
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Multiple-disc clutch in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | McPherson Strut |
| Rear Suspension | De Dion Semi Independent |
| Front Travel | 4.5 in (115 mm) |
| Rear Travel | 4.9 in (125 mm) |
| Front Shocks | 2" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
| Rear Shocks | 2.5" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
Brakes
| Front Braking System | Sealed Hydraulic Drum |
| Rear Braking System | Sealed Hydraulic Drum |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Cast aluminium |
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 190/55-ZR17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 40.7" w x 42.1" h |
| Rake / Trail | 27.8° / 4" |
| Wheelbase | 63.7 in (1,618 mm) |
| Seat Height | 29.5 in (750 mm) |
| Ground Clearance | 4.9 in (124 mm) |
| Bed Box Dimensions | 28 x 22 x 7 in (72.0 x 57.0 x 17.8 cm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 7 gal (26.5 L) |
| Seating Capacity | 5 |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 408 lbs (900 kg) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
Weights
| Dry Weight | 370 lbs |
Lights & Safety
| Lighting | Xenon headlight |
| Instrumentation | Larger speedometer and tachometer with wide numbers large fuel and volt gauges with wide numbers display features odometer, trip A, trip B, range to empty, clock and gear indicator and larger telltale indicators |
| Warranty | 36 / Limited |
| Features | Doors: Front & Rear Full Doors | Other Standard: Color Matched Seats, Premium Paint & Graphics, Color-Matched Dash & Bumper, 900-W Charging System, 6-Position Pulse Bar, Tilt Steering, Poly Sport Roof, Rockford Fosgate Stage 3 Audio, Ride Command, Rear Camera, Accent Lighting, Adjustable 4-Point Subzero Harnesses, Front Tow Loop, Front Bumper |
What type of fuel does a 2026 KTM 390 Adventure R use?
A 2026 KTM 390 Adventure R uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 KTM 390 Adventure R have?
The 2026 KTM 390 Adventure R has a drivetrain.
What engine does the 2026 KTM 390 Adventure R have?
The 2026 KTM 390 Adventure R is equipped with a 399cc 4-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2026 KTM 390 Adventure R have?
The 2026 KTM 390 Adventure R is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 KTM 390 Adventure R have Automatic climate control?
No, the 2026 KTM 390 Adventure R is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 KTM 390 Adventure R have Backup camera?
No, the 2026 KTM 390 Adventure R is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 KTM 390 Adventure R have Heated seats?
No, the 2026 KTM 390 Adventure R is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 KTM 390 Adventure R have Apple CarPlay?
No, the 2026 KTM 390 Adventure R is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 KTM 390 Adventure R have Android Auto?
No, the 2026 KTM 390 Adventure R is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 KTM 390 Adventure R have Bluetooth?
No, the 2026 KTM 390 Adventure R is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 KTM 390 Adventure R have Keyless entry?
No, the 2026 KTM 390 Adventure R is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 KTM 390 Adventure R have Push start?
No, the 2026 KTM 390 Adventure R is not equipped with Push start.
Does the 2026 KTM 390 Adventure R have Navigation?
No, the 2026 KTM 390 Adventure R is not equipped with Navigation.
Does the 2026 KTM 390 Adventure R have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 KTM 390 Adventure R is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 KTM 390 Adventure R have Leather seats?
No, the 2026 KTM 390 Adventure R is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 KTM 390 Adventure R have Wireless phone charging?
No, the 2026 KTM 390 Adventure R is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 KTM 390 Adventure R have Adaptive cruise control?
No, the 2026 KTM 390 Adventure R is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 KTM 390 Adventure R have Wifi hotspot?
No, the 2026 KTM 390 Adventure R is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 KTM 390 Adventure R have Third row seats?
No, the 2026 KTM 390 Adventure R is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 KTM 390 Adventure R have Tow package?
No, the 2026 KTM 390 Adventure R is not equipped with Tow package.
Does the 2026 KTM 390 Adventure R have Head up display?
No, the 2026 KTM 390 Adventure R is not equipped with Head up display.
Does the 2026 KTM 390 Adventure R have Cooled seats?
No, the 2026 KTM 390 Adventure R is not equipped with Cooled seats.
