
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | APTC slipper and self-servo wet multiplate clutch with control cable |
| Gearbox | 5-speed |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork, 5.3-in travel |
| Rear Suspension | Single shock, 4.3-in travel |
| Front Travel | 5.1 in (130 mm) |
| Rear Travel | 5.5 in (140 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Hydraulic |
| Rear Braking System | Single disc. Hydraulic |
Tires
| Wheels | 8-spoke cast |
| Front Tire | 130/70-18 |
| Rear Tire | 170/70-16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 39.4" w x 95.9" l x 42.5" h |
| Seat Height | 26.6 in (676 mm) |
| Rake / Trail | 32° / 4" |
| Wheelbase | 66.3 in (1,684 mm) |
| Ground Clearance | 6.1 in (155 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Fuel Capacity | 4.5 gal (17 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 397.9 lbs (180.5 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 1 Year (Limited Factory Warranty) |
| Lighting | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | LCD display |
What type of fuel does a 2015 Honda Goldwing use?
A 2015 Honda Goldwing uses Gasoline.
What drivetrain does the 2015 Honda Goldwing have?
The 2015 Honda Goldwing has a drivetrain.
What engine does the 2015 Honda Goldwing have?
The 2015 Honda Goldwing is equipped with a 1832cc 4-stroke H6 engine.
What type of engine does the 2015 Honda Goldwing have?
The 2015 Honda Goldwing is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2015 Honda Goldwing have Automatic climate control?
No, the 2015 Honda Goldwing is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2015 Honda Goldwing have Backup camera?
No, the 2015 Honda Goldwing is not equipped with Backup camera.
Does the 2015 Honda Goldwing have Heated seats?
No, the 2015 Honda Goldwing is not equipped with Heated seats.
Does the 2015 Honda Goldwing have Apple CarPlay?
No, the 2015 Honda Goldwing is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2015 Honda Goldwing have Android Auto?
No, the 2015 Honda Goldwing is not equipped with Android Auto.
Does the 2015 Honda Goldwing have Bluetooth?
No, the 2015 Honda Goldwing is not equipped with Bluetooth.
Does the 2015 Honda Goldwing have Keyless entry?
No, the 2015 Honda Goldwing is not equipped with Keyless entry.
Does the 2015 Honda Goldwing have Push start?
No, the 2015 Honda Goldwing is not equipped with Push start.
Does the 2015 Honda Goldwing have Navigation?
No, the 2015 Honda Goldwing is not equipped with Navigation.
Does the 2015 Honda Goldwing have Sunroof/moonroof?
No, the 2015 Honda Goldwing is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2015 Honda Goldwing have Leather seats?
No, the 2015 Honda Goldwing is not equipped with Leather seats.
Does the 2015 Honda Goldwing have Wireless phone charging?
No, the 2015 Honda Goldwing is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2015 Honda Goldwing have Adaptive cruise control?
No, the 2015 Honda Goldwing is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2015 Honda Goldwing have Wifi hotspot?
No, the 2015 Honda Goldwing is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2015 Honda Goldwing have Third row seats?
No, the 2015 Honda Goldwing is not equipped with Third row seats.
Does the 2015 Honda Goldwing have Tow package?
No, the 2015 Honda Goldwing is not equipped with Tow package.
Does the 2015 Honda Goldwing have Head up display?
No, the 2015 Honda Goldwing is not equipped with Head up display.
Does the 2015 Honda Goldwing have Cooled seats?
No, the 2015 Honda Goldwing is not equipped with Cooled seats.
