawasaki Ninja ZX-6R have Bluetooth?
No, the 2021 Kawasaki Ninja ZX-6R is not equipped with Bluetooth.
Does the 2021 Kawasaki Ninja ZX-6R have Keyless entry?
No, the 2021 Kawasaki Ninja ZX-6R is not equipped with Keyless entry.
Does the 2021 Kawasaki Ninja ZX-6R have Push start?
No, the 2021 Kawasaki Ninja ZX-6R is not equipped with Push start.
Does the 2021 Kawasaki Ninja ZX-6R have Navigation?
No, the 2021 Kawasaki Ninja ZX-6R is not equipped with Navigation.
Does the 2021 Kawasaki Ninja ZX-6R have Sunroof/moonroof?
No, the 2021 Kawasaki Ninja ZX-6R is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2021 Kawasaki Ninja ZX-6R have Leather seats?
No, the 2021 Kawasaki Ninja ZX-6R is not equipped with Leather seats.
Does the 2021 Kawasaki Ninja ZX-6R have Wireless phone charging?
No, the 2021 Kawasaki Ninja ZX-6R is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2021 Kawasaki Ninja ZX-6R have Adaptive cruise control?
No, the 2021 Kawasaki Ninja ZX-6R is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2021 Kawasaki Ninja ZX-6R have Wifi hotspot?
No, the 2021 Kawasaki Ninja ZX-6R is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2021 Kawasaki Ninja ZX-6R have Third row seats?
No, the 2021 Kawasaki Ninja ZX-6R is not equipped with Third row seats.
Does the 2021 Kawasaki Ninja ZX-6R have Tow package?
No, the 2021 Kawasaki Ninja ZX-6R is not equipped with Tow package.
Does the 2021 Kawasaki Ninja ZX-6R have Head up display?
No, the 2021 Kawasaki Ninja ZX-6R is not equipped with Head up display.
Does the 2021 Kawasaki Ninja ZX-6R have Cooled seats?
No, the 2021 Kawasaki Ninja ZX-6R is not equipped with Cooled seats.
