
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Wet, multiple discs |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Inverted, telescopic, coil spring, oil damped |
| Rear Suspension | Link type, coil spring, oil damped |
| Front Travel | 16 in (406 mm) |
| Rear Travel | 18 in (457 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc |
| Rear Braking System | Single disc |
Tires
| Wheels | Cast Aluminum |
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 180/55-ZR17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 31.6" w x 43.9" h |
| Rake / Trail | 23.8° |
| Wheelbase | 55.3 in (1,405 mm) |
| Seat Height | 31.9 in (810 mm) |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 4.5 gal (17 L) |
| Seating Capacity | 7 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
Weights
| Dry Weight | 359.4 lbs (163 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 36 / Limited |
| Lighting | Twin LED headlamp |
| Instrumentation | Analogue-style tachometer and multi-function dual-window LCD screen |
What type of fuel does a 2026 Kawasaki Z650RS ABS use?
A 2026 Kawasaki Z650RS ABS uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Kawasaki Z650RS ABS have?
The 2026 Kawasaki Z650RS ABS has a drivetrain.
What engine does the 2026 Kawasaki Z650RS ABS have?
The 2026 Kawasaki Z650RS ABS is equipped with a 649cc 4-stroke I2 engine.
What type of engine does the 2026 Kawasaki Z650RS ABS have?
The 2026 Kawasaki Z650RS ABS is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2026 Kawasaki Z650RS ABS?
The 2026 Kawasaki Z650RS ABS has floorplan ER650RTFBL.
Does the 2026 Kawasaki Z650RS ABS have Automatic climate control?
No, the 2026 Kawasaki Z650RS ABS is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Kawasaki Z650RS ABS have Backup camera?
No, the 2026 Kawasaki Z650RS ABS is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Kawasaki Z650RS ABS have Heated seats?
No, the 2026 Kawasaki Z650RS ABS is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Kawasaki Z650RS ABS have Apple CarPlay?
No, the 2026 Kawasaki Z650RS ABS is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Kawasaki Z650RS ABS have Android Auto?
No, the 2026 Kawasaki Z650RS ABS is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Kawasaki Z650RS ABS have Bluetooth?
No, the 2026 Kawasaki Z650RS ABS is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Kawasaki Z650RS ABS have Keyless entry?
No, the 2026 Kawasaki Z650RS ABS is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Kawasaki Z650RS ABS have Push start?
No, the 2026 Kawasaki Z650RS ABS is not equipped with Push start.
Does the 2026 Kawasaki Z650RS ABS have Navigation?
No, the 2026 Kawasaki Z650RS ABS is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Kawasaki Z650RS ABS have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Kawasaki Z650RS ABS is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Kawasaki Z650RS ABS have Leather seats?
No, the 2026 Kawasaki Z650RS ABS is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Kawasaki Z650RS ABS have Wireless phone charging?
No, the 2026 Kawasaki Z650RS ABS is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Kawasaki Z650RS ABS have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Kawasaki Z650RS ABS is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Kawasaki Z650RS ABS have Wifi hotspot?
No, the 2026 Kawasaki Z650RS ABS is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Kawasaki Z650RS ABS have Third row seats?
No, the 2026 Kawasaki Z650RS ABS is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Kawasaki Z650RS ABS have Tow package?
No, the 2026 Kawasaki Z650RS ABS is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Kawasaki Z650RS ABS have Head up display?
No, the 2026 Kawasaki Z650RS ABS is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Kawasaki Z650RS ABS have Cooled seats?
No, the 2026 Kawasaki Z650RS ABS is not equipped with Cooled seats.
