
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | |
| Gearbox |
Suspension
| Front Suspension | |
| Rear Suspension | |
| Front Travel | 5.5 in (140 mm) |
| Rear Travel | 5.5 in (140 mm) |
Brakes
| Front Braking System | |
| Rear Braking System |
Tires
| Wheels | |
| Front Tire | |
| Rear Tire |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 60" w x 77.4" h |
| Seat Height | 26.6 in (676 mm) |
| Rake / Trail | 29.9° / 2" |
| Wheelbase | 59.9 in (521 mm) |
| Ground Clearance | 4.4 in (112 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 0.7 gal (2.8 L) |
Weights
| Dry Weight | 553 lbs (250.8 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/gear display, fuel gauge with low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
What type of fuel does a 2027 KTM 990 Duke use?
A 2027 KTM 990 Duke uses Unknown.
What is the floorplan of the 2027 KTM 990 Duke?
The 2027 KTM 990 Duke has floorplan F9875C27.
Does the 2027 KTM 990 Duke have Automatic climate control?
No, the 2027 KTM 990 Duke is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2027 KTM 990 Duke have Backup camera?
No, the 2027 KTM 990 Duke is not equipped with Backup camera.
Does the 2027 KTM 990 Duke have Heated seats?
No, the 2027 KTM 990 Duke is not equipped with Heated seats.
Does the 2027 KTM 990 Duke have Apple CarPlay?
No, the 2027 KTM 990 Duke is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2027 KTM 990 Duke have Android Auto?
No, the 2027 KTM 990 Duke is not equipped with Android Auto.
Does the 2027 KTM 990 Duke have Bluetooth?
No, the 2027 KTM 990 Duke is not equipped with Bluetooth.
Does the 2027 KTM 990 Duke have Keyless entry?
No, the 2027 KTM 990 Duke is not equipped with Keyless entry.
Does the 2027 KTM 990 Duke have Push start?
No, the 2027 KTM 990 Duke is not equipped with Push start.
Does the 2027 KTM 990 Duke have Navigation?
No, the 2027 KTM 990 Duke is not equipped with Navigation.
Does the 2027 KTM 990 Duke have Sunroof/moonroof?
No, the 2027 KTM 990 Duke is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2027 KTM 990 Duke have Leather seats?
No, the 2027 KTM 990 Duke is not equipped with Leather seats.
Does the 2027 KTM 990 Duke have Wireless phone charging?
No, the 2027 KTM 990 Duke is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2027 KTM 990 Duke have Adaptive cruise control?
No, the 2027 KTM 990 Duke is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2027 KTM 990 Duke have Wifi hotspot?
No, the 2027 KTM 990 Duke is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2027 KTM 990 Duke have Third row seats?
No, the 2027 KTM 990 Duke is not equipped with Third row seats.
Does the 2027 KTM 990 Duke have Tow package?
No, the 2027 KTM 990 Duke is not equipped with Tow package.
Does the 2027 KTM 990 Duke have Head up display?
No, the 2027 KTM 990 Duke is not equipped with Head up display.
Does the 2027 KTM 990 Duke have Cooled seats?
No, the 2027 KTM 990 Duke is not equipped with Cooled seats.
