
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Wet multi-disc manual clutch |
| Gearbox | 5-speed |
| Chain Type | #520 Chain; 16T/45T |
Suspension
| Front Suspension | 41mm telescopic fork |
| Rear Suspension | Uni-Trak single-shock system with 5-way preload and stepless rebound damping |
| Front Travel | 5.9 in (150 mm) |
| Rear Travel | 5.7 in (145 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Two-piston calipers. Optional ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Single piston. Optional ABS.. |
Tires
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 160/60-ZR17 |
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum wheels. Dunlop Harley-Davidson Series, bias blackwall tires. |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 37.6" w x 55" h |
| Seat Height | 34.3 in |
| Rake / Trail | 25° / 4" |
| Wheelbase | 55.7 in (415 mm) |
| Ground Clearance | 6.7 in (170 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Fuel Capacity | 5.6 gal (21 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 460.6 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 12 months |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
| Lighting | LED headlight |
What type of fuel does a 2019 Suzuki Boulevard use?
A 2019 Suzuki Boulevard uses Gasoline with fuel tank capacity up to 4 gallons.
What is the 2019 Suzuki Boulevard fuel capacity?
A 2019 Suzuki Boulevard has the fuel capacity of 4 gallons.
How much horsepower does a 2019 Suzuki Boulevard have?
A 2019 Suzuki Boulevard has 53 horsepower.
How much torque does a 2019 Suzuki Boulevard have?
A 2019 Suzuki Boulevard has 69 lb-ft torque.
What drivetrain does the 2019 Suzuki Boulevard have?
The 2019 Suzuki Boulevard has a drivetrain.
What engine does the 2019 Suzuki Boulevard have?
The 2019 Suzuki Boulevard is equipped with a 805cc 4-stroke V2 engine.
What is the wheelbase of the 2019 Suzuki Boulevard?
The 2019 Suzuki Boulevard has a wheelbase of 65.2.
What type of engine does the 2019 Suzuki Boulevard have?
The 2019 Suzuki Boulevard is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2019 Suzuki Boulevard?
The 2019 Suzuki Boulevard has floorplan VL800TL9.
Does the 2019 Suzuki Boulevard have Automatic climate control?
No, the 2019 Suzuki Boulevard is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2019 Suzuki Boulevard have Backup camera?
No, the 2019 Suzuki Boulevard is not equipped with Backup camera.
Does the 2019 Suzuki Boulevard have Heated seats?
No, the 2019 Suzuki Boulevard is not equipped with Heated seats.
Does the 2019 Suzuki Boulevard have Apple CarPlay?
No, the 2019 Suzuki Boulevard is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2019 Suzuki Boulevard have Android Auto?
No, the 2019 Suzuki Boulevard is not equipped with Android Auto.
Does the 2019 Suzuki Boulevard have Bluetooth?
No, the 2019 Suzuki Boulevard is not equipped with Bluetooth.
Does the 2019 Suzuki Boulevard have Keyless entry?
No, the 2019 Suzuki Boulevard is not equipped with Keyless entry.
Does the 2019 Suzuki Boulevard have Push start?
No, the 2019 Suzuki Boulevard is not equipped with Push start.
Does the 2019 Suzuki Boulevard have Navigation?
No, the 2019 Suzuki Boulevard is not equipped with Navigation.
Does the 2019 Suzuki Boulevard have Sunroof/moonroof?
No, the 2019 Suzuki Boulevard is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2019 Suzuki Boulevard have Leather seats?
No, the 2019 Suzuki Boulevard is not equipped with Leather seats.
Does the 2019 Suzuki Boulevard have Wireless phone charging?
No, the 2019 Suzuki Boulevard is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2019 Suzuki Boulevard have Adaptive cruise control?
No, the 2019 Suzuki Boulevard is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2019 Suzuki Boulevard have Wifi hotspot?
No, the 2019 Suzuki Boulevard is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2019 Suzuki Boulevard have Third row seats?
No, the 2019 Suzuki Boulevard is not equipped with Third row seats.
Does the 2019 Suzuki Boulevard have Tow package?
No, the 2019 Suzuki Boulevard is not equipped with Tow package.
Does the 2019 Suzuki Boulevard have Head up display?
No, the 2019 Suzuki Boulevard is not equipped with Head up display.
Does the 2019 Suzuki Boulevard have Cooled seats?
No, the 2019 Suzuki Boulevard is not equipped with Cooled seats.
