
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic Fork. 49mm Dual Bending Valve. |
| Rear Suspension | Twin shocks. Premium Low Hand-Adjustable. |
| Front Travel | 5.9 in (150 mm) |
| Rear Travel | 5.9 in (150 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. 4-piston fixed.Optional ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. 2-piston torque-free floating |
Tires
| Front Tire | 80/90-H21 |
| Rear Tire | 180/60-B17 |
| Wheels | Black, Laced Steel |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 59.9" w x 77.6" h |
| Seat Height | 25.5 in (648 mm) |
| Rake / Trail | 34° / 5" |
| Wheelbase | 67.5 in (1,715 mm) |
| Ground Clearance | 4 in (102 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 4.7 gal (17.8 L) |
Weights
| Dry Weight | 650 lbs (294.8 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 24 Month Limited Warranty |
| Lighting | High beam, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system(optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/Gear display, fuel gauge with low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
What type of fuel does a 2018 Ducati Multistrada use?
A 2018 Ducati Multistrada uses Gasoline.
What drivetrain does the 2018 Ducati Multistrada have?
The 2018 Ducati Multistrada has a drivetrain.
What engine does the 2018 Ducati Multistrada have?
The 2018 Ducati Multistrada is equipped with a 1262cc 4-stroke I2 engine.
What type of engine does the 2018 Ducati Multistrada have?
The 2018 Ducati Multistrada is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2018 Ducati Multistrada have Automatic climate control?
No, the 2018 Ducati Multistrada is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2018 Ducati Multistrada have Backup camera?
No, the 2018 Ducati Multistrada is not equipped with Backup camera.
Does the 2018 Ducati Multistrada have Heated seats?
No, the 2018 Ducati Multistrada is not equipped with Heated seats.
Does the 2018 Ducati Multistrada have Apple CarPlay?
No, the 2018 Ducati Multistrada is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2018 Ducati Multistrada have Android Auto?
No, the 2018 Ducati Multistrada is not equipped with Android Auto.
Does the 2018 Ducati Multistrada have Bluetooth?
No, the 2018 Ducati Multistrada is not equipped with Bluetooth.
Does the 2018 Ducati Multistrada have Keyless entry?
No, the 2018 Ducati Multistrada is not equipped with Keyless entry.
Does the 2018 Ducati Multistrada have Push start?
No, the 2018 Ducati Multistrada is not equipped with Push start.
Does the 2018 Ducati Multistrada have Navigation?
No, the 2018 Ducati Multistrada is not equipped with Navigation.
Does the 2018 Ducati Multistrada have Sunroof/moonroof?
No, the 2018 Ducati Multistrada is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2018 Ducati Multistrada have Leather seats?
No, the 2018 Ducati Multistrada is not equipped with Leather seats.
Does the 2018 Ducati Multistrada have Wireless phone charging?
No, the 2018 Ducati Multistrada is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2018 Ducati Multistrada have Adaptive cruise control?
No, the 2018 Ducati Multistrada is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2018 Ducati Multistrada have Wifi hotspot?
No, the 2018 Ducati Multistrada is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2018 Ducati Multistrada have Third row seats?
No, the 2018 Ducati Multistrada is not equipped with Third row seats.
Does the 2018 Ducati Multistrada have Tow package?
No, the 2018 Ducati Multistrada is not equipped with Tow package.
Does the 2018 Ducati Multistrada have Head up display?
No, the 2018 Ducati Multistrada is not equipped with Head up display.
Does the 2018 Ducati Multistrada have Cooled seats?
No, the 2018 Ducati Multistrada is not equipped with Cooled seats.
