
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Clutch | Wet multiplate |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | 41mm fork |
| Rear Suspension | Pro-Link single shock with nine-position spring preload adjustability |
| Front Travel | 5.9 in (150 mm) |
| Rear Travel | 5.3 in (135 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. ABS. Wave disc. Two-piston calipers. |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. Wave disc. |
Tires
| Wheels | Black, Split 5-Spoke Cast Aluminium |
| Front Tire | 110/80-19 |
| Rear Tire | 160/60-17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 32.5" w x 82.6" l x 53.5" h |
| Rake / Trail | 27.5° / 4" |
| Wheelbase | 56.8 in (1,443 mm) |
| Seat Height | 32.8 in (833 mm) |
| Ground Clearance | 6.7 in (170 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 4.7 gal (17.7 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 644 lbs (292.1 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | One year. Transferable. Unlimited-mileage. |
| Lighting | High beam, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system(optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Digital Speedometer, Digital Bar Graph Tachometer, Dual Trip Meters, Digital Fuel Level Gauge and Fuel Consumption Gauge, Digital Clock |
What type of fuel does a 2021 Honda CB500X ABS use?
A 2021 Honda CB500X ABS uses Gasoline with fuel tank capacity up to 5 gallons.
What is the 2021 Honda CB500X ABS fuel capacity?
A 2021 Honda CB500X ABS has the fuel capacity of 5 gallons.
How much horsepower does a 2021 Honda CB500X ABS have?
A 2021 Honda CB500X ABS has 46 horsepower.
How much torque does a 2021 Honda CB500X ABS have?
A 2021 Honda CB500X ABS has 41 lb-ft torque.
What drivetrain does the 2021 Honda CB500X ABS have?
The 2021 Honda CB500X ABS has a drivetrain.
What engine does the 2021 Honda CB500X ABS have?
The 2021 Honda CB500X ABS is equipped with a 471cc 4-stroke I2 engine.
What is the wheelbase of the 2021 Honda CB500X ABS?
The 2021 Honda CB500X ABS has a wheelbase of 56.8.
What type of engine does the 2021 Honda CB500X ABS have?
The 2021 Honda CB500X ABS is equipped with a 4-stroke engine.
How is the 2021 Honda CB500X ABS cooled?
The 2021 Honda CB500X ABS is cooled by Liquid.
What type of fuel system does the 2021 Honda CB500X ABS have?
The 2021 Honda CB500X ABS is equipped with a Injection. PGM-FI with 34mm throttle bodies fuel system.
What type of starter does the 2021 Honda CB500X ABS have?
The 2021 Honda CB500X ABS is equipped with a Electric starter.
What is the 2021 Honda CB500X ABS compression ratio?
The 2021 Honda CB500X ABS has a compression ratio of 10.7:1.
What type of front brakes does the 2021 Honda CB500X ABS have?
The 2021 Honda CB500X ABS is equipped with Double disc. ABS. Wave disc. Two-piston calipers. front brakes.
What type of rear brakes does the 2021 Honda CB500X ABS have?
The 2021 Honda CB500X ABS is equipped with Single disc. ABS. Wave disc. rear brakes.
What is the floorplan of the 2021 Honda CB500X ABS?
The 2021 Honda CB500X ABS has floorplan CB500XA.
Does the 2021 Honda CB500X ABS have Automatic climate control?
No, the 2021 Honda CB500X ABS is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2021 Honda CB500X ABS have Backup camera?
No, the 2021 Honda CB500X ABS is not equipped with Backup camera.
Does the 2021 Honda CB500X ABS have Heated seats?
No, the 2021 Honda CB500X ABS is not equipped with Heated seats.
Does the 2021 Honda CB500X ABS have Apple CarPlay?
No, the 2021 Honda CB500X ABS is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2021 Honda CB500X ABS have Android Auto?
No, the 2021 Honda CB500X ABS is not equipped with Android Auto.
Does the 2021 Honda CB500X ABS have Bluetooth?
No, the 2021 Honda CB500X ABS is not equipped with Bluetooth.
Does the 2021 Honda CB500X ABS have Keyless entry?
No, the 2021 Honda CB500X ABS is not equipped with Keyless entry.
Does the 2021 Honda CB500X ABS have Push start?
No, the 2021 Honda CB500X ABS is not equipped with Push start.
Does the 2021 Honda CB500X ABS have Navigation?
No, the 2021 Honda CB500X ABS is not equipped with Navigation.
Does the 2021 Honda CB500X ABS have Sunroof/moonroof?
No, the 2021 Honda CB500X ABS is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2021 Honda CB500X ABS have Leather seats?
No, the 2021 Honda CB500X ABS is not equipped with Leather seats.
Does the 2021 Honda CB500X ABS have Wireless phone charging?
No, the 2021 Honda CB500X ABS is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2021 Honda CB500X ABS have Adaptive cruise control?
No, the 2021 Honda CB500X ABS is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2021 Honda CB500X ABS have Wifi hotspot?
No, the 2021 Honda CB500X ABS is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2021 Honda CB500X ABS have Third row seats?
No, the 2021 Honda CB500X ABS is not equipped with Third row seats.
Does the 2021 Honda CB500X ABS have Tow package?
No, the 2021 Honda CB500X ABS is not equipped with Tow package.
Does the 2021 Honda CB500X ABS have Head up display?
No, the 2021 Honda CB500X ABS is not equipped with Head up display.
Does the 2021 Honda CB500X ABS have Cooled seats?
No, the 2021 Honda CB500X ABS is not equipped with Cooled seats.
