
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | 41.0mm fork |
| Rear Suspension | Dual shocks with five-position spring preload adjustability |
| Front Travel | 4.6 in (117 mm) |
| Rear Travel | 3.5 in (89 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc |
| Rear Braking System | Expanding brake (drum brake) |
Tires
| Wheels | Black, 28-spoke Cast Aluminum |
| Front Tire | 120/90-17 |
| Rear Tire | 160/80-15 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 42.5" w x 46.1" h |
| Rake / Trail | 34° / 6" |
| Wheelbase | 64.5 in (1,638 mm) |
| Seat Height | 25.9 in (658 mm) |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 3.7 gal (14 L) |
| Hitch Type | Rear: Standard |
Weights
| Dry Weight | 519.4 lbs (235.6 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, running lights, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system, 6-speed, low fuel warning, cruise control, ABS |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light cruise control indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
| Warranty |
What type of fuel does a 2026 Kawasaki Brute Force 300 use?
A 2026 Kawasaki Brute Force 300 uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Kawasaki Brute Force 300 have?
The 2026 Kawasaki Brute Force 300 has a drivetrain.
What type of engine does the 2026 Kawasaki Brute Force 300 have?
The 2026 Kawasaki Brute Force 300 is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2026 Kawasaki Brute Force 300?
The 2026 Kawasaki Brute Force 300 has floorplan KVF300DTFNN.
Does the 2026 Kawasaki Brute Force 300 have Automatic climate control?
No, the 2026 Kawasaki Brute Force 300 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Kawasaki Brute Force 300 have Backup camera?
No, the 2026 Kawasaki Brute Force 300 is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Kawasaki Brute Force 300 have Heated seats?
No, the 2026 Kawasaki Brute Force 300 is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Kawasaki Brute Force 300 have Apple CarPlay?
No, the 2026 Kawasaki Brute Force 300 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Kawasaki Brute Force 300 have Android Auto?
No, the 2026 Kawasaki Brute Force 300 is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Kawasaki Brute Force 300 have Bluetooth?
No, the 2026 Kawasaki Brute Force 300 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Kawasaki Brute Force 300 have Keyless entry?
No, the 2026 Kawasaki Brute Force 300 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Kawasaki Brute Force 300 have Push start?
No, the 2026 Kawasaki Brute Force 300 is not equipped with Push start.
Does the 2026 Kawasaki Brute Force 300 have Navigation?
No, the 2026 Kawasaki Brute Force 300 is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Kawasaki Brute Force 300 have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Kawasaki Brute Force 300 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Kawasaki Brute Force 300 have Leather seats?
No, the 2026 Kawasaki Brute Force 300 is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Kawasaki Brute Force 300 have Wireless phone charging?
No, the 2026 Kawasaki Brute Force 300 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Kawasaki Brute Force 300 have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Kawasaki Brute Force 300 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Kawasaki Brute Force 300 have Wifi hotspot?
No, the 2026 Kawasaki Brute Force 300 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Kawasaki Brute Force 300 have Third row seats?
No, the 2026 Kawasaki Brute Force 300 is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Kawasaki Brute Force 300 have Tow package?
No, the 2026 Kawasaki Brute Force 300 is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Kawasaki Brute Force 300 have Head up display?
No, the 2026 Kawasaki Brute Force 300 is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Kawasaki Brute Force 300 have Cooled seats?
No, the 2026 Kawasaki Brute Force 300 is not equipped with Cooled seats.
