
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 5-speed |
Suspension
| Front Suspension | McPherson Strut |
| Rear Suspension | Swing Arm |
| Front Travel | 3.1 in (79 mm) |
| Rear Travel | 3.1 in (79 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc |
| Rear Braking System | Single disc |
Tires
| Wheels | Steel |
| Front Tire | 24/9-10 |
| Rear Tire | 24/11-10 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 28.6" w x 40" h |
| Seat Height | 34.8 in |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 4.2 gal (15.9 L) |
Weights
| Dry Weight | 265 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | Six months transferable, limited warranty |
| Lighting | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
What type of fuel does a 1982 HONDA GL1100 use?
A 1982 HONDA GL1100 uses Unknown.
Does the 1982 HONDA GL1100 have Automatic climate control?
No, the 1982 HONDA GL1100 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 1982 HONDA GL1100 have Backup camera?
No, the 1982 HONDA GL1100 is not equipped with Backup camera.
Does the 1982 HONDA GL1100 have Heated seats?
No, the 1982 HONDA GL1100 is not equipped with Heated seats.
Does the 1982 HONDA GL1100 have Apple CarPlay?
No, the 1982 HONDA GL1100 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 1982 HONDA GL1100 have Android Auto?
No, the 1982 HONDA GL1100 is not equipped with Android Auto.
Does the 1982 HONDA GL1100 have Bluetooth?
No, the 1982 HONDA GL1100 is not equipped with Bluetooth.
Does the 1982 HONDA GL1100 have Keyless entry?
No, the 1982 HONDA GL1100 is not equipped with Keyless entry.
Does the 1982 HONDA GL1100 have Push start?
No, the 1982 HONDA GL1100 is not equipped with Push start.
Does the 1982 HONDA GL1100 have Navigation?
No, the 1982 HONDA GL1100 is not equipped with Navigation.
Does the 1982 HONDA GL1100 have Sunroof/moonroof?
No, the 1982 HONDA GL1100 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 1982 HONDA GL1100 have Leather seats?
No, the 1982 HONDA GL1100 is not equipped with Leather seats.
Does the 1982 HONDA GL1100 have Wireless phone charging?
No, the 1982 HONDA GL1100 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 1982 HONDA GL1100 have Adaptive cruise control?
No, the 1982 HONDA GL1100 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 1982 HONDA GL1100 have Wifi hotspot?
No, the 1982 HONDA GL1100 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 1982 HONDA GL1100 have Third row seats?
No, the 1982 HONDA GL1100 is not equipped with Third row seats.
Does the 1982 HONDA GL1100 have Tow package?
No, the 1982 HONDA GL1100 is not equipped with Tow package.
Does the 1982 HONDA GL1100 have Head up display?
No, the 1982 HONDA GL1100 is not equipped with Head up display.
Does the 1982 HONDA GL1100 have Cooled seats?
No, the 1982 HONDA GL1100 is not equipped with Cooled seats.
