
Drivetrain
| Transmission | Belt |
| Transmission Type | Belt |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Chain Type | #520 Chain; 16T/45T |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Front Travel | 4.9 in (124 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. ABS. 4-piston. |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. 2-piston. |
Tires
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum wheels. Dunlop Harley-Davidson Series, bias blackwall tires. |
| Front Tire | 130/60-B19 |
| Rear Tire | 180/55-B18 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 93.3" length |
| Seat Height | 26.6 in |
| Rake / Trail | 173° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Ground Clearance | 5.7 in (145 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
Weights
| Dry Weight | 670.2 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
What type of fuel does a 2019 Harley-Davidson Softail Fat Boy 114 use?
A 2019 Harley-Davidson Softail Fat Boy 114 uses Gasoline with fuel tank capacity up to 5 gallons.
What is the 2019 Harley-Davidson Softail Fat Boy 114 fuel capacity?
A 2019 Harley-Davidson Softail Fat Boy 114 has the fuel capacity of 5 gallons.
What drivetrain does the 2019 Harley-Davidson Softail Fat Boy 114 have?
The 2019 Harley-Davidson Softail Fat Boy 114 has a drivetrain.
What transmission does the 2019 Harley-Davidson Softail Fat Boy 114 have?
The 2019 Harley-Davidson Softail Fat Boy 114 has a Belt transmission.
What engine does the 2019 Harley-Davidson Softail Fat Boy 114 have?
The 2019 Harley-Davidson Softail Fat Boy 114 is equipped with a 1868cc 4-stroke V2 engine.
What is the wheelbase of the 2019 Harley-Davidson Softail Fat Boy 114?
The 2019 Harley-Davidson Softail Fat Boy 114 has a wheelbase of 65.6.
What type of engine does the 2019 Harley-Davidson Softail Fat Boy 114 have?
The 2019 Harley-Davidson Softail Fat Boy 114 is equipped with a 4-stroke engine.
How is the 2019 Harley-Davidson Softail Fat Boy 114 cooled?
The 2019 Harley-Davidson Softail Fat Boy 114 is cooled by Air.
What type of fuel system does the 2019 Harley-Davidson Softail Fat Boy 114 have?
The 2019 Harley-Davidson Softail Fat Boy 114 is equipped with a Injection. Electronic Sequential Port Fuel Injection fuel system.
What type of starter does the 2019 Harley-Davidson Softail Fat Boy 114 have?
The 2019 Harley-Davidson Softail Fat Boy 114 is equipped with a Electric starter.
What is the 2019 Harley-Davidson Softail Fat Boy 114 compression ratio?
The 2019 Harley-Davidson Softail Fat Boy 114 has a compression ratio of 10.5:1.
What type of front brakes does the 2019 Harley-Davidson Softail Fat Boy 114 have?
The 2019 Harley-Davidson Softail Fat Boy 114 is equipped with Double disc. ABS. 4-piston. front brakes.
What type of rear brakes does the 2019 Harley-Davidson Softail Fat Boy 114 have?
The 2019 Harley-Davidson Softail Fat Boy 114 is equipped with Single disc. ABS. 2-piston. rear brakes.
Does the 2019 Harley-Davidson Softail Fat Boy 114 have Automatic climate control?
No, the 2019 Harley-Davidson Softail Fat Boy 114 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2019 Harley-Davidson Softail Fat Boy 114 have Backup camera?
No, the 2019 Harley-Davidson Softail Fat Boy 114 is not equipped with Backup camera.
Does the 2019 Harley-Davidson Softail Fat Boy 114 have Heated seats?
No, the 2019 Harley-Davidson Softail Fat Boy 114 is not equipped with Heated seats.
Does the 2019 Harley-Davidson Softail Fat Boy 114 have Apple CarPlay?
No, the 2019 Harley-Davidson Softail Fat Boy 114 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2019 Harley-Davidson Softail Fat Boy 114 have Android Auto?
No, the 2019 Harley-Davidson Softail Fat Boy 114 is not equipped with Android Auto.
Does the 2019 Harley-Davidson Softail Fat Boy 114 have Bluetooth?
No, the 2019 Harley-Davidson Softail Fat Boy 114 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2019 Harley-Davidson Softail Fat Boy 114 have Keyless entry?
No, the 2019 Harley-Davidson Softail Fat Boy 114 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2019 Harley-Davidson Softail Fat Boy 114 have Push start?
No, the 2019 Harley-Davidson Softail Fat Boy 114 is not equipped with Push start.
Does the 2019 Harley-Davidson Softail Fat Boy 114 have Navigation?
No, the 2019 Harley-Davidson Softail Fat Boy 114 is not equipped with Navigation.
Does the 2019 Harley-Davidson Softail Fat Boy 114 have Sunroof/moonroof?
No, the 2019 Harley-Davidson Softail Fat Boy 114 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2019 Harley-Davidson Softail Fat Boy 114 have Leather seats?
No, the 2019 Harley-Davidson Softail Fat Boy 114 is not equipped with Leather seats.
Does the 2019 Harley-Davidson Softail Fat Boy 114 have Wireless phone charging?
No, the 2019 Harley-Davidson Softail Fat Boy 114 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2019 Harley-Davidson Softail Fat Boy 114 have Adaptive cruise control?
No, the 2019 Harley-Davidson Softail Fat Boy 114 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2019 Harley-Davidson Softail Fat Boy 114 have Wifi hotspot?
No, the 2019 Harley-Davidson Softail Fat Boy 114 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2019 Harley-Davidson Softail Fat Boy 114 have Third row seats?
No, the 2019 Harley-Davidson Softail Fat Boy 114 is not equipped with Third row seats.
Does the 2019 Harley-Davidson Softail Fat Boy 114 have Tow package?
No, the 2019 Harley-Davidson Softail Fat Boy 114 is not equipped with Tow package.
Does the 2019 Harley-Davidson Softail Fat Boy 114 have Head up display?
No, the 2019 Harley-Davidson Softail Fat Boy 114 is not equipped with Head up display.
Does the 2019 Harley-Davidson Softail Fat Boy 114 have Cooled seats?
No, the 2019 Harley-Davidson Softail Fat Boy 114 is not equipped with Cooled seats.
