
Drivetrain
| Transmission | AUTOMATIC |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | |
| Gearbox |
Suspension
| Front Suspension | Independent Double Wishbone |
| Rear Suspension | Swing Arm |
| Front Travel | in |
| Rear Travel | in |
Brakes
| Front Braking System | Dual Hydraulic Disc |
| Rear Braking System | Sealed Drum |
Tires
| Wheels | Metzeler Cruisetec tires |
| Front Tire | |
| Rear Tire |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 68.2" w x 75.8" h |
| Seat Height | 33.3 in (845 mm) |
| Rake / Trail | 27° / 4" |
| Wheelbase | 59.8 in (1,520 mm) |
| Ground Clearance | 6.1 in (155 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 5.6 gal (21 L) |
Weights
| Dry Weight | 795.9 lbs (361 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 12 / Limited |
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/gear display, fuel gauge with low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
What type of fuel does a 2021 Harley-Davidson Sportster Iron 883 use?
A 2021 Harley-Davidson Sportster Iron 883 uses Gasoline.
What drivetrain does the 2021 Harley-Davidson Sportster Iron 883 have?
The 2021 Harley-Davidson Sportster Iron 883 has a drivetrain.
What engine does the 2021 Harley-Davidson Sportster Iron 883 have?
The 2021 Harley-Davidson Sportster Iron 883 is equipped with a 883cc 4-stroke V2 engine.
What type of engine does the 2021 Harley-Davidson Sportster Iron 883 have?
The 2021 Harley-Davidson Sportster Iron 883 is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2021 Harley-Davidson Sportster Iron 883 have Automatic climate control?
No, the 2021 Harley-Davidson Sportster Iron 883 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2021 Harley-Davidson Sportster Iron 883 have Backup camera?
No, the 2021 Harley-Davidson Sportster Iron 883 is not equipped with Backup camera.
Does the 2021 Harley-Davidson Sportster Iron 883 have Heated seats?
No, the 2021 Harley-Davidson Sportster Iron 883 is not equipped with Heated seats.
Does the 2021 Harley-Davidson Sportster Iron 883 have Apple CarPlay?
No, the 2021 Harley-Davidson Sportster Iron 883 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2021 Harley-Davidson Sportster Iron 883 have Android Auto?
No, the 2021 Harley-Davidson Sportster Iron 883 is not equipped with Android Auto.
Does the 2021 Harley-Davidson Sportster Iron 883 have Bluetooth?
No, the 2021 Harley-Davidson Sportster Iron 883 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2021 Harley-Davidson Sportster Iron 883 have Keyless entry?
No, the 2021 Harley-Davidson Sportster Iron 883 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2021 Harley-Davidson Sportster Iron 883 have Push start?
No, the 2021 Harley-Davidson Sportster Iron 883 is not equipped with Push start.
Does the 2021 Harley-Davidson Sportster Iron 883 have Navigation?
No, the 2021 Harley-Davidson Sportster Iron 883 is not equipped with Navigation.
Does the 2021 Harley-Davidson Sportster Iron 883 have Sunroof/moonroof?
No, the 2021 Harley-Davidson Sportster Iron 883 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2021 Harley-Davidson Sportster Iron 883 have Leather seats?
No, the 2021 Harley-Davidson Sportster Iron 883 is not equipped with Leather seats.
Does the 2021 Harley-Davidson Sportster Iron 883 have Wireless phone charging?
No, the 2021 Harley-Davidson Sportster Iron 883 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2021 Harley-Davidson Sportster Iron 883 have Adaptive cruise control?
No, the 2021 Harley-Davidson Sportster Iron 883 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2021 Harley-Davidson Sportster Iron 883 have Wifi hotspot?
No, the 2021 Harley-Davidson Sportster Iron 883 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2021 Harley-Davidson Sportster Iron 883 have Third row seats?
No, the 2021 Harley-Davidson Sportster Iron 883 is not equipped with Third row seats.
Does the 2021 Harley-Davidson Sportster Iron 883 have Tow package?
No, the 2021 Harley-Davidson Sportster Iron 883 is not equipped with Tow package.
Does the 2021 Harley-Davidson Sportster Iron 883 have Head up display?
No, the 2021 Harley-Davidson Sportster Iron 883 is not equipped with Head up display.
Does the 2021 Harley-Davidson Sportster Iron 883 have Cooled seats?
No, the 2021 Harley-Davidson Sportster Iron 883 is not equipped with Cooled seats.
