
Drivetrain
| Transmission | Belt |
| Gearbox | 5-speed |
| Clutch | Wet multi-disc |
| Transmission Type | Belt |
Suspension
| Front Suspension | 41mm hydraulic telescopic fork |
| Rear Suspension | Uni-Trak swingarm, 7 way adjustable spring preload |
| Front Travel | 5.1 in (130 mm) |
| Rear Travel | 5.5 in (140 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Hydraulic. Two-piston calipers. |
| Rear Braking System | Single disc. Hydraulic. Two-piston calipers. |
Tires
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 180/55-ZR17 |
| Wheels | 10-spoke in light alloy. Pirelli Diablo Rosso II tyres. |
Dimensions
| Rake / Trail | 24.3° / 4" |
| Wheelbase | 58.3 in (1,480 mm) |
| Seat Height | 26.8 in |
| Overall Vehicle Size | 39.6" w x 97" l x 41.9" h |
| Ground Clearance | 6.1 in (155 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 4.4 gal (16.5 L) |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
Weights
| Dry Weight | 397.9 lbs (180.5 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | Twin LED headlamp |
| Instrumentation | LCD display |
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
What type of fuel does a 2017 Kawasaki Vulcan 900 Classic use?
A 2017 Kawasaki Vulcan 900 Classic uses Gasoline with fuel tank capacity up to 5 gallons.
What is the 2017 Kawasaki Vulcan 900 Classic fuel capacity?
A 2017 Kawasaki Vulcan 900 Classic has the fuel capacity of 5 gallons.
What drivetrain does the 2017 Kawasaki Vulcan 900 Classic have?
The 2017 Kawasaki Vulcan 900 Classic has a drivetrain.
What transmission does the 2017 Kawasaki Vulcan 900 Classic have?
The 2017 Kawasaki Vulcan 900 Classic has a Belt transmission.
What engine does the 2017 Kawasaki Vulcan 900 Classic have?
The 2017 Kawasaki Vulcan 900 Classic is equipped with a 903cc 4-stroke V2 engine.
What is the wheelbase of the 2017 Kawasaki Vulcan 900 Classic?
The 2017 Kawasaki Vulcan 900 Classic has a wheelbase of 64.8.
What type of engine does the 2017 Kawasaki Vulcan 900 Classic have?
The 2017 Kawasaki Vulcan 900 Classic is equipped with a 4-stroke engine.
How is the 2017 Kawasaki Vulcan 900 Classic cooled?
The 2017 Kawasaki Vulcan 900 Classic is cooled by Liquid.
What type of fuel system does the 2017 Kawasaki Vulcan 900 Classic have?
The 2017 Kawasaki Vulcan 900 Classic is equipped with a Injection. DFI with dual 34mm Keihin throttle bodies fuel system.
What type of starter does the 2017 Kawasaki Vulcan 900 Classic have?
The 2017 Kawasaki Vulcan 900 Classic is equipped with a Electric starter.
What is the 2017 Kawasaki Vulcan 900 Classic compression ratio?
The 2017 Kawasaki Vulcan 900 Classic has a compression ratio of 9.5:1.
What type of front brakes does the 2017 Kawasaki Vulcan 900 Classic have?
The 2017 Kawasaki Vulcan 900 Classic is equipped with Single disc. Hydraulic. Two-piston calipers. front brakes.
What type of rear brakes does the 2017 Kawasaki Vulcan 900 Classic have?
The 2017 Kawasaki Vulcan 900 Classic is equipped with Single disc. Hydraulic. Two-piston calipers. rear brakes.
Does the 2017 Kawasaki Vulcan 900 Classic have Automatic climate control?
No, the 2017 Kawasaki Vulcan 900 Classic is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2017 Kawasaki Vulcan 900 Classic have Backup camera?
No, the 2017 Kawasaki Vulcan 900 Classic is not equipped with Backup camera.
Does the 2017 Kawasaki Vulcan 900 Classic have Heated seats?
No, the 2017 Kawasaki Vulcan 900 Classic is not equipped with Heated seats.
Does the 2017 Kawasaki Vulcan 900 Classic have Apple CarPlay?
No, the 2017 Kawasaki Vulcan 900 Classic is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2017 Kawasaki Vulcan 900 Classic have Android Auto?
No, the 2017 Kawasaki Vulcan 900 Classic is not equipped with Android Auto.
Does the 2017 Kawasaki Vulcan 900 Classic have Bluetooth?
No, the 2017 Kawasaki Vulcan 900 Classic is not equipped with Bluetooth.
Does the 2017 Kawasaki Vulcan 900 Classic have Keyless entry?
No, the 2017 Kawasaki Vulcan 900 Classic is not equipped with Keyless entry.
Does the 2017 Kawasaki Vulcan 900 Classic have Push start?
No, the 2017 Kawasaki Vulcan 900 Classic is not equipped with Push start.
Does the 2017 Kawasaki Vulcan 900 Classic have Navigation?
No, the 2017 Kawasaki Vulcan 900 Classic is not equipped with Navigation.
Does the 2017 Kawasaki Vulcan 900 Classic have Sunroof/moonroof?
No, the 2017 Kawasaki Vulcan 900 Classic is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2017 Kawasaki Vulcan 900 Classic have Leather seats?
No, the 2017 Kawasaki Vulcan 900 Classic is not equipped with Leather seats.
Does the 2017 Kawasaki Vulcan 900 Classic have Wireless phone charging?
No, the 2017 Kawasaki Vulcan 900 Classic is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2017 Kawasaki Vulcan 900 Classic have Adaptive cruise control?
No, the 2017 Kawasaki Vulcan 900 Classic is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2017 Kawasaki Vulcan 900 Classic have Wifi hotspot?
No, the 2017 Kawasaki Vulcan 900 Classic is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2017 Kawasaki Vulcan 900 Classic have Third row seats?
No, the 2017 Kawasaki Vulcan 900 Classic is not equipped with Third row seats.
Does the 2017 Kawasaki Vulcan 900 Classic have Tow package?
No, the 2017 Kawasaki Vulcan 900 Classic is not equipped with Tow package.
Does the 2017 Kawasaki Vulcan 900 Classic have Head up display?
No, the 2017 Kawasaki Vulcan 900 Classic is not equipped with Head up display.
Does the 2017 Kawasaki Vulcan 900 Classic have Cooled seats?
No, the 2017 Kawasaki Vulcan 900 Classic is not equipped with Cooled seats.
