
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Shaft drive (cardan) |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Chain Type | #520 Chain; 16T/45T |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Front Travel | 4.7 in (120 mm) |
| Rear Travel | 20 in (508 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. ABS. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. 4-piston |
Tires
| Front Tire | 130/80-B17 |
| Rear Tire | 180/65-B16 |
| Wheels | Impeller Cast Aluminum |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 33.6" w x 58.1" h |
| Seat Height | 29.1 in (740 mm) |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 868.6 lbs (394 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 6 / Limited |
| Instrumentation | Larger speedometer and tachometer with wide numbers large fuel and volt gauges with wide numbers display features odometer, trip A, trip B, range to empty, clock and gear indicator and larger telltale indicators |
| Lighting | High beam, running lights, front fender running lights, directional light bar, low oil pressure, engine diagnostics, cruise control, speakers, accessory,security system (optional), 6-speed, low fuel warning, ABS (optional) |
What type of fuel does a 2026 KTM Enduro 390 R use?
A 2026 KTM Enduro 390 R uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 KTM Enduro 390 R have?
The 2026 KTM Enduro 390 R has a drivetrain.
What engine does the 2026 KTM Enduro 390 R have?
The 2026 KTM Enduro 390 R is equipped with a 399cc 4-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2026 KTM Enduro 390 R have?
The 2026 KTM Enduro 390 R is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2026 KTM Enduro 390 R?
The 2026 KTM Enduro 390 R has floorplan F5375Z5L.
Does the 2026 KTM Enduro 390 R have Automatic climate control?
No, the 2026 KTM Enduro 390 R is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 KTM Enduro 390 R have Backup camera?
No, the 2026 KTM Enduro 390 R is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 KTM Enduro 390 R have Heated seats?
No, the 2026 KTM Enduro 390 R is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 KTM Enduro 390 R have Apple CarPlay?
No, the 2026 KTM Enduro 390 R is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 KTM Enduro 390 R have Android Auto?
No, the 2026 KTM Enduro 390 R is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 KTM Enduro 390 R have Bluetooth?
No, the 2026 KTM Enduro 390 R is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 KTM Enduro 390 R have Keyless entry?
No, the 2026 KTM Enduro 390 R is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 KTM Enduro 390 R have Push start?
No, the 2026 KTM Enduro 390 R is not equipped with Push start.
Does the 2026 KTM Enduro 390 R have Navigation?
No, the 2026 KTM Enduro 390 R is not equipped with Navigation.
Does the 2026 KTM Enduro 390 R have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 KTM Enduro 390 R is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 KTM Enduro 390 R have Leather seats?
No, the 2026 KTM Enduro 390 R is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 KTM Enduro 390 R have Wireless phone charging?
No, the 2026 KTM Enduro 390 R is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 KTM Enduro 390 R have Adaptive cruise control?
No, the 2026 KTM Enduro 390 R is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 KTM Enduro 390 R have Wifi hotspot?
No, the 2026 KTM Enduro 390 R is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 KTM Enduro 390 R have Third row seats?
No, the 2026 KTM Enduro 390 R is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 KTM Enduro 390 R have Tow package?
No, the 2026 KTM Enduro 390 R is not equipped with Tow package.
Does the 2026 KTM Enduro 390 R have Head up display?
No, the 2026 KTM Enduro 390 R is not equipped with Head up display.
Does the 2026 KTM Enduro 390 R have Cooled seats?
No, the 2026 KTM Enduro 390 R is not equipped with Cooled seats.
