
Drivetrain
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Automatic |
| Gearbox | 3-speed |
| Transmission | Manual |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Front Travel | 5.1 in (130 mm) |
| Rear Travel | 5.5 in (140 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Braking System | Expanding brake (drum brake) |
Tires
| Wheels | Black, Split 5-Spoke with Machined Rim |
| Front Tire | 120/70-ZR18 |
| Rear Tire | 150/60-ZR17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 47.4" w x 46.2" h |
| Seat Height | 21.6 in |
| Rake / Trail | 31.1° / 6" |
| Wheelbase | 59.1 in (1,501 mm) |
| Ground Clearance | 3.9 in (100 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Fuel Capacity | 4.5 gal (17 L) |
Weights
| Dry Weight | 111 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | Six months transferable limited warranty |
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, low fuel warning, low battery, security system (optional) |
| Instrumentation | Handlebar-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock, dual tripmeter, low fuel warning light, low oil pressure light, engine diagnostics readout, LED indicator lights |
What type of fuel does a 2008 HONDA Goldwing ABS Audio / Comfort / Navi / ABS use?
A 2008 HONDA Goldwing ABS Audio / Comfort / Navi / ABS uses Gasoline.
What drivetrain does the 2008 HONDA Goldwing ABS Audio / Comfort / Navi / ABS have?
The 2008 HONDA Goldwing ABS Audio / Comfort / Navi / ABS has a drivetrain.
What engine does the 2008 HONDA Goldwing ABS Audio / Comfort / Navi / ABS have?
The 2008 HONDA Goldwing ABS Audio / Comfort / Navi / ABS is equipped with a 1832cc 4-stroke H6 engine.
What type of engine does the 2008 HONDA Goldwing ABS Audio / Comfort / Navi / ABS have?
The 2008 HONDA Goldwing ABS Audio / Comfort / Navi / ABS is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2008 HONDA Goldwing ABS Audio / Comfort / Navi / ABS?
The 2008 HONDA Goldwing ABS Audio / Comfort / Navi / ABS has floorplan GL18BM8.
Does the 2008 HONDA Goldwing ABS Audio / Comfort / Navi / ABS have Automatic climate control?
No, the 2008 HONDA Goldwing ABS Audio / Comfort / Navi / ABS is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2008 HONDA Goldwing ABS Audio / Comfort / Navi / ABS have Backup camera?
No, the 2008 HONDA Goldwing ABS Audio / Comfort / Navi / ABS is not equipped with Backup camera.
Does the 2008 HONDA Goldwing ABS Audio / Comfort / Navi / ABS have Heated seats?
No, the 2008 HONDA Goldwing ABS Audio / Comfort / Navi / ABS is not equipped with Heated seats.
Does the 2008 HONDA Goldwing ABS Audio / Comfort / Navi / ABS have Apple CarPlay?
No, the 2008 HONDA Goldwing ABS Audio / Comfort / Navi / ABS is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2008 HONDA Goldwing ABS Audio / Comfort / Navi / ABS have Android Auto?
No, the 2008 HONDA Goldwing ABS Audio / Comfort / Navi / ABS is not equipped with Android Auto.
Does the 2008 HONDA Goldwing ABS Audio / Comfort / Navi / ABS have Bluetooth?
No, the 2008 HONDA Goldwing ABS Audio / Comfort / Navi / ABS is not equipped with Bluetooth.
Does the 2008 HONDA Goldwing ABS Audio / Comfort / Navi / ABS have Keyless entry?
No, the 2008 HONDA Goldwing ABS Audio / Comfort / Navi / ABS is not equipped with Keyless entry.
Does the 2008 HONDA Goldwing ABS Audio / Comfort / Navi / ABS have Push start?
No, the 2008 HONDA Goldwing ABS Audio / Comfort / Navi / ABS is not equipped with Push start.
Does the 2008 HONDA Goldwing ABS Audio / Comfort / Navi / ABS have Navigation?
No, the 2008 HONDA Goldwing ABS Audio / Comfort / Navi / ABS is not equipped with Navigation.
Does the 2008 HONDA Goldwing ABS Audio / Comfort / Navi / ABS have Sunroof/moonroof?
No, the 2008 HONDA Goldwing ABS Audio / Comfort / Navi / ABS is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2008 HONDA Goldwing ABS Audio / Comfort / Navi / ABS have Leather seats?
No, the 2008 HONDA Goldwing ABS Audio / Comfort / Navi / ABS is not equipped with Leather seats.
Does the 2008 HONDA Goldwing ABS Audio / Comfort / Navi / ABS have Wireless phone charging?
No, the 2008 HONDA Goldwing ABS Audio / Comfort / Navi / ABS is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2008 HONDA Goldwing ABS Audio / Comfort / Navi / ABS have Adaptive cruise control?
No, the 2008 HONDA Goldwing ABS Audio / Comfort / Navi / ABS is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2008 HONDA Goldwing ABS Audio / Comfort / Navi / ABS have Wifi hotspot?
No, the 2008 HONDA Goldwing ABS Audio / Comfort / Navi / ABS is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2008 HONDA Goldwing ABS Audio / Comfort / Navi / ABS have Third row seats?
No, the 2008 HONDA Goldwing ABS Audio / Comfort / Navi / ABS is not equipped with Third row seats.
Does the 2008 HONDA Goldwing ABS Audio / Comfort / Navi / ABS have Tow package?
No, the 2008 HONDA Goldwing ABS Audio / Comfort / Navi / ABS is not equipped with Tow package.
Does the 2008 HONDA Goldwing ABS Audio / Comfort / Navi / ABS have Head up display?
No, the 2008 HONDA Goldwing ABS Audio / Comfort / Navi / ABS is not equipped with Head up display.
Does the 2008 HONDA Goldwing ABS Audio / Comfort / Navi / ABS have Cooled seats?
No, the 2008 HONDA Goldwing ABS Audio / Comfort / Navi / ABS is not equipped with Cooled seats.
