Hot

Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic Fork. 49mm Dual Bending Valve. |
| Rear Suspension | Twin shocks. Premium Low Hand-Adjustable. |
| Front Travel | 20 in (508 mm) |
| Rear Travel | 20 in (508 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Optional ABS. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS. 4-piston |
Tires
| Front Tire | 130/70-B19 |
| Rear Tire | 180/55-B18 |
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum. Dunlop Harley-Davidson Series, bias blackwall tir. |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 50" w x 71.2" h |
| Seat Height | 25.9 in (658 mm) |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Ground Clearance | 5.5 in (140 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
Weights
| Dry Weight | 820.1 lbs (372 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 6 / Limited |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Display features odometer, trip A, trip B, range to empty and gear indicator and larger tell-tale indicators. |
What type of fuel does a 2006 Suzuki Boulevard use?
A 2006 Suzuki Boulevard uses Gasoline.
What drivetrain does the 2006 Suzuki Boulevard have?
The 2006 Suzuki Boulevard has a drivetrain.
What engine does the 2006 Suzuki Boulevard have?
The 2006 Suzuki Boulevard is equipped with a 805cc 4-stroke V2 engine.
What type of engine does the 2006 Suzuki Boulevard have?
The 2006 Suzuki Boulevard is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2006 Suzuki Boulevard have Automatic climate control?
No, the 2006 Suzuki Boulevard is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2006 Suzuki Boulevard have Backup camera?
No, the 2006 Suzuki Boulevard is not equipped with Backup camera.
Does the 2006 Suzuki Boulevard have Heated seats?
No, the 2006 Suzuki Boulevard is not equipped with Heated seats.
Does the 2006 Suzuki Boulevard have Apple CarPlay?
No, the 2006 Suzuki Boulevard is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2006 Suzuki Boulevard have Android Auto?
No, the 2006 Suzuki Boulevard is not equipped with Android Auto.
Does the 2006 Suzuki Boulevard have Bluetooth?
No, the 2006 Suzuki Boulevard is not equipped with Bluetooth.
Does the 2006 Suzuki Boulevard have Keyless entry?
No, the 2006 Suzuki Boulevard is not equipped with Keyless entry.
Does the 2006 Suzuki Boulevard have Push start?
No, the 2006 Suzuki Boulevard is not equipped with Push start.
Does the 2006 Suzuki Boulevard have Navigation?
No, the 2006 Suzuki Boulevard is not equipped with Navigation.
Does the 2006 Suzuki Boulevard have Sunroof/moonroof?
No, the 2006 Suzuki Boulevard is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2006 Suzuki Boulevard have Leather seats?
No, the 2006 Suzuki Boulevard is not equipped with Leather seats.
Does the 2006 Suzuki Boulevard have Wireless phone charging?
No, the 2006 Suzuki Boulevard is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2006 Suzuki Boulevard have Adaptive cruise control?
No, the 2006 Suzuki Boulevard is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2006 Suzuki Boulevard have Wifi hotspot?
No, the 2006 Suzuki Boulevard is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2006 Suzuki Boulevard have Third row seats?
No, the 2006 Suzuki Boulevard is not equipped with Third row seats.
Does the 2006 Suzuki Boulevard have Tow package?
No, the 2006 Suzuki Boulevard is not equipped with Tow package.
Does the 2006 Suzuki Boulevard have Head up display?
No, the 2006 Suzuki Boulevard is not equipped with Head up display.
Does the 2006 Suzuki Boulevard have Cooled seats?
No, the 2006 Suzuki Boulevard is not equipped with Cooled seats.
