
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Wet multi-plate |
| Gearbox | 5-speed |
| Chain Type | #520 Chain; 16T/45T |
Suspension
| Front Suspension | 43mm upside-down forks |
| Rear Suspension | Progressive linkage with adjustable monoshock. Aluminium double-sided swingarm |
| Front Travel | 5.1 in (130 mm) |
| Rear Travel | 5.5 in (140 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Single-piston caliper, sintered metal pads |
| Rear Braking System | Single disc. Single-piston caliper, sintered metal pads |
Tires
| Wheels | 10-spoke in light alloy. Pirelli Diablo Rosso II tyres. |
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 180/55-ZR17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 42" w x 42" h |
| Seat Height | 32.8 in |
| Rake / Trail | 24.3° / 4" |
| Wheelbase | 58.3 in (1,480 mm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 4.4 gal (16.5 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
Weights
| Dry Weight | 185 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 24 months unlimited mileage |
| Lighting | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | LCD display |
What type of fuel does a 2019 Polaris Phoenix 200 use?
A 2019 Polaris Phoenix 200 uses Gasoline with fuel tank capacity up to 3 gallons.
What is the 2019 Polaris Phoenix 200 fuel capacity?
A 2019 Polaris Phoenix 200 has the fuel capacity of 3 gallons.
What drivetrain does the 2019 Polaris Phoenix 200 have?
The 2019 Polaris Phoenix 200 has a drivetrain.
What engine does the 2019 Polaris Phoenix 200 have?
The 2019 Polaris Phoenix 200 is equipped with a Single-Cylinder engine.
What type of engine does the 2019 Polaris Phoenix 200 have?
The 2019 Polaris Phoenix 200 is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2019 Polaris Phoenix 200 have Automatic climate control?
No, the 2019 Polaris Phoenix 200 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2019 Polaris Phoenix 200 have Backup camera?
No, the 2019 Polaris Phoenix 200 is not equipped with Backup camera.
Does the 2019 Polaris Phoenix 200 have Heated seats?
No, the 2019 Polaris Phoenix 200 is not equipped with Heated seats.
Does the 2019 Polaris Phoenix 200 have Apple CarPlay?
No, the 2019 Polaris Phoenix 200 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2019 Polaris Phoenix 200 have Android Auto?
No, the 2019 Polaris Phoenix 200 is not equipped with Android Auto.
Does the 2019 Polaris Phoenix 200 have Bluetooth?
No, the 2019 Polaris Phoenix 200 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2019 Polaris Phoenix 200 have Keyless entry?
No, the 2019 Polaris Phoenix 200 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2019 Polaris Phoenix 200 have Push start?
No, the 2019 Polaris Phoenix 200 is not equipped with Push start.
Does the 2019 Polaris Phoenix 200 have Navigation?
No, the 2019 Polaris Phoenix 200 is not equipped with Navigation.
Does the 2019 Polaris Phoenix 200 have Sunroof/moonroof?
No, the 2019 Polaris Phoenix 200 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2019 Polaris Phoenix 200 have Leather seats?
No, the 2019 Polaris Phoenix 200 is not equipped with Leather seats.
Does the 2019 Polaris Phoenix 200 have Wireless phone charging?
No, the 2019 Polaris Phoenix 200 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2019 Polaris Phoenix 200 have Adaptive cruise control?
No, the 2019 Polaris Phoenix 200 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2019 Polaris Phoenix 200 have Wifi hotspot?
No, the 2019 Polaris Phoenix 200 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2019 Polaris Phoenix 200 have Third row seats?
No, the 2019 Polaris Phoenix 200 is not equipped with Third row seats.
Does the 2019 Polaris Phoenix 200 have Tow package?
No, the 2019 Polaris Phoenix 200 is not equipped with Tow package.
Does the 2019 Polaris Phoenix 200 have Head up display?
No, the 2019 Polaris Phoenix 200 is not equipped with Head up display.
Does the 2019 Polaris Phoenix 200 have Cooled seats?
No, the 2019 Polaris Phoenix 200 is not equipped with Cooled seats.
