
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Wet multi-disc clutch / mechanically operated |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | WP Apex Ø 43 mm |
| Rear Suspension | WP Apex monoshock |
| Front Travel | 5.6 in (142 mm) |
| Rear Travel | 5.9 in (150 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. ABS. Four-piston radial fixed calliper. |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. Single-piston floating calliper. |
Tires
| Wheels | Alloy wheels |
| Front Tire | 110/90-17 |
| Rear Tire | 150/60-17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 47.6" w x 50.8" h |
| Rake / Trail | 24° |
| Wheelbase | 53.4 in (1,357 mm) |
| Seat Height | 32.7 in (830 mm) |
| Ground Clearance | 6.9 in (175 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 3.5 gal (13.4 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 330.7 lbs (150 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 1 Year (Limited Factory Warranty) |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Tank-mounted speedometer |
What type of fuel does a 2018 Harley-Davidson Trike Tri Glide Ultra use?
A 2018 Harley-Davidson Trike Tri Glide Ultra uses Gasoline.
What drivetrain does the 2018 Harley-Davidson Trike Tri Glide Ultra have?
The 2018 Harley-Davidson Trike Tri Glide Ultra has a drivetrain.
What engine does the 2018 Harley-Davidson Trike Tri Glide Ultra have?
The 2018 Harley-Davidson Trike Tri Glide Ultra is equipped with a 1746cc 4-stroke V2 engine.
What type of engine does the 2018 Harley-Davidson Trike Tri Glide Ultra have?
The 2018 Harley-Davidson Trike Tri Glide Ultra is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2018 Harley-Davidson Trike Tri Glide Ultra?
The 2018 Harley-Davidson Trike Tri Glide Ultra has floorplan FLHTCUTG.
Does the 2018 Harley-Davidson Trike Tri Glide Ultra have Automatic climate control?
No, the 2018 Harley-Davidson Trike Tri Glide Ultra is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2018 Harley-Davidson Trike Tri Glide Ultra have Backup camera?
No, the 2018 Harley-Davidson Trike Tri Glide Ultra is not equipped with Backup camera.
Does the 2018 Harley-Davidson Trike Tri Glide Ultra have Heated seats?
No, the 2018 Harley-Davidson Trike Tri Glide Ultra is not equipped with Heated seats.
Does the 2018 Harley-Davidson Trike Tri Glide Ultra have Apple CarPlay?
No, the 2018 Harley-Davidson Trike Tri Glide Ultra is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2018 Harley-Davidson Trike Tri Glide Ultra have Android Auto?
No, the 2018 Harley-Davidson Trike Tri Glide Ultra is not equipped with Android Auto.
Does the 2018 Harley-Davidson Trike Tri Glide Ultra have Bluetooth?
No, the 2018 Harley-Davidson Trike Tri Glide Ultra is not equipped with Bluetooth.
Does the 2018 Harley-Davidson Trike Tri Glide Ultra have Keyless entry?
No, the 2018 Harley-Davidson Trike Tri Glide Ultra is not equipped with Keyless entry.
Does the 2018 Harley-Davidson Trike Tri Glide Ultra have Push start?
No, the 2018 Harley-Davidson Trike Tri Glide Ultra is not equipped with Push start.
Does the 2018 Harley-Davidson Trike Tri Glide Ultra have Navigation?
No, the 2018 Harley-Davidson Trike Tri Glide Ultra is not equipped with Navigation.
Does the 2018 Harley-Davidson Trike Tri Glide Ultra have Sunroof/moonroof?
No, the 2018 Harley-Davidson Trike Tri Glide Ultra is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2018 Harley-Davidson Trike Tri Glide Ultra have Leather seats?
No, the 2018 Harley-Davidson Trike Tri Glide Ultra is not equipped with Leather seats.
Does the 2018 Harley-Davidson Trike Tri Glide Ultra have Wireless phone charging?
No, the 2018 Harley-Davidson Trike Tri Glide Ultra is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2018 Harley-Davidson Trike Tri Glide Ultra have Adaptive cruise control?
No, the 2018 Harley-Davidson Trike Tri Glide Ultra is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2018 Harley-Davidson Trike Tri Glide Ultra have Wifi hotspot?
No, the 2018 Harley-Davidson Trike Tri Glide Ultra is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2018 Harley-Davidson Trike Tri Glide Ultra have Third row seats?
No, the 2018 Harley-Davidson Trike Tri Glide Ultra is not equipped with Third row seats.
Does the 2018 Harley-Davidson Trike Tri Glide Ultra have Tow package?
No, the 2018 Harley-Davidson Trike Tri Glide Ultra is not equipped with Tow package.
Does the 2018 Harley-Davidson Trike Tri Glide Ultra have Head up display?
No, the 2018 Harley-Davidson Trike Tri Glide Ultra is not equipped with Head up display.
Does the 2018 Harley-Davidson Trike Tri Glide Ultra have Cooled seats?
No, the 2018 Harley-Davidson Trike Tri Glide Ultra is not equipped with Cooled seats.
