
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Clutch | Slipper clutch |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | 43mm inverted cartridge fork with adjustable preload, 18-way compression and 15-way rebound damping adjustment |
| Rear Suspension | Bottom-link Uni-Trak® and gas-charged shock with adjustable preload, stepless rebound and compression damping adjustments, adjustable ride height |
| Front Travel | 4.6 in (117 mm) |
| Rear Travel | 4.9 in (124 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. ABS. Floating discs. Four-piston calipers. Radially mounted. |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. Two-piston calipers. |
Tires
| Wheels | Black, 10-Spoke Cast Aluminum |
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 190/50-ZR17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 28.7" w x 44.2" h |
| Rake / Trail | 23° / 4" |
| Wheelbase | 58.3 in (1,481 mm) |
| Seat Height | 31.5 in (800 mm) |
| Ground Clearance | 4.9 in (125 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Fuel Capacity | 5.8 gal (22 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 681.2 lbs (309 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Digital TFT color instrumentation |
What type of fuel does a 2026 Kawasaki Ninja 500 ABS use?
A 2026 Kawasaki Ninja 500 ABS uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Kawasaki Ninja 500 ABS have?
The 2026 Kawasaki Ninja 500 ABS has a drivetrain.
What engine does the 2026 Kawasaki Ninja 500 ABS have?
The 2026 Kawasaki Ninja 500 ABS is equipped with a 451cc 4-stroke I2 engine.
What type of engine does the 2026 Kawasaki Ninja 500 ABS have?
The 2026 Kawasaki Ninja 500 ABS is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 ABS have Automatic climate control?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 ABS is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 ABS have Backup camera?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 ABS is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 ABS have Heated seats?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 ABS is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 ABS have Apple CarPlay?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 ABS is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 ABS have Android Auto?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 ABS is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 ABS have Bluetooth?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 ABS is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 ABS have Keyless entry?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 ABS is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 ABS have Push start?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 ABS is not equipped with Push start.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 ABS have Navigation?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 ABS is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 ABS have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 ABS is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 ABS have Leather seats?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 ABS is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 ABS have Wireless phone charging?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 ABS is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 ABS have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 ABS is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 ABS have Wifi hotspot?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 ABS is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 ABS have Third row seats?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 ABS is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 ABS have Tow package?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 ABS is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 ABS have Head up display?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 ABS is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 ABS have Cooled seats?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 ABS is not equipped with Cooled seats.
