
Drivetrain
| Transmission | Unknown |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission Type | Shaft drive (cardan) |
| Chain Type | 2.276 : 1 |
| Gear Ratios 1st | 10.549:1 |
| Gear Ratios 2nd | 7.170:1 |
| Gear Ratios 3rd | 5.715:1 |
| Gear Ratios 4th | 4.850:1 |
| Gear Ratios 5th | 3.680:1 |
| Gear Ratios 6th | 3.017:1 |
Suspension
| Front Suspension | 45mm cartridge fork with anti-dive system, |
| Rear Suspension | Pro-Arm single-side swingarm with Pro-Link single shock with computer-controlled spring-preload adjustment with two memory presets |
| Front Travel | 5.5 in (140 mm) |
| Rear Travel | 4.1 in (104 mm) |
| Front Shocks | FOX 2.5 PODIUM RC2 Piggyback with bypass, dual-speed compression and rebound adjustments |
| Rear Shocks | FOX 3.0 PODIUM RC2 with bypass, dual-speed compression and rebound adjustments |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Dual full-floating 296mm discs with CBS three-piston calipers |
| Rear Braking System | Single disc. Single ventilated 316mm disc with CBS three-piston caliper |
| Parking Brake | Electrically actuated |
Tires
| Front Tire | 130/70-R18 |
| Rear Tire | 180/60-R16 |
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum wheels. Dunlop Harley-Davidson Series, bias blackwall tires. |
| Front Wheel | 12-spoke, Carbon Black ,16 X 5 in. (406 X 127 mm) |
| Rear Wheel | 6-spoke, 15 x 7 in. (381 mm x 178 mm) |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 32.3" w x 45.1" h |
| Seat Height | 29.1 in (739 mm) |
| Wheelbase | 66.5 in (1,689 mm) |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
| Rake / Trail | 29.2° / 4" |
| Bed Box Dimensions | 36.75 x 54.25 x 12.5 in (93 x 138 x 32 cm) |
| Lean Angle (Left) | 33 |
| Lean Angle (Right) | 33 |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Cargo Capacity | 298 lbs (656 kg) |
| Payload Capacity | 726 lbs (1,600 kg) |
| Storage Capacity | 3 gal (11.4 L) |
| Towing Capacity | 181 lbs (400 kg) |
| Fuel Capacity | 6.6 gal (25 L) |
| Bed Capacity | 1000 pounds for 49-state models |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Capacity | 2,500 lb (1,134 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Box Capacity | 1000 lbs (454 kg) |
| Rack Capacity (Front) | 33 pounds |
| Rack Capacity (Rear) | 66 pounds |
| Rack Capacity | 150 lb (68 kg) with LinQ quick-attach |
Weights
| Dry Weight | 802 lbs (363.8 kg) |
Electronics
| Gauges | 7.6 in. digital display with keypad |
| Magneto | 850-W |
| Audio System | Includes 2 Standard 50 watt fairing speakers, 100 watts total. |
Lights & Safety
| Warranty | Transferable, unlimited-mileage limited warranty; extended coverage available with a Honda Protection Plan. |
| Steering | Power: High torque Tri-Mode Dynamic Power Steering (DPS) |
| Cage Type | Dual-phase 980 steel |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
| Features | Anti-Theft System: RF Digitally Encoded Security System (D.E.S.S.) with Start/Stop button |
What type of fuel does a 2010 Honda Goldwing Audio / Comfort / Navi / XM use?
A 2010 Honda Goldwing Audio / Comfort / Navi / XM uses Gasoline.
What is the 2010 Honda Goldwing Audio / Comfort / Navi / XM fuel capacity?
A 2010 Honda Goldwing Audio / Comfort / Navi / XM has the fuel capacity of 7 gallons.
What engine does the 2010 Honda Goldwing Audio / Comfort / Navi / XM have?
The 2010 Honda Goldwing Audio / Comfort / Navi / XM is equipped with a 1832cc 4-stroke H6 engine.
What is the wheelbase of the 2010 Honda Goldwing Audio / Comfort / Navi / XM?
The 2010 Honda Goldwing Audio / Comfort / Navi / XM has a wheelbase of 66.5.
What type of engine does the 2010 Honda Goldwing Audio / Comfort / Navi / XM have?
The 2010 Honda Goldwing Audio / Comfort / Navi / XM is equipped with a 4-stroke engine.
How is the 2010 Honda Goldwing Audio / Comfort / Navi / XM cooled?
The 2010 Honda Goldwing Audio / Comfort / Navi / XM is cooled by Liquid.
What type of fuel system does the 2010 Honda Goldwing Audio / Comfort / Navi / XM have?
The 2010 Honda Goldwing Audio / Comfort / Navi / XM is equipped with a Injection. Programmed Fuel Injection (PGM-FI) fuel system.
What type of starter does the 2010 Honda Goldwing Audio / Comfort / Navi / XM have?
The 2010 Honda Goldwing Audio / Comfort / Navi / XM is equipped with a Electric starter.
What is the 2010 Honda Goldwing Audio / Comfort / Navi / XM compression ratio?
The 2010 Honda Goldwing Audio / Comfort / Navi / XM has a compression ratio of 9.8:1.
What type of front brakes does the 2010 Honda Goldwing Audio / Comfort / Navi / XM have?
The 2010 Honda Goldwing Audio / Comfort / Navi / XM is equipped with Double disc. Dual full-floating 296mm discs with CBS three-piston calipers front brakes.
What type of rear brakes does the 2010 Honda Goldwing Audio / Comfort / Navi / XM have?
The 2010 Honda Goldwing Audio / Comfort / Navi / XM is equipped with Single disc. Single ventilated 316mm disc with CBS three-piston caliper rear brakes.
Does the 2010 Honda Goldwing Audio / Comfort / Navi / XM have Automatic climate control?
No, the 2010 Honda Goldwing Audio / Comfort / Navi / XM is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2010 Honda Goldwing Audio / Comfort / Navi / XM have Backup camera?
No, the 2010 Honda Goldwing Audio / Comfort / Navi / XM is not equipped with Backup camera.
Does the 2010 Honda Goldwing Audio / Comfort / Navi / XM have Heated seats?
No, the 2010 Honda Goldwing Audio / Comfort / Navi / XM is not equipped with Heated seats.
Does the 2010 Honda Goldwing Audio / Comfort / Navi / XM have Apple CarPlay?
No, the 2010 Honda Goldwing Audio / Comfort / Navi / XM is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2010 Honda Goldwing Audio / Comfort / Navi / XM have Android Auto?
No, the 2010 Honda Goldwing Audio / Comfort / Navi / XM is not equipped with Android Auto.
Does the 2010 Honda Goldwing Audio / Comfort / Navi / XM have Bluetooth?
No, the 2010 Honda Goldwing Audio / Comfort / Navi / XM is not equipped with Bluetooth.
Does the 2010 Honda Goldwing Audio / Comfort / Navi / XM have Keyless entry?
No, the 2010 Honda Goldwing Audio / Comfort / Navi / XM is not equipped with Keyless entry.
Does the 2010 Honda Goldwing Audio / Comfort / Navi / XM have Push start?
No, the 2010 Honda Goldwing Audio / Comfort / Navi / XM is not equipped with Push start.
Does the 2010 Honda Goldwing Audio / Comfort / Navi / XM have Navigation?
No, the 2010 Honda Goldwing Audio / Comfort / Navi / XM is not equipped with Navigation.
Does the 2010 Honda Goldwing Audio / Comfort / Navi / XM have Sunroof/moonroof?
No, the 2010 Honda Goldwing Audio / Comfort / Navi / XM is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2010 Honda Goldwing Audio / Comfort / Navi / XM have Leather seats?
No, the 2010 Honda Goldwing Audio / Comfort / Navi / XM is not equipped with Leather seats.
Does the 2010 Honda Goldwing Audio / Comfort / Navi / XM have Wireless phone charging?
No, the 2010 Honda Goldwing Audio / Comfort / Navi / XM is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2010 Honda Goldwing Audio / Comfort / Navi / XM have Adaptive cruise control?
No, the 2010 Honda Goldwing Audio / Comfort / Navi / XM is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2010 Honda Goldwing Audio / Comfort / Navi / XM have Wifi hotspot?
No, the 2010 Honda Goldwing Audio / Comfort / Navi / XM is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2010 Honda Goldwing Audio / Comfort / Navi / XM have Third row seats?
No, the 2010 Honda Goldwing Audio / Comfort / Navi / XM is not equipped with Third row seats.
Does the 2010 Honda Goldwing Audio / Comfort / Navi / XM have Tow package?
No, the 2010 Honda Goldwing Audio / Comfort / Navi / XM is not equipped with Tow package.
Does the 2010 Honda Goldwing Audio / Comfort / Navi / XM have Head up display?
No, the 2010 Honda Goldwing Audio / Comfort / Navi / XM is not equipped with Head up display.
Does the 2010 Honda Goldwing Audio / Comfort / Navi / XM have Cooled seats?
No, the 2010 Honda Goldwing Audio / Comfort / Navi / XM is not equipped with Cooled seats.

