
Drivetrain
| Transmission | Six-speed with Honda E-Clutch |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Inverted telescopic, coil spring, oil damped |
| Rear Suspension | Link type, single shock, coil spring, oil damped |
| Front Travel | 4.7 in (120 mm) |
| Rear Travel | 5.5 in (140 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. ABS. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. 2-piston |
Tires
| Wheels | Black, 10-Spoke Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/60-B21 |
| Rear Tire | 240/40-R18 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 31" w x 42.4" h |
| Rake / Trail | 35° / 6" |
| Wheelbase | 67.3 in (1,710 mm) |
| Seat Height | 26 in (660 mm) |
| Ground Clearance | 4.7 in (119 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 5 gal (18.9 L) |
Weights
| Dry Weight | 681.2 lbs (309 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/gear display, low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
What type of fuel does a 2007 Kawasaki Vulcan 900 Custom use?
A 2007 Kawasaki Vulcan 900 Custom uses Gasoline with fuel tank capacity up to 5 gallons.
What is the 2007 Kawasaki Vulcan 900 Custom fuel capacity?
A 2007 Kawasaki Vulcan 900 Custom has the fuel capacity of 5 gallons.
How much torque does a 2007 Kawasaki Vulcan 900 Custom have?
A 2007 Kawasaki Vulcan 900 Custom has 82 lb-ft torque.
What drivetrain does the 2007 Kawasaki Vulcan 900 Custom have?
The 2007 Kawasaki Vulcan 900 Custom has a drivetrain.
What engine does the 2007 Kawasaki Vulcan 900 Custom have?
The 2007 Kawasaki Vulcan 900 Custom is equipped with a 903cc 4-stroke V2 engine.
What is the wheelbase of the 2007 Kawasaki Vulcan 900 Custom?
The 2007 Kawasaki Vulcan 900 Custom has a wheelbase of 64.8.
What type of engine does the 2007 Kawasaki Vulcan 900 Custom have?
The 2007 Kawasaki Vulcan 900 Custom is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2007 Kawasaki Vulcan 900 Custom have Automatic climate control?
No, the 2007 Kawasaki Vulcan 900 Custom is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2007 Kawasaki Vulcan 900 Custom have Backup camera?
No, the 2007 Kawasaki Vulcan 900 Custom is not equipped with Backup camera.
Does the 2007 Kawasaki Vulcan 900 Custom have Heated seats?
No, the 2007 Kawasaki Vulcan 900 Custom is not equipped with Heated seats.
Does the 2007 Kawasaki Vulcan 900 Custom have Apple CarPlay?
No, the 2007 Kawasaki Vulcan 900 Custom is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2007 Kawasaki Vulcan 900 Custom have Android Auto?
No, the 2007 Kawasaki Vulcan 900 Custom is not equipped with Android Auto.
Does the 2007 Kawasaki Vulcan 900 Custom have Bluetooth?
No, the 2007 Kawasaki Vulcan 900 Custom is not equipped with Bluetooth.
Does the 2007 Kawasaki Vulcan 900 Custom have Keyless entry?
No, the 2007 Kawasaki Vulcan 900 Custom is not equipped with Keyless entry.
Does the 2007 Kawasaki Vulcan 900 Custom have Push start?
No, the 2007 Kawasaki Vulcan 900 Custom is not equipped with Push start.
Does the 2007 Kawasaki Vulcan 900 Custom have Navigation?
No, the 2007 Kawasaki Vulcan 900 Custom is not equipped with Navigation.
Does the 2007 Kawasaki Vulcan 900 Custom have Sunroof/moonroof?
No, the 2007 Kawasaki Vulcan 900 Custom is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2007 Kawasaki Vulcan 900 Custom have Leather seats?
No, the 2007 Kawasaki Vulcan 900 Custom is not equipped with Leather seats.
Does the 2007 Kawasaki Vulcan 900 Custom have Wireless phone charging?
No, the 2007 Kawasaki Vulcan 900 Custom is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2007 Kawasaki Vulcan 900 Custom have Adaptive cruise control?
No, the 2007 Kawasaki Vulcan 900 Custom is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2007 Kawasaki Vulcan 900 Custom have Wifi hotspot?
No, the 2007 Kawasaki Vulcan 900 Custom is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2007 Kawasaki Vulcan 900 Custom have Third row seats?
No, the 2007 Kawasaki Vulcan 900 Custom is not equipped with Third row seats.
Does the 2007 Kawasaki Vulcan 900 Custom have Tow package?
No, the 2007 Kawasaki Vulcan 900 Custom is not equipped with Tow package.
Does the 2007 Kawasaki Vulcan 900 Custom have Head up display?
No, the 2007 Kawasaki Vulcan 900 Custom is not equipped with Head up display.
Does the 2007 Kawasaki Vulcan 900 Custom have Cooled seats?
No, the 2007 Kawasaki Vulcan 900 Custom is not equipped with Cooled seats.
