
Drivetrain
| Transmission | Automatic |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork, 43 mm |
| Rear Suspension | Cast aluminium single sided swing arm with eccentric adjustment for rear axle, central spring strut, spring pre-load hydraulically adjustable (continuously variable) at handwheel, rebound damping adju |
| Front Travel | 4.9 in (125 mm) |
| Rear Travel | 4.9 in (125 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. ABS. Floating discs. Four-piston calipers. |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. Floating disc. Single-piston caliper. |
Tires
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum wheels. Dunlop Harley-Davidson Series, bias blackwall tires. |
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 180/55-ZR17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 64" w x 80.9" h |
| Rake / Trail | 173° |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Seat Height | 26.6 in (676 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 4 gal (15 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 802 lbs (363.8 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
What type of fuel does a 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE use?
A 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE have?
The 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE has a drivetrain.
What type of engine does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE have?
The 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE have Automatic climate control?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE have Backup camera?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE have Heated seats?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE have Apple CarPlay?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE have Android Auto?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE have Bluetooth?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE have Keyless entry?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE have Push start?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE is not equipped with Push start.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE have Navigation?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE have Leather seats?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE have Wireless phone charging?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE have Wifi hotspot?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE have Third row seats?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE have Tow package?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE have Head up display?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE have Cooled seats?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE is not equipped with Cooled seats.
