
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Multiplate wet clutch with mechanical slipper system. |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Gearbox | 5-speed |
Suspension
| Front Suspension | 41.0mm fork |
| Rear Suspension | Dual shocks with five-position spring preload adjustability |
| Front Travel | 4.6 in (117 mm) |
| Rear Travel | 3.5 in (89 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc |
| Rear Braking System | Expanding brake (drum brake) |
Tires
| Wheels | Cast aluminium wheels with 3 split spoke design. |
| Front Tire | 120/90-17 |
| Rear Tire | 160/80-15 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 30.1" w x 45.1" h |
| Rake / Trail | 34° / 6" |
| Wheelbase | 64.5 in (1,638 mm) |
| Seat Height | 25.9 in (658 mm) |
| Ground Clearance | 4.9 in (125 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 3.7 gal (14 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 519.4 lbs (235.6 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Instrumentation | Analogue-style tachometer and multi-function dual-window LCD screen |
| Lighting | Twin LED headlamp |
What type of fuel does a 2025 HONDA CBR500R ABS use?
A 2025 HONDA CBR500R ABS uses Gasoline.
What engine does the 2025 HONDA CBR500R ABS have?
The 2025 HONDA CBR500R ABS is equipped with a 471cc 4-stroke I2 engine.
What type of engine does the 2025 HONDA CBR500R ABS have?
The 2025 HONDA CBR500R ABS is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2025 HONDA CBR500R ABS have Automatic climate control?
No, the 2025 HONDA CBR500R ABS is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 HONDA CBR500R ABS have Backup camera?
No, the 2025 HONDA CBR500R ABS is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 HONDA CBR500R ABS have Heated seats?
No, the 2025 HONDA CBR500R ABS is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 HONDA CBR500R ABS have Apple CarPlay?
No, the 2025 HONDA CBR500R ABS is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 HONDA CBR500R ABS have Android Auto?
No, the 2025 HONDA CBR500R ABS is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 HONDA CBR500R ABS have Bluetooth?
No, the 2025 HONDA CBR500R ABS is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 HONDA CBR500R ABS have Keyless entry?
No, the 2025 HONDA CBR500R ABS is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 HONDA CBR500R ABS have Push start?
No, the 2025 HONDA CBR500R ABS is not equipped with Push start.
Does the 2025 HONDA CBR500R ABS have Navigation?
No, the 2025 HONDA CBR500R ABS is not equipped with Navigation.
Does the 2025 HONDA CBR500R ABS have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 HONDA CBR500R ABS is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 HONDA CBR500R ABS have Leather seats?
No, the 2025 HONDA CBR500R ABS is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 HONDA CBR500R ABS have Wireless phone charging?
No, the 2025 HONDA CBR500R ABS is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 HONDA CBR500R ABS have Adaptive cruise control?
No, the 2025 HONDA CBR500R ABS is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 HONDA CBR500R ABS have Wifi hotspot?
No, the 2025 HONDA CBR500R ABS is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 HONDA CBR500R ABS have Third row seats?
No, the 2025 HONDA CBR500R ABS is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 HONDA CBR500R ABS have Tow package?
No, the 2025 HONDA CBR500R ABS is not equipped with Tow package.
Does the 2025 HONDA CBR500R ABS have Head up display?
No, the 2025 HONDA CBR500R ABS is not equipped with Head up display.
Does the 2025 HONDA CBR500R ABS have Cooled seats?
No, the 2025 HONDA CBR500R ABS is not equipped with Cooled seats.
