
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Belt |
Suspension
| Front Suspension | |
| Rear Suspension | |
| Front Travel | 4.7 in (119 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Dual-piston. Optional ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Single-piston. Optional ABS. |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum wheels. Dunlop Harley-Davidson Series, bias blackwall tires. |
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 180/55-ZR17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 30.1" w x 43.7" h |
| Rake / Trail | 173° |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Seat Height | 26 in |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
| Bed Box Dimensions | 36.75 x 54 x 11.5 in (93.3 x 137 x 29 cm) |
Capacities
| Seating Capacity | 2 |
| Fuel Capacity | 4.8 gal (18.2 L) |
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Hitch Capacity | 2,500 lb (1,134 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 680 lbs (1,500 kg) |
| Box Capacity | 1000 lbs (454 kg) |
Weights
| Dry Weight | 553 lbs |
Lights & Safety
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
| Steering | Tilt: Standard |
| Features | Water Fording Height: Equal to the Floorboards | Other Standard: Front Bumper with Integrated Plow & Winch Mounts, Single Latch Cab Nets, Polaris Pulse Electrical System (3 position), 12V Accessory Outlet, Battery Trickle-Charging Outlet |
| Warranty |
What type of fuel does a 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS use?
A 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS uses Gasoline.
What engine does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS have?
The 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS is equipped with a 399cc 4-stroke I4 engine.
What type of engine does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS have?
The 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS have Automatic climate control?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS have Backup camera?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS have Heated seats?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS have Apple CarPlay?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS have Android Auto?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS have Bluetooth?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS have Keyless entry?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS have Push start?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS is not equipped with Push start.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS have Navigation?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS have Leather seats?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS have Wireless phone charging?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS have Wifi hotspot?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS have Third row seats?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS have Tow package?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS have Head up display?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS have Cooled seats?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS is not equipped with Cooled seats.
