
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Wet multi-disc, manual. Assist and Slipper. |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | 41mm fork |
| Rear Suspension | Dual shocks |
| Front Travel | 4.7 in (119 mm) |
| Rear Travel | 4.5 in (114 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Optional ABS |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Cast aluminium wheels |
| Front Tire | 130/90-16 |
| Rear Tire | 180/60-16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 30.4" w x 44.8" h |
| Rake / Trail | 25° / 6" |
| Wheelbase | 65.7 in (1,668 mm) |
| Seat Height | 30.9 in |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
| Bed Box Dimensions | 36.75 x 54 x 11.5 in (93.3 x 137 x 29 cm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 5.5 gal (20.8 L) |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Hitch Capacity | 2,500 lb (1,134 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 680 lbs (1,500 kg) |
| Box Capacity | 1000 lbs (454 kg) |
Weights
| Dry Weight | 370 lbs |
Lights & Safety
| Lighting | Tear drop head lamp, spot lights, fender light |
| Instrumentation | Fairing mounted instrument cluster featuring analog speedometer and tachometer, with fuel gauge, range, odometer and current gear. |
| Steering | Tilt: Standard |
| Features | Water Fording Height: Equal to the Floorboards | Other Standard: Front Bumper with Integrated Plow & Winch Mounts, Single Latch Cab Nets, Polaris Pulse Electrical System (3 position), 12V Accessory Outlet, Battery Trickle-Charging Outlet |
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
What type of fuel does a 2026 KTM 390 Adventure X use?
A 2026 KTM 390 Adventure X uses Gasoline.
What engine does the 2026 KTM 390 Adventure X have?
The 2026 KTM 390 Adventure X is equipped with a 399cc 4-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2026 KTM 390 Adventure X have?
The 2026 KTM 390 Adventure X is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 KTM 390 Adventure X have Automatic climate control?
No, the 2026 KTM 390 Adventure X is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 KTM 390 Adventure X have Backup camera?
No, the 2026 KTM 390 Adventure X is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 KTM 390 Adventure X have Heated seats?
No, the 2026 KTM 390 Adventure X is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 KTM 390 Adventure X have Apple CarPlay?
No, the 2026 KTM 390 Adventure X is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 KTM 390 Adventure X have Android Auto?
No, the 2026 KTM 390 Adventure X is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 KTM 390 Adventure X have Bluetooth?
No, the 2026 KTM 390 Adventure X is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 KTM 390 Adventure X have Keyless entry?
No, the 2026 KTM 390 Adventure X is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 KTM 390 Adventure X have Push start?
No, the 2026 KTM 390 Adventure X is not equipped with Push start.
Does the 2026 KTM 390 Adventure X have Navigation?
No, the 2026 KTM 390 Adventure X is not equipped with Navigation.
Does the 2026 KTM 390 Adventure X have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 KTM 390 Adventure X is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 KTM 390 Adventure X have Leather seats?
No, the 2026 KTM 390 Adventure X is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 KTM 390 Adventure X have Wireless phone charging?
No, the 2026 KTM 390 Adventure X is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 KTM 390 Adventure X have Adaptive cruise control?
No, the 2026 KTM 390 Adventure X is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 KTM 390 Adventure X have Wifi hotspot?
No, the 2026 KTM 390 Adventure X is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 KTM 390 Adventure X have Third row seats?
No, the 2026 KTM 390 Adventure X is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 KTM 390 Adventure X have Tow package?
No, the 2026 KTM 390 Adventure X is not equipped with Tow package.
Does the 2026 KTM 390 Adventure X have Head up display?
No, the 2026 KTM 390 Adventure X is not equipped with Head up display.
Does the 2026 KTM 390 Adventure X have Cooled seats?
No, the 2026 KTM 390 Adventure X is not equipped with Cooled seats.
