
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Front Travel | 5.6 in (142 mm) |
| Rear Travel | 4.1 in (103 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Dual-piston. Optional ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Single-piston. Optional ABS. |
Tires
| Wheels | Black, Split 5-Spoke Cast Aluminium |
| Front Tire | 100/90-H19 |
| Rear Tire | 160/70-V17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 30.1" w x 43.7" h |
| Seat Height | 26.8 in (681 mm) |
| Rake / Trail | 30.5° / 5" |
| Wheelbase | 64.2 in (1,631 mm) |
| Ground Clearance | 4.9 in (125 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 4.7 gal (17.8 L) |
Weights
| Dry Weight | 644 lbs (292.1 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | One Year Unlimited-mileage |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/Gear display, fuel gauge with low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
| Lighting | High beam, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system(optional), 6-speed, low fuel warnings |
What type of fuel does a 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS use?
A 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS have?
The 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS has a drivetrain.
What engine does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS have?
The 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS is equipped with a 399cc 4-stroke I4 engine.
What type of engine does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS have?
The 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS?
The 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS has floorplan ZX400STFAL.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS have Automatic climate control?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS have Backup camera?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS have Heated seats?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS have Apple CarPlay?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS have Android Auto?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS have Bluetooth?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS have Keyless entry?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS have Push start?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS is not equipped with Push start.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS have Navigation?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS have Leather seats?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS have Wireless phone charging?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS have Wifi hotspot?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS have Third row seats?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS have Tow package?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS have Head up display?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS have Cooled seats?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS is not equipped with Cooled seats.
