
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Chain Type | #520 Chain; 16T/45T |
| Gear Ratios 1st | 10.169:1 |
| Gear Ratios 2nd | 6.933:1 |
| Gear Ratios 3rd | 5.151:1 |
| Gear Ratios 4th | 4.105:1 |
| Gear Ratios 5th | 3.508:1 |
| Gear Ratios 6th | 3.017:1 |
Suspension
| Front Suspension | 41mm telescopic fork |
| Rear Suspension | Monoshock damper, Pro-Link swingarm |
| Front Travel | 4.9 in (124 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
| Front Shocks | Twin tube gas charged shocks |
| Rear Shocks | Twin tube gas charged shocks |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Single disc with twin-piston caliper. Optional ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Single disc with single-piston caliper. Optional ABS. |
| Parking Brake | Electrically actuated |
Tires
| Front Tire | 100/90-H19 |
| Rear Tire | 160/70-V17 |
| Wheels | Black, Laced Steel |
| Front Wheel | 10-Spoke Machined Cast 19" x 3.5" |
| Rear Wheel | 10-Spoke Machined Cast 16" x 5" |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 36" w x 48.8" h |
| Seat Height | 28.9 in |
| Wheelbase | 64.2 in (631 mm) |
| Ground Clearance | 4.9 in (125 mm) |
| Rake / Trail | 29° / 5" |
| Bed Box Dimensions | 36.75 x 54.25 x 12.5 in (93 x 138 x 32 cm) |
| Lean Angle (Left) | 31 |
| Lean Angle (Right) | 31 |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Cargo Capacity | 272 lbs (600 kg) |
| Payload Capacity | 581 lbs (1,280 kg) |
| Storage Capacity | 8.5 gal (32.1 L) |
| Towing Capacity | 907 lbs (2,000 kg) |
| Fuel Capacity | 4.7 gal (17.8 L) |
| Bed Capacity | 1000 pounds for 49-state models |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Capacity | 2,500 lb (1,134 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Box Capacity | 1000 lbs (454 kg) |
| Rack Capacity (Front) | 33 pounds |
| Rack Capacity (Rear) | 66 pounds |
| Rack Capacity | 150 lb (68 kg) with LinQ quick-attach |
Weights
| Dry Weight | 388 lbs |
Electronics
| Gauges | 4.5 in. wide digital display |
| Magneto | 650-W |
| Audio System | Includes 2 Standard 50 watt fairing speakers, 100 watts total. |
Lights & Safety
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Steering | Power: Dynamic Power Steering (DPS) |
| Cage Type | Profiled cage, ROPS approved |
| Lighting | Front lighting output 110-W, LED tail lights |
| Instrumentation | DC outlet (10-A) |
| Features | Anti-Theft System: RF Digitally Encoded Security System (D.E.S.S.) with Start / Stop button |
What type of fuel does a 2018 Harley-Davidson Sportster Iron 1200 use?
A 2018 Harley-Davidson Sportster Iron 1200 uses Gasoline.
What engine does the 2018 Harley-Davidson Sportster Iron 1200 have?
The 2018 Harley-Davidson Sportster Iron 1200 is equipped with a 1202cc 4-stroke V2 engine.
What type of engine does the 2018 Harley-Davidson Sportster Iron 1200 have?
The 2018 Harley-Davidson Sportster Iron 1200 is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2018 Harley-Davidson Sportster Iron 1200 have Automatic climate control?
No, the 2018 Harley-Davidson Sportster Iron 1200 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2018 Harley-Davidson Sportster Iron 1200 have Backup camera?
No, the 2018 Harley-Davidson Sportster Iron 1200 is not equipped with Backup camera.
Does the 2018 Harley-Davidson Sportster Iron 1200 have Heated seats?
No, the 2018 Harley-Davidson Sportster Iron 1200 is not equipped with Heated seats.
Does the 2018 Harley-Davidson Sportster Iron 1200 have Apple CarPlay?
No, the 2018 Harley-Davidson Sportster Iron 1200 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2018 Harley-Davidson Sportster Iron 1200 have Android Auto?
No, the 2018 Harley-Davidson Sportster Iron 1200 is not equipped with Android Auto.
Does the 2018 Harley-Davidson Sportster Iron 1200 have Bluetooth?
No, the 2018 Harley-Davidson Sportster Iron 1200 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2018 Harley-Davidson Sportster Iron 1200 have Keyless entry?
No, the 2018 Harley-Davidson Sportster Iron 1200 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2018 Harley-Davidson Sportster Iron 1200 have Push start?
No, the 2018 Harley-Davidson Sportster Iron 1200 is not equipped with Push start.
Does the 2018 Harley-Davidson Sportster Iron 1200 have Navigation?
No, the 2018 Harley-Davidson Sportster Iron 1200 is not equipped with Navigation.
Does the 2018 Harley-Davidson Sportster Iron 1200 have Sunroof/moonroof?
No, the 2018 Harley-Davidson Sportster Iron 1200 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2018 Harley-Davidson Sportster Iron 1200 have Leather seats?
No, the 2018 Harley-Davidson Sportster Iron 1200 is not equipped with Leather seats.
Does the 2018 Harley-Davidson Sportster Iron 1200 have Wireless phone charging?
No, the 2018 Harley-Davidson Sportster Iron 1200 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2018 Harley-Davidson Sportster Iron 1200 have Adaptive cruise control?
No, the 2018 Harley-Davidson Sportster Iron 1200 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2018 Harley-Davidson Sportster Iron 1200 have Wifi hotspot?
No, the 2018 Harley-Davidson Sportster Iron 1200 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2018 Harley-Davidson Sportster Iron 1200 have Third row seats?
No, the 2018 Harley-Davidson Sportster Iron 1200 is not equipped with Third row seats.
Does the 2018 Harley-Davidson Sportster Iron 1200 have Tow package?
No, the 2018 Harley-Davidson Sportster Iron 1200 is not equipped with Tow package.
Does the 2018 Harley-Davidson Sportster Iron 1200 have Head up display?
No, the 2018 Harley-Davidson Sportster Iron 1200 is not equipped with Head up display.
Does the 2018 Harley-Davidson Sportster Iron 1200 have Cooled seats?
No, the 2018 Harley-Davidson Sportster Iron 1200 is not equipped with Cooled seats.
